Palenie śmieci na (własnym, prywatnym) podwórku lub w piecu

A skoro okazuje się, że odpowiednie służby potrafią odmówić interwencji w sprawie sąsiada palącego śmieci na własnej posesji (por. komentarz do „Zakaz wypalania łąk, trawy, nieużytków”) to dziś czas na kilka zdań o tym, że palenie śmieci — nawet na własnym prywatnym podwórku lub we własnym piecu — też jest wykroczeniem.


palenie śmieci wykroczenie
Palenie śmieci, wyrzucanie śmieci do lasu — wszystko to wykroczenia, a wszyscy śmieją się w nos (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Rozchodzi się oczywiście o ustawę o odpadach (Dz.U. z 2016 r. poz. 1987), która nakazuje „termiczne przekształcanie odpadów” wyłącznie w spalarniach odpadów (art. 155 ustawy), chyba że zachodzą nadzwyczajne przesłanki (zagrożenie dla bezpieczeństwa, art. 31 ustawy).

Palenie śmieci jest wykroczeniem — niezależnie od tego czy to sąsiad pali śmieci na swoim własnym, prywatnym podwórku, we własnym, prywatnym piecu —  czy też jakaś firma robi to w ramach prowadzonej działalności — zagrożonym karą aresztu lub grzywny do 5 tys. złotych.

art. 191 ustawy o odpadach
Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów
podlega karze aresztu albo grzywny.

A jeśli ktoś ma wątpliwości czy „termiczne przekształcanie odpadów” to po prostu spalanie śmieci, odsyłam do definicji. Otóż zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 29 rozumie się przez to zarówno spalanie odpadów przez ich utlenianie jak i inne procesy termicznego przetwarzania odpadów, w tym pirolizę, zgazowanie i proces plazmowy, o ile substancje powstające podczas tych procesów są następnie spalane.

Czyli i piec, i otwarte ognisko na podwórku pasują jak ulał.

Q.E.D.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

21 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
21
0
komentarze są tam :-)x