Rejestr ABI już z wyszukiwarką internetową

Kiedy kilka tygodni temu zwróciłem uwagę na nowe przepisy dotyczące obowiązku zgłoszenia administratorów bezpieczeństwa informacji do GIODO zauważyłem także, że proces ten nie może być opędzony przez internet, w taki sposób, jak jesteśmy przyzwyczajeni przy przygotowaniu i wysyłaniu zgłoszenia zbioru danych osobowych.

Od tamtego czasu troszkę się zmieniło: otóż pod znanym adresem egiodo.giodo.gov.pl pojawiła się wyszukiwarka umożliwiająca „publiczny dostęp do prowadzonego przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) ogólnokrajowego, jawnego rejestru administratorów bezpieczeństwa informacji, o których mowa w art 46c ustawy o ochronie danych osobowych.


rejestr ABI z wyszukiwarką
Obok rejestru zbiorów danych osobowych pojawił się rejestr Administratorów Bezpieczeństwa Informacji (egiodo.giodo.gov.pl)

Przypomnijmy, że pojawienie się rejestru ABI jest efektem nowelizacji przepisów ustawy o ochronie danych osobowych związanych z wejściem w życie ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1662), natomiast samo zgłoszenie ABI do prowadzonego przez GIODO rejestru to kwestia rozporządzenia MAiC w sprawie wzorów zgłoszeń powołania i odwołania administratora bezpieczeństwa informacji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1934).
O nowościach pisałem, dość pobieżnie, w tekście „W ramach debiurokratyzacji gospodarki — zgłoszenie ABI do GIODO”.


wyszukiwarka administratorów bezpieczeństwa informacji GIODO
Wyszukiwanie zaawansowane w rejestrze ABI

BTW jestem ciekaw czy komuś już udało się uzyskać wpis do rejestru administratorów bezpieczeństwa informacji? Procedura wydaje się łatwiejsza, niż rejestracja zbioru danych osobowych, ale czy brak ścieżki elektronicznej niepotrzebnie nie utrudnia sprawy?

To oczywiście pytania mocno retoryczne, ponieważ łatwo sprawdzić, że jakoś to wszystko idzie: na chwilę pisania tego tekstu (23 lutego, wieczorem) w rejestrze ABI mamy 137 pozycji — od Uniwersytetu Warszawskiego aż do Powiatowego Ośrodka Wsparcia Środowiskowy Dom Samopomocy w Strzelinie. Zapewne ileś tam spraw jest w toku.


wyszukiwanie rejestr ABI
Rejestr ABI przynosi w ten chwili 137 pozycji (stan na 23 lutego 2015 r.)

Chyba faktycznie zgłoszenie administratora bezpieczeństwa informacji jest łatwiejsze, jednak proszę nie zapominać, że to wcale nie oznacza, że można sobie odpuścić pozostałe tematy z zakresu bezpieczeństwa danych osobowych!

Tak czy inaczej z niecierpliwością czekam na pierwsze orzecznictwo sądów administracyjnych odnoszące się do rejestru ABI.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x