Pas dla rowerów i ruch prawostronny

Z cyklu: widziały gały (nie raz, ale dziś udało się cyknąć tematyczną fotkę) i się zestrachały — pas dla rowerów nie jest enklawą, na nim także obowiązują przepisy ruchu drogowego — w tym także te o ruchu prawostronnym!


pas dla rowerów ruch prawostronny
Na PdR obowiązuje ruch prawostronny. Jazda pod prąd to nie tylko niezła beka, ryzyko mandatu — ale i chamstwo wobec prawidłowo jadących (tych z naprzeciwka, nie chodzi tu o mnie symbolizowanego dłonią mą) rowerzystów (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Dla jasności: zgodnie z art. 2 pkt 5a PoRD pas ruchu dla rowerów to taka część jezdni, po której można jechać wyłącznie w jednym — oznaczonym — kierunku. Upraszczając: każdy pas dla rowerów jest jednokierunkowy.

art. 2 pkt 5a PoRD
pas ruchu dla rowerów — część jezdni przeznaczoną do ruchu rowerów w jednym kierunku, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi

Zwykle kierunek ten oznaczony jest w sposób odpowiadający regułom ruchu drogowego — każdego kierującego obowiązuje ruch prawostronny — zatem rowerzysta powinien jechać pasem po prawej stronie jezdni (mogę sobie wyobrazić, acz nie przypominam sobie w naturze, rozwiązania innego rodzaju).

Ta sama reguła obowiązuje drogach jednokierunkowych, na których dla rowerów wyznaczono kontrpas: po pasie dla rowerów poruszamy się „pod prąd” względem ruchu innych pojazdów („pod prąd”, ale przecież właśnie po swoim pasie, który ma oznaczony przeciwny kierunek). Inne pojazdy — w tym inne rowery — jadą swoją prawą stroną, nawet jeśli gdzieś po lewej majaczy malunek roweru.

art. 16 ust. 1 PoRD
Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.

Ujęty na zaprezentowanym powyżej zdjęciu rowerzysta bimbie sobie na te reguły: jak widać zasuwa po lewej, pod prąd, wzdłuż ul. Pilczyckiej. Mijam się z takimi dość często — czy to na kontrpasach, czy właśnie w tym miejscu — i uwierzcie mi, że to wcale nie jest miłe (nb. z naprzeciwka już jechała rowerem kobieta, nasz kolarz śmignął obok niej…)

Na zakończenie przypomnienie-przestroga: jazda rowerem pod prąd to nie tylko chamstwo ale i wykroczenie, za które zgodnie z art. 97 PoRD (to ten przepis-worek) można dostać nawet 3 tys. złotych grzywny.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

34 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
34
0
komentarze są tam :-)x