Ustawa o ochronie danych osobowych ma tekst jednolity 2014

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych ma tekst jednolity.  Został on opublikowany w dniu 3 września 2014 r. w Dzienniku Ustaw z 2014 r. poz. 1182. Z tą wielką chwilą każdy zainteresowany może sięgnąć bezpośrednio do źródła i zapoznać się z treścią aktu normatywnego regulującego — no właśnie, cały czas staram się to podkreślać — nie tyle zasady przetwarzania naszych danych osobowych, ile gwarancje naszej prywatności.
Natomiast w tej beczce miodu pływa łyżka dziegciu, która nie daje mi spokoju. Oto okazuje się, że owszem, tekst jednolity ustawy ukazał się w Dzienniku Ustaw z 3 września, ale obwieszczenie Marszałka Sejmu RP w sprawie ogłoszenia tegoż tekstu jednolitego ma datę… 26 czerwca 2014 r.!


ustawa o ochronie danych osobowych tekst jednolity 2014

Kiedy kilka lat temu uchwalono likwidację drukowanych Dzienników Ustaw, tradycyjnie znalazłem powody do narzekania — że komputer, że abonament za internet. Jednak przez myśl nawet wówczas mi nie przeszło (a jeśli przeszło, to nie chciałem gderać), że może zaistnieć sytuacja, w której przemówią haubice albo chociaż jakiś cyber-agresor wyłączy nam serwery lub po prostu prąd (nie mówię, że to miało miejsce — mówię, że dziś ponoć ludzie się tego coraz bardziej boją…). No ale może panikuję, a może inter arma enim silent leges (a może lepsze będzie si vis pacem para bellum?).

Dziś się jednak okazuje, że obwieszenie Marszałka o ogłoszeniu tekstu jednolitego ustawy może czekać na publikację w Dzienniku Ustaw — w tym elektronicznym, gdzie przecież tylko klik-klik, gdzie nie trzeba nic rozwozić z drukarni, etc. — dwa miesiące z okładem! Jak bowiem widać na załączonym obrazku Ewa Kopacz podjęła decyzję o ogłoszeniu tekstu jednolitego ustawy o ochronie danych osobowych już 26 czerwca, natomiast akt został przez Rządowe Centrum Legislacji skutecznie ujawniony światu dopiero 3 września! (Warto zauważyć, że blisko miesiąc krócej czekało na tekst jednolity rozporządzenie Ministra Środowiska o nadaniu statutu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie; a już nie mówię, że fory w RCL ma premier, któremu statut Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska trzymali niecałe dwa tygodnie…).
O komentarz do obowiązującego w RCL kalendarza się nie pokuszę, każdy ma swoje priorytety — sabotażu w tym na pewno nie było (skoro ustawa też się w końcu pokazała). Tak czy inaczej troszkę dziwne, że niby komputery, niby elektronika, niby internet — a czasem mają takie tempo jakby zecer im to układał.
PS nie narzekałem natomiast na elektroniczny dostęp do KRS, a tymczasem też wcale nie jest aż tak różowo. Dziś na przykład serwis ems.ms.gov.pl miał poranną przerwę techniczną. Zdarza się to tak często, że aż się zastanawiam czy informatycy w Ministerstwie Sprawiedliwości mają takie słodkie życie, że wszystkie apdejty i apgrejdy mogą wdrażać tylko między ósmą a szesnastą…
subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
5
0
komentarze są tam :-)x