Test Kindle — subiektywne impresje po 4 latach korzystania

To ciekawe, że rubryka test w czasopiśmie Lege Artis została pomyślana jako osobisty i subiektywny opis wrażeń po osobistym długotrwałym używaniu jakiegoś produktu, a tymczasem test Kindle Keyobard idzie do druku zaraz po tym jak przesiadłem się na Paperwhite 2… No ale cztery z hakiem lata korzystania z Kindla, w którym to czasie jeden egzemplarz został zajechany na śmierć, to chyba dobry moment na pokuszenie się o niepodyktowany impulsem osąd?


test Kindle

Kindle Keyobard w trybie spoczynkowym. Nawet w ten sposób można się czegoś dowiedzieć o literaturze (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Na początek godzi się słowo wstępu: mówię Kindle Keyobard, ponieważ pod taką nazwą kupiłem pierwszą sztukę w marcu 2011 r. Amazon jakiś czas później — bodajże po wprowadzeniu na rynek modelu pod nazwą Kindle 4 — zmienił jego nazwę na Kindle 3, ale dla mnie zawsze pozostanie on „Kindlem z klawiszami”.

Druga sprawa wymagająca wyjaśnienia — a właściwie wymagający rozwiania pokutujący w narodzie, który rzucił się na tablety, przesąd — czytniki e-książek nie „biją” w oczy, ponieważ nie są w nich stosowane wyświetlacze jakie znamy z komputerów czy sprytfonów. Ekran Kindle nie świeci sam z siebie, dlatego przy długotrwałym czytaniu zapewnia komfort, którego nigdy nie zaznamy używając choćby najnowszy model makbóka (Paperwhite ma podświetlenie, ale też nie takie „od tyłu”, prosto w gałki). Zastosowany e-papier jest neutralny dla naszych oczu dokładnie tak samo jak zadrukowana kartka papieru — powiedzmy, że w opisywanym modelu Kindle porównałbym ją do średniej jakości druku na średniej jakości papierze.
Słabo? Więc warto wziąć pod uwagę, że użytkownik może modyfikować krój czcionki (w pewnym, niedużym zakresie), ale i jej wielkość — i tu już opcji jest naprawdę dużo, włącznie z taką dla naprawdę słabowidzących. Wygodniejsze od okularów jak sądzę.


test Kindle

Maksymalna wielkość czcionki ekranowej — sam ekran to oczywiście 6″ (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Oczywiście zaraz posypią się komentarze, że taki czytnik e-książek nie pachnie, a książka papierowa ma zapach, że tylko usiąść w fotelu, posmakować kawy… Przeto zawsze jednak chodzi o to, by minusy nie przesłaniały nam plusów, to zwrócę uwagę, że dobra kawa zawsze pachnie lepiej od najlepszej książki, a w książce najważniejsza jest treść — nie forma (nie liczę albumów i innych wydawnictw, gdzie warstwa graficzna jest kluczowa — części przewodników, może książek kucharskich… ;-) Przy Kindlu kawy też się można napić, zaś ewentualne zachlapanie czytnika płynem nie jest aż tak szkodliwe jak w przypadku papieru. Dołóżmy do tego oszczędności na meblach — obecnie mam załadowanych jakieś 200 e-książek, pewnie musiałbym kupić na to spory regał — oraz na ścieraniu kurzu…

Kolejny bezapelacyjny plus korzystania z czytnika Kindle to posiadanie całej biblioteki pod ręką, w urządzeniu, które waży mniej-więcej tyle co kostka masła. Docenią to szczególnie dużo podróżujący — można pojechać wszędzie i na długo, i wziąć ze sobą całą posiadaną bibliotekę — ale przecież czasem można poświęcić kwadrans na lekturę i w górach, i na rowerze, prawda?


test Kindle

Klasyka klasyki w anturażu nowoczesności (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Niska waga testowanego Kindla to także codzienna wygoda — ta w przysłowiowych bamboszach, przy kufelku czegoś pyszniejszego. Lubicie palce drętwiejące pod ciężarem 600-stronicowego tomiszcza? Ja nieszczególnie, toteż nadal cieszę się, że mogłem sobie w ten sposób poradzić i z Księgą wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa, i z Rewolucją rosyjską, i z Mikrokosmosem, który wcale taki mikry nie jest — a teraz mogę walczyć z Hitlerem. A nawet jeśli jakieś wydawnictwo mnie znudzi i uśpi, to mniej ryzykuję jeśli padnie mi na nos ćwierć kilo plastiku z obłą krawędzią, niż 1000-stronicowa cegła w twardej oprawie.

A minusy, bo przecież jakieś minusy muszą być? Na pewno nie koszt, ponieważ takie urządzenie kosztuje z grubsza tyle co średni regał w Ikei. Na pewno nie największa bolączka nowoczesności, czyli prąd — bateria intensywnie używanego Kindla trzyma dobre 2-3 tygodnie (w modelu Paperwhite nieco krócej — urok lampeczek).
Zatem wybieram brak zapachu zadrukowanego papieru, bo e-książka nie pachnie, a przecież wiadomo, że powinna (chociaż jak donosi Robert Drózd, dla fetyszystów są perfumy). No i jak przyjdą goście to nie można się pochwalić atrybutami intelektualisty — równo ułożonym szpalerem odkurzonych okładek…

Na zakończenie godzi się słowo wyjaśnienia. Otóż tekst ma nieco prowokacyjny tytuł „Test Kindle”, aczkolwiek — excusez le Google — oczywiście nie uzurpuję sobie prawa do nazywania niniejszego felietoniku testem. To przecież raczej subiektywne impresje po 4 latach używania — czytania książek właściwie wyłącznie w postaci elektronicznej (w tym okresie może 3% publikacji „skonsumowałem” na papierze; to dowód na to, że w postaci e-booka można dostać już prawie wszystko).

Ale też i prośba: pamiętajcie o książkach, bo ponoć one odchodzą, a byłoby naprawdę szkoda gdyby jakieś Fejsbóki i inne blogaski zastąpiły dobrą, twardą literaturę. Książki są naprawdę super.

51
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
42 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Borek
Gość
Borek

Odpowiadając na ostatni akapit – dlatego warto chyba mieć regał pełen książek (estetyka!) oraz dodatkowo jego wersję mobilną, czyli taki czytnik. Jak ktoś nie chce kupować aż tylu książek by zapełnić cały regał, to w różnych ikełach są takie specjalne książkopodobne wypełniacze półek. Mogą one dodatkowo pełnić funkcję schowków, np. na coś idealnego do kawy lub herbaty.

Wiadomo jednak, że najlepszy regał to taki, za którym kryje się wejście do gabinetu. ;)

Olgierd Rudak
Gość

Musi być zatem z kolumienką, którą należy obrócić celem uchylenia wejścia. No chyba że przyjmiemy rozwiązanie komplementarne — że wyjęcie jednej z książek otwiera przejście.

Gabinet zamaskowany biblioteczką, brzmi smakowicie. Ustawa deweloperska powinna to przewidywać ;-)

(Dodam, że zbrojownia za takim parawanem — to byłoby godne parweniusza.)

Borek
Gość
Borek

Może być też popiersie na kolumience – trzeba wcisnąć jedno oko aby otworzyć przejście. Wciśnięcie drugiego oka powoduje zapalenie światła na regale . Wolę jednak uchylaną książkę. ;)

Ustawa czegoś takiego zabrania? Przecież aranżacja wnętrza to już widzimisię lokatora.

Olgierd Rudak
Gość

Ustawa (może nie deweloperska tylko te budowlane) powinna to przewidywać jako obowiązek.

A czy zakazuje? Prawdę mówiąc czuję, że jakieś zakichane przepisy BHP mogłyby mieć coś do powiedzenia.

Maho
Gość

Sądzę że paragraf dot tajnych przejść powinien być niejawny. Może więc jest, ale dla pospólstwa widnieje jako „skreślony”?

Olgierd Rudak
Gość

Uchylono — brzmi lepiej bo dwuznacznie :)

Maho
Gość

z wad kindla (paperwhite) – absolutnie beznadziejne wyświetlanie ilustracji, map wszelkich itd… czytając grę o tron musiałem sięgnąć do wersji papierowej bądź do internetu żeby się zorientować jak się ma Pentos do Bravos i Astapor do Volantis.

a podświetlenie jednak trochę daje po oczach jak jest zupełnie ciemno, a znowu w słabym oświetleniu czyta się gorzej niż papier. Jednak na plażę – o, to jest wynalazek na plażę. O ile się nie boimy że ktoś nam zakosi jak pójdziemy pływać (o książki papierowe jakoś tak się nie boję).

Olgierd Rudak
Gość

Co ciekawe ilustracje lepiej pokazuje właśnie model Keyobard — można je wygodnie powiększyć na cały ekran. Keyobard lepiej też służy zimą, w rękawiczkach.

Maho
Gość

Na paperwhite też się da powiększyć. Co z tego, skoro po powiększeniu nadal nic nie widać…

No i z tego samego powodu odpada zupełnie kindel jako książka do czytania dziecku, w znaczeniu takim że jak czytam a dziecko patrzy jak zaczarowane na obrazki.

Adam314
Gość
Adam314

A jak jest z dostępnością książek dla polskiego czytelnika? Czy możemy znaleźć wersję elektroniczną większości książek?

Olgierd Rudak
Gość

Większości — tak. Wszystkiego — nie, ale przecież niedawno był temat książki Dukaja, która jest tylko w e-postaci.

BTW na parę pytań odpowiedź można znaleźć też tutaj:

http://swiatczytnikow.pl/kiedy-wciaz-wybieram-papier/

~
Gość
~

Zawsze, jak czytam peany na cześć e-booków, przypominają mi się czasy studenckie i książka do algebry liniowej. Chyba wystarczy powiedzieć, że numeracja definicji, twierdzeń i lematów miała 3 liczby, a dowody często wyglądały tak: korzystając z lematu 3.7.14 i definicji 8.4.15 oraz twierdzenia 14.5.9 trywialnie mamy tezę. Oczywiście poprzednie lematy i twierdzenia udowadniane były podobnie. I już w okolicach połowy, żeby zrozumieć dowód, potrzeba było 10 palców rąk jako zakładek.
Zresztą – podobnie jest w Algorytmach Sedgewick-a czy Skieny.
Ja tego w elektronicznej postaci (posiadam i nawet używam czasem czytnik bookeen) nie widzę… Może do jakiś Ludlumów czy innych Harlequinów.

Olgierd Rudak
Gość

Jeśli problem w obsłudze przypisów, to e-czytnik wymiata.

PS Głównie czytam literaturę faktu (historia, biografie), ale sensacja też wchodzi do pamięci :)

boreal
Gość
boreal

To teraz wyobraź sobie że każdy odnośnik jest linkiem. Klik – czytasz o co chodziło w lemacie 3.7.14 – klik wracasz do twierdzenia które aktualnie zgłębiasz – kwestia właściwego przygotowania e-booka o którą w PL jest ciagle trudno…

~
Gość
~

No właśnie sobie nie wyobrażam. Nie wyobrażam sobie, bo jeszcze pamiętam, jak się tego uczyłem (naprawdę ciężko jest pamiętać twierdzenia po numerkach) – i wygodnie jest widzieć więcej, niż jedną rzecz na raz. I czasem po lokalizacji (ilości kartek) można wnioskować, co to było. Po linku grubości nie widać, nie da się patrzeć na raz na 3 strony. Dlatego książki inżynierskie – nie. Beletrystyka – ujdzie. Ale już taka np. Polityka – też nie. No przykro mi bardzo, ale tego się czytać na czytniku nie da. Wiem, bo papier czytałem w pół dnia; od kilku lat dostaję cyfrowo i jak… Czytaj więcej »

Maho
Gość

To prawda, że na czytniku ciężko się kartkuje w tył książki w poszukiwaniu „gdzieś tu było”. Zanim się dokartkuje to już się zapomni po co…

Olgierd Rudak
Gość

Za to jeśli pamiętasz frazę wystarczy szepnąć use Google, Luke… ;-)

Maho
Gość

w modelu bezklawiaturowym pisanie czegokolwiek na klawiaturze ekranowej jest samo w sobie powodem do ciężkiej rozpaczy.

Olgierd Rudak
Gość

No właśnie nie jest aż tak tragicznie, powiedziałbym, że przy odrobinie wprawy jest to chyba wygodniejsze (nie mówiąc o cyfrach czy znakach specjalnych, uzyskanie których w Keyobardzie jest niewygodne).

Od paru dni używam właśnie „białopapieru”, są plusy :) za 4 lata opiszę wrażenia :)

~
Gość
~

:) jakiś rok temu zainstalowałem sobie w pracy to: http://www.wasdkeyboards.com/index.php/wasd-v2-105-key-iso-custom-mechanical-keyboard.html z różnymi typami klawiszy w różnych kolorach. Piękne, ciężkie i KLIKA! W klawiaturze ekranowej brakuje mi dłuta i młotka do wydłubywania liter, a tu – same plusy. I nawet mój szef przestał lubić open space (w którym uwielbiał godzinne konferencje na 3 osoby i telefon głośnomówiący)!

Olgierd Rudak
Gość

No ale to do Kindla? ;-)

~
Gość
~

E, no nie :). Zeszło na klawiatury…

b52t
Gość
b52t

Odk ilku lat zbieram się w sobie, żeby kupić sobie czytnik,ale mi nie idzie, bo (1) mam wciąż sporo do poczytania w wersjo normalnej, (2) jeśli za ćwierć ceny mogę kupić w dedalusie książkę, co wciąż jest taniej niż na e-booka, to wolę kupować regał w ikei, a (3) ceny e-booków są wciąż za bardzo zbliżone do wydań drukowanych, to mnie trochę skręca i wolę książki wydrukowane, bo w cyfrowe łatwo stracić (nie żeby książkę aż tak trudno). Obiektywnie to wiem, że e-booki mają przewagę i już, ale jeszcze trochę mi to zajmie. Ino rzeczywiście z tymi knigami to fakt… Czytaj więcej »

Olgierd Rudak
Gość

Co do cen to jest różnie. Owszem, na wyprzedaż w postaci kosza z wysypującymi się książkami nie można liczyć, ale promocje też się zdarzają. Zwykle wydaję dyszkę za sztukę — dopiero niedawno się szarpnąłem na „Hitlera” w promocji (35 zł).

Co do mebli: wolę te na płyty :) Do cyfrowych pliczków z muzyczką nie umiem się przekonać :)

b52t
Gość
b52t

Jeśli da się wyszarpać za dychę, coś innego niż soft porno dla kur domowych czy fantasea, to zacznę korzystać. Poproszę o źródła.

Tak, z płytami mam tak samo. Nie da się i już. Że o jakości dźwięku, którą słychać nawet jak nie ma się sprzętu bang and olufsen.

Olgierd Rudak
Gość

10 złotych to oczywiście ceny z nieregularnych promocji np. Publio.pl, Woblink.pl, Virtualo.pl. Ostatnio za takie pieniądze kupowałem np.:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/252157/moj-przyjaciel-hitler-wspomnienia-fotografa-hitlera
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/32178/moj-przyjaciel-krol
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/232127/zdarzylo-sie

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/169893/historia-punk-rocka-england-s-dreaming

Wcześniej uzbierałem prawie wszystko pióra Kapuścińskiego, Normana Daviesa, R. Pipesa, sporo biografii. Ciekawe nowości historyczne zwykle kosztują nieco więcej (np. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/205846/samobojstwo-europy-wielka-wojna-1914-1918), ale nie żeby jakoś powalająco.

Waldemar Bulkowski
Gość
Waldemar Bulkowski

http://upolujebooka.pl/profil,biblioteczka,820,0285c8402c.html – mój profil, gdzie możesz zobaczyć jakie książki kupiłem w formie elektronicznej. Chyba za około 10 procent dałem więcej niż 10,90 zł.
Promocji jest od groma…

b52t
Gość
b52t

Bardzo dziękuję oby Panom za odpowiedzi. Jestem zdecydowanie fakto, reportażo historio i biografo- lubem, więc warto wiedzieć, że da się kupić coś w przystępnych cenach.

Maho
Gość

jak historiolubem, to uważaj na wszelkie zestawienia i tabele – na moim czytniku są po prostu nieczytelne.

Maho
Gość

http://www.wolnelektury.pl – szacuję że przy obecnym tempie czytania, lektury które mnie interesują a których nie doczytałem w dziecięcych latach to kilka lat czytania :).

pl.wikisources.org – po prostu nieprzebrane morze … tyle że często w ponadstuletnich przekładach (co dla mnie jest zaletą, ale niektórzy nie lubią).

No i wszelkiego rodzaju book rage ….

Oraz całkiem legalnie (legalnie?) możesz sobie ebooka skopiować od znajomego i rodziny.

Olgierd Rudak
Gość

> tyle że często w ponadstuletnich przekładach (co dla mnie jest zaletą, ale niektórzy nie lubią).

„No, i cóż Watson? Co pan myślisz o tej lasce? Jakie wyprowadzasz wnioski?” — przygody Sherlocka Holmesa w tłumaczeniu E. Żmijewskiej (ściągnięte z Wolne Lektury bodajże)

> Oraz całkiem legalnie (legalnie?) możesz sobie ebooka skopiować od znajomego i rodziny.

Zdania naukowców są podzielone: https://czasopismo.legeartis.org/2014/10/kopiowanie-utworow-dozwolony-uzytek.html

Olgierd Rudak
Gość

Co do kosztu przyszedł mi do głowy jeden minus: jeśli w domu jest kilka czytających osób, to regał z książkami może być używany symultanicznie. Natomiast czytnik jest urządzeniem osobistym. Ergo — może skończyć się wydatkiem zmultiplikowanym (po czytniku na głowę).

Mike
Gość
Mike

Posiadam czytnik, ale raczej nie korzystam. E-booki trapi ta sama przypadłość co muzykę, cena. Koszt kopii jest bliski 0, a cena nijak się do tego ma.

Poza tym jak zwykle można sprzedać 1000 kopii za 20zł, a można 10000 za 5zł. Koszt stworzenia nie ma nic do rzeczy, gdyż trzeba coś wyłożyć na dzień dobry bez gwarancji, że się w ogóle zwróci.

Przy niskiej cenie to ludzie kupią nawet po to żeby spróbować, bo niska cena oznacza, że się nie straci za dużo jak się nie spodoba. A niestety książki, muzyka (najmniej), filmy to kupowanie kota w worku.

Olgierd Rudak
Gość

Koszt kopii może i jest bliski zeru, ale niechęć do uzyskania zerowej stopy zwrotu z inwestycji — podobnie ;-)

Co do kota w worku… to nie jest tak, że e-książki wydają debiutanci, a „prawdziwi pisarze” papier. Jeśli znasz jakiegoś autora, jeśli znasz recenzje tej książki, kot w worku jest zminimalizowany. W dodatku część e-księgarń pozwala na pobranie fragmentu pliku — zawsze można obadać co i jak (pod warunkiem, że nie dają najciekawszego fragmentu ;-)

boreal
Gość
boreal

Kilka rzeczy o któych Olgierd nie wspomniał był, a chyba warto – jedno to można zrobić zrzut bierzącej prasy „lub czsopism” – jest dodatek to calibre-a który robi automatyczny zrzut ogólnodostępnej w Internecie prasówki – pozwala mieć orientację co napisano na interesujace nas (niekoniecznie polityczne) tematy. dwa to obsługa cyrylicy – ale nie strzelajcie ;-) rosyjski kiedys miałem w szkole, potem nie było okazji… rosyjskich ksiażek w wersji papierowej prawie nie ma (no dobra, czasem są ale nie koniecznie te które chciałbym przeczytać). Trzecie to słownik – przy czym można wgrać własne – najeżdzasz kursorem i wyskakuje defincjia w gustownej… Czytaj więcej »

Olgierd Rudak
Gość

No i przeglądarka internetowa, dzięki której można wygodnie przeczytać najdłuższe choćby elaboraty — staram się właśnie w ten sposób czytać część New Yorkera.

I łatwość robienia notatek, od razu do pliku. Pewnie jakbym teraz pisał pracę magisterską — to bym się starał użyć tego ustrojstwa do uczynienia sobie roboty łatwiejszą.

Maho
Gość

radość ze słownikiem to nie mała radość ale radość ogromna. Dzięki niej, będąc taki sobie z języka Szekspira czytam GOT w oryginale, bo mnie polskie tłumaczenie wkurza brakiem klimatu (wyobrażace sobie jak mi się w głowie przewróciło? klimat mi się nie podoba :D). A możliwe jest to tylko temu słownikowi pod palcem, dzięki któremu jak mam zdania w których nie rozumiem poza spójnikami nic, to sobie szast prast to zdanie rozwikłam.

Olgierd Rudak
Gość

I to są święte słowa.

Lada tydzień zakupię sobie „Casino Royale” wg Iana Fleminga :)

~
Gość
~

MSPANC: z książek rosyjskich najbardziej zapadły mi w pamięć „Задачи по геометрии”, które były lekturą obowiązkową w moim liceum. Oj…

Olgierd Rudak
Gość

Курчатов! — chciałoby się przeklinać w te słowy ;-)

Piotr Stanek
Gość

Książki są super. Od małego czytam, i cieszy mnie bardzo, że miałem taką możliwość i spodobało się mi – ad. ostatni akapit. Wolę wersję papierową, ebooki w pdf czytam (choć niewygodnie trochę), czytniki – nie miałem okazji – doceniam jednak ich mobilność i pamięć=dysk.

Olgierd Rudak
Gość

Jeśli e-książki czytasz w formacie PDF, to w przypadku czytnika doceniłbyś to, że nie trzeba użerać się z PDF — oraz ekran.

Maho
Gość

A nie jest odwrotnie? Że w przypadku czytnika dopiero PDF staje się czymś z czym się trzeba użerać?

Swoją drogą – jestem bardzo ciekaw jak działają czytniki formatu A4 (Kindle DX?) Intuicyjnie to jest to co mi jest potrzebne. W praktyce może wyjść różnie …

Olgierd Rudak
Gość

Miałem na myśli, że nie ma problemu z PDF, ponieważ korzysta się z innego formatu. Mam wrażenie, że jeśli ktoś korzysta z e-publikacji na kompie, to naturalnie wybiera PDF (chociaż programy do czytania epubów czy mobi też są).

b52t
Gość
b52t

No i od jakiegoś półtora tygodnia używam kindla do czytanie pierwszego e-booka. E-book był i jest dostępny za darmo (A. J. Blikle, Doktryna Jakości) w formacie pdf. Przerobiłem za pomocą caliber na format mobi, wrzuciłem, w tej chwili przeczytałem ok 1/4 książki. I są problemy, z którymi mentalnie sobie radze, ale gryzą: 1) tabelek nie ma, rozjechały się na goły tekst; 2) wykresów nie ma w ogóle; 3) tekst jest miejscami rozjechany (to samo z resztą dotyczy innych książek; te też darmowe z wolnelektury.pl); 4) przypisy latają o jedną, dwie „strony” (na kindlu) dalej. Ale poza tym jest OK: nie… Czytaj więcej »

b52t
Gość
b52t

Sprawdziłem: książki z wolnelektury.pl można też pobierać w formacie mobi – to może pomóc w jakości i wygodzie czytania.

Olgierd Rudak
Gość

To są akurat najsłabsze strony czytników: obsługa zaawansowanych grafik oraz PDF. Ale PDF w ogóle się nie nadaje na czytnik, natomiast grafiki… to jest pewnie problem formatów (mobi, epub), gabarytów tych plików, no i wielkości ekranów.

Ponoć takie rzeczy lepiej chodziły na 9″ Kindlu, ale tam zalecało się wrzucane „żywego” PDF, bez konwersji.

Gratulacje! :)

Olgierd Rudak
Gość

PS zapewne jest to model Paperwhite:

https://czasopismo.legeartis.org/2015/10/kindle-paperwhite-2-test.html

z tym, że zapewne w wersji trzeciej ;-)

b52t
Gość
b52t

Korzystam z kindla takiego jak w recenzji (przynajmniej sądząc po wyglądzie).

Olgierd Rudak
Gość

Ach, czyli Keyobard. Stare dobre czasy :-)

b52t
Gość
b52t

Żeby to były zaawansowane grafiki, a to zwykłe tabele, często dwu kolumnowe. No i, czytam na najmniejszej czcionce (a co mi tak, wzrok i tak się tylko pogarsza, a to ponoć do 50 r.ż.).