Niszczenie znaków geodezyjnych (art. 48 pgik)

A skoro w Dzienniku Ustaw opublikowano tekst jednolity ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2016 r. poz. 1629), to warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno wykroczenie — niszczenie znaków geodezyjnych (art. 48 pgik).


niszczenie znaków geodezyjnych

Znak geodezyjny na wierzchołku Zadnich Jatek. Kliknij w krzyżyk a przeniesiesz się w inną rzeczywistość (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Zgodnie z ustawową definicją znak geodezyjny to znak z trwałego materiału, określający położenie punktów osnowy geodezyjnej (art. 2 pkt 5 pgik). Osnową geodezyjną natomiast nazywamy… no dobra, łatwiej byłoby mi wyłuszczyć istotę zakazu dowodzenia ponad osnowę dokumentu (art. 247 kpc).

Znaki geodezyjne podlegają ochronie prawnej (art. 15 pgik), co jednak — w przypadku umieszczenia znaku na nieruchomości — oznacza dla jej właściciela raczej kłopoty:

  • zakaz podejmowania czynności powodujących zniszczenie, uszkodzenie lub przemieszczenie znaku geodezyjnego;
  • obowiązek niezwłocznego zawiadomienia starosty o tym, że znak geodezyjny jest zniszczony.

I teraz już jest z górki: zgodnie z art. 48 ust. 1 pkt 3 pgik niszczenie znaków geodezyjnych, ich uszkodzenie lub przemieszczenie, a także brak zawiadomienia starosty o zniszczonym znaku jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny do 5 tys. złotych.

art. 48 ust. 1 pkt 3 prawa geodezyjnego i kartograficznego
Kto:
3) wbrew przepisom art. 15 niszczy, uszkadza, przemieszcza znaki geodezyjne, grawimetryczne lub magnetyczne i urządzenia zabezpieczające te znaki oraz budowle triangulacyjne, a także nie zawiadamia właściwych organów o zniszczeniu, uszkodzeniu lub przemieszczeniu znaków geodezyjnych, grawimetrycznych lub magnetycznych, urządzeń zabezpieczających te znaki oraz budowli triangulacyjnych,
— podlega karze grzywny.
2. W wypadkach określonych w ust. 1 orzekanie następuje na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.

Słowem, szanowny P.T. Czytelniku: pada czy nie pada — w swoim własnym dobrze pojętym interesie lepiej wyjść z chałupy i zerknąć czy stalowa gałka wmurowana w ścianę budynku (lub kamienny słupek wbity w glebę) są na swoim miejscu.

8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
shu
Gość
shu

Można zbudować na słupku skalniak. Znak nie zostanie zniszczony a geodeci nie będą nam włazić na ogródek.

Olgierd Rudak
Gość

O ile ktoś się nie przyczepi, że to uszkadzanie znaku.

ajax
Gość
ajax

Przykryjesz słoikiem, a na słoiku i wokół skalniak. „Wysoki sądzie ja niszczę. Przecież ja ten krzyżyk osłoniłem tak, żeby nawet kropla deszczu nie spadła”

Paweł Kotowski
Gość
Paweł Kotowski

geodezja portal, portal geodezyjny, forum geodezyjne: http://www.[ciach-spam]

Olgierd Rudak
Gość

Super, dzięki za spam.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Mam od 2016 roku nowego sąsiada gruntu którym jest młody rolnik i niszczy punkty graniczne zaoruje miedze a po zwróceniu mu uwagi razem z tatusiem gonią mnie z siekierą po mojej działce .rozumy to chyba mają z dupy wystaje!

Maciek
Gość
Maciek

To są jakiejś jajca. Potem się ludzie dziwią że ktoś zabił sędziego, czy policjantów. Nie ma czegoś takiego, jak odpowiedzialność za NIE ZGŁOSZENIE że coś, co nawet nie jest własnością właściciela gruntu, jest uszkodzone czy przemieszczone. Ludzie opamiętajcie się, bo potem trzeba wyławiać ciała z rzek. I wszyscy strasznie się dziwią.