Parkowanie dużego SUV-a na chodniku

Kontynuując moto-tematykę — podchwytliwe pytanie do kierowców: zważywszy, że prawo jazdy kategorii B uprawnia mnie do prowadzenia pojazdów o masie do 3,5 tony — czy wolno mi zaparkować taki pojazd?


parkowanie samochodu dmc 2,5t chodnik

Praktycznie żaden Land Rover nie ma prawa parkować częściowo na chodniku — nawet najmniejszy LR Defender 90, nie mówiąc o modelu Freelander II (DMC obu wynosi 2505 kg), (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Jak zastrzegłem pytanie było podchwytliwe: oczywiście skoro wolno mi jeździć autem, dozwolone będzie także jego zaparkowanie — pod warunkiem, że będę pamiętał, że parkowanie na chodniku samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) przekraczającej 2,5 t jest niedozwolone (art. 47 pord).

art. 47 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2017 r. poz. 128)
Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

Dla ułatwienia percepcji dalej będzie wypunktowanie wprowadzające (wypunktowanie zasadnicze po obrazku):

  • zatrzymanie lub postój „pojazdu samochodowego” (a więc także motocykla i quada) na chodniku jest zasadniczo dozwolone — jednak pod pewnymi warunkami;
  • po pierwsze danym miejscu nie może być znaku zakazu zatrzymywania się na jezdni — zakaz taki rozciąga się bowiem na chodnik (to zmiana sprzed lat, ale po uzyskaniu przeze mnie prawa jazdy — też się musiałem tego nauczyć);
  • po drugie i trzecie zaparkowany w ten sposób pojazd musi pozostawić pieszym co najmniej 1,5 metra szerokości chodnika, zaś kuper lub bok auta nie może tamować ruchu na jezdni;
  • po czwarte na chodniku można stanąć wyłącznie jednym bokiem lub wyłącznie przednią osią (to jest ciekawe, bo nie można powiedzieć, iżby nacisk osi tylnej był w osobówkach większy — w przypadku mniejszych i lżejszych aut jest raczej odwrotnie; druga sprawa, że w przypadku motocykli trudno może być wybrać ów bok);
  • reguła nie byłaby regułą gdyby nie było od niej wyjątków: art. 47 ust. 2 pord pozwala na postój na chodniku m.in. całego samochodu osobowego, a także roweru czy motocykla (ale nie quada), pod warunkiem pozostawienia 1,5 m dla pieszych;

parkowanie samochodu dmc 2,5t chodnik

Niektóre wersje Renault Espace mając DMC powyżej 2,5 t! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


  • wracając ad rem: powyższe zasady parkowania pojazdów na chodniku dotyczą wyłącznie pojazdów o DMC nieprzekraczającej 2,5 tony — wniosek z tego prosty: nie każdy samochód, który można prowadzić na prawo jazdy kat. B, można zaparkować na chodniku;
  • garść technikaliów: dopuszczalna masa całkowita to maksymalna, wynikająca z warunków technicznych, masa pojazdu obciążonego (ładunkiem i pasażerami), który może poruszać się po drodze (art. 2 pkt 54 pord). W pewnym skrócie na DMC składa się masa własna pojazdu (wyposażenie, paliwo, oleje, smary i ciecze „w ilościach nominalnych”, ale bez kierowcy) oraz dopuszczalna ładowność — jest to po prostu parametr pojazdu (w moim dowodzie rejestracyjnym wpisany w poz. F2 „1845 kg”);
  • DMC nie można więc utożsamiać z aktualną (rzeczywistą) masą samochodu — nie chodzi o to czy w danym momencie wskazówka na wadze zatrzyma się na 2000 kg czy przekroczy 2,5 t (nb. to ciekawe jak wiele aut ma DMC równą 2505 kg) — kluczowe jest to, co mamy w dowodzie rejestracyjnym;

parkowanie SUV dmc 2,5t chodnik

Jeep Grand Cheeroke (wersja Laredo) nie powinien być zaparkowany jedną osią na chodniku (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


  • zatem posiadacze których samochodów muszą  pamiętać, że nie wolno im parkować na chodniku ze względu na DMC przekraczającą 2,5t? Na szybko udało mi się ustalić, że problem dotyczy m.in.: Audi A8, Audi SQ5, Audi Q7, BMW X5, BMW X6, BMW 7, Chevrolet Captiva (niektóre wersje), Ford Edge, Ford S-MAX (większość wersji), Hyundai Santa Fe, Jeep Grand Cheeroke, Kia Sorento, Mazda CX-9, Mercedes GL, Mercedes GLC (niektóre wersje), Mercedes M, Mitsubishi Pajero, Nissan Navara, Land Rover i Range Rover (każdy oprócz najprostszej wersji modelu Discovery Sport), Peugeot 807, Porsche Cayenne, Renault Espace (niektóre wersje), Skoda Kodiaq (niektóre wersje), Toyota Hilux, Toyota Land Cruiser, Volvo XC60 (niektóre wersje), Volvo XC90, Volkswagen Amarok, Volkswagen Touareg;
  • co oznacza, że posiadaczom tych samochodów nie wolno pod żadnym pozorem — nawet pozostawiając 1,5 metra dla pieszych — parkować choćby ćwiercią koła na chodniku.

Q.E.D.

52
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
40 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
b52t
Gość
b52t

Czepialstwo ;-)
Wręcz prawniczo-motoryzacyjne wymądrzanie się. ;-)
Oby straż miejska nie przeczytała tego wpisu, bo posypią się masy mandatów.

RYBY
Gość
RYBY

Czyli stosujemy prawo wybiórczo?
Co nam pasuje to przestrzegajmy, a co nie – „no to bez przesady”
A kto będzie płacić za naprawy chodników zapadniętych przez zbyt ciężkie pojazdy? Jak koleiny na jezdni to wszyscy narzekają, jak na chodniku, to niech będą?

b52t
Gość
b52t

Będą narzekać i robią to.
A komentarz nie był z tych I am serious… and don’t call me Shirley.
Ale wiedzę, że zapomniałem dodać emłotkę.

RYBY
Gość
RYBY

No, ulżyło mi.
Bo do tej pory twoje wypowiedzi zawsze uważałem za konkretne i wyważone.
pozdrowienia :-)

anna
Gość
anna

powinni to częściej kontrolować

Waldemar Bulkowski
Gość
Waldemar Bulkowski

Zakaz parkowania tylną osią wynika raczej nie z różnych obciążeń, ale z tego, żeby przy odpalaniu samochodu nie walić spalinami wprost w przechodniów…

Olgierd Rudak
Gość

Hmm, może tak być.

Swoją drogą ciekawe czy w przypadku wyznaczenia miejsc do parkowania prostopadle do jezdni (czyli mówimy o parkowaniu nie „na chodniku” lecz „na wyznaczonym miejscu”) też nie można zajechać tyłem. Muszę obadać.

b52t
Gość
b52t

Gdzie się da parkuję tyłem, bo bezpieczniej można wyjechać z parkingów przy ruchliwych ulicach, a i szybciej.

Olgierd Rudak
Gość

Oczywiście, w dodatku większość aut ma wyższy kuper, więc ew. zahaczenie o coś jest mniej bolesne.

Niemniej — sprawdzić czy wolno tyłem parkować na wyznaczonych miejscach parkingowych warto ;-)

Borek
Gość
Borek

Zakazu w żadnej ustawie nie ma (rozporządzeń za wiele bym je wszystkie przejrzał) więc zakładam że ogólnie wolno. Zdarzają się jednak lokalne uchwały albo regulaminy (albo nawet zwykłe tablice na ścianach) zabraniające parkowania tyłem do chodnika. I o ile uchwała rady miejskiej czy regulamin właściciela danego parkingu jest oczywista, o tyle „taka se” tabliczka już budzi wątpliwości. ;)

Notabene przyznaję się bez bicia że czasem postawię dostawczaka na chodniku. Ja wiem że generalnie nie wolno, ale plecy mam tylko jedne.

Jacek Kolonko
Gość
Jacek Kolonko

Ciekawy jestem, jak stosuje się ten przepis do samochodów hybrydowych i elektrycznych, które potrafią zaparkować i ruszyć bez wydzielania spalin. Ale przypuszczam, że w przepisach nie ma ww. uzasadnienia, więc i przepis stosuje się bezmyślnie, tj. bezwzględnie.

Olgierd Rudak
Gość

Tę część, która mówi, że tyłem? Prawdę mówiąc skoro organy chyba nie ścigają za parkowanie aut o DMC > 2,5 t, to pewnie jeszcze mniej za parkowanie tyłem.

Zresztą takie uzasadnienie przepisu to tylko hipoteza, nie wiemy czy aby rzeczywiście chodzi o emisję spalin.

Gregory
Gość
Gregory

Co masz do Chevrolet Captiva?

Olgierd Rudak
Gość

Generalnie nic, natomiast realnie rzecz ujmując GM ma problem z produkcją nieciężkich aut — nie wiem jak najnowsza Astra (wersja 5), ale wcześniejsze były „tłuste” jak piorun.

Patrząc na parametry Captivy (rozmiary, dzielność terenową) to auto nie powinno tyle ważyć.

Maciek
Gość
Maciek

Chevrolet Captiva ma DMC 2450 t. (pozycja F2)., więc się mieści w limicie ;) Możesz wykreślić ze spisu.

sjs
Gość

Tak przy okazji, czy to prawda, że samochodu zarejestrowanego jako ciężarowy również nie można zaparkować na chodniku i to bez względu na DMC, nawet seicento z kratką?

Borek
Gość
Borek

Rzeczone „seicento z kratką” to nie jest samochód ciężarowy z punktu widzenia PoRD, inaczej musiałbyś mieć kategorię C aby nim jeździć. Te kombinacje są wyłącznie na potrzeby podatków no i powiedzmy że bezpieczeństwa, zresztą obecnie to już tak nie działa. Teraz żeby samochód był uznany za ciężarowy w ujęciu podatkowym (czyli odliczamy VAT z paliwa i tak dalej) to musi przejść nowy przegląd, na którym diagnosta stwierdza że ten samochód faktycznie służy przede wszystkim do wożenia ładunków, a nie np. do wożenia rodziny na wakacje. Przykładowo – ja jeżdżę Iveco Daily trzyosobowym, taka zwykła pojedyncza kabina i dalej już ładownia,… Czytaj więcej »

Olgierd Rudak
Gość

Jednak już w art. 47 ust. 2 pord — parkowanie 4 kołami na chodniku — jest „samochód osobowy” (ale też taki o DMC do 2,5 t).

Kiedyś tacy z kratką miewali też czasem problemy na przejściach granicznych — jak się celnicy podkurzyli to zganiali na „dla ciężarówek”.

Borek
Gość
Borek

Owszem, niemniej jest to o tyle idiotyczne że w takim razie seicento z kratką – kategoria C? Czy może D? ;)

sjs
Gość

Kategoria B uprawnia do kierowania pojazdami samochodowymi o DMC do 3,5t, a C do kierowania pojazdami samochodowymi o DMC przekraczającej 3,5t. Obie kategorie wyłączają kierowanie autobusami (pojazdami przystosowanymi do przewozu więcej niż 9 osób), na które trzeba mieć D. Zatem nawet seicento jeśli jest zarejestrowane jako samochód ciężarowy można kierować mając B.

Olgierd Rudak
Gość

Tak czy inaczej kat. B.

Wojtek
Gość
Wojtek

A skąd taka wykładnia rozszerzająca, że art. 47 ust. 2 dotyczy samochodów do 2.5t? W ust. 2 mówi się:2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru, roweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.
W pierwszym zdani jest mowa o samochodzie osobowym bez określenia DMC przy zachowaniu warunków z ust.1 pkt 2. Warunki wymienione sa po dwukropku w ust.1.

Wojtek
Gość
Wojtek

Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru, roweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.
Jest mowa o samochodzie osobowym bez ograniczenia DMC. Należy zachować warunek z ust.1 pkt 2. Warunki określone są po dwukropku.

Wojtek
Gość
Wojtek

Moim zdaniem faktycznie nastąpiło zawężenie przy wykładni przepisu :-) Przepis mówi o parkowaniu całego samochodu osobowego ( czyli 4. kołami) . Skoro Pan podaje, że dotyczy samochodów osobowych do 2,5t – zawęża Pan normę. Gdyby ustawodawca chciał, by parkowanie całym samochodem osobowym (4. kołami) dotyczyło samochodów o dmc 2,5t napisałby to wyraźnie. Później w zdaniu kolejnym też piszę o innych pojazdach – wówczas znowu zawęża do 2,5t.
Mam problem z wstawieniem tekstu – w razie potrzeby proszę admina o usunięcie dubli :-)

Wojtek
Gość
Wojtek

Czytając dokładnie przepis 47 ust. 1 wydaje mi się, że ustawodawcy chodzi również o fakt stawania dwoma kołami na jezdni – tam gdzie oczywiście nie ma zakazu i pojazd nie tamuje ruchu :-) Wszyscy skupiają się na chodniku ale dokładna analiza przepisu nie wskazuje na to, że należy się skupić tylko na chodniku ale też na możliwości zatrzymania czy postoju dwoma kołami na ulicy w sytuacji, gdy nie ma zakazów :-)

Wojtek
Gość
Wojtek

Jedno jest pewne: nasi ustawodawcy są tak mądrzy, że najpierw sami powinni zacząć stosować prawo i testować je na sobie. Ile razy jest tak, że biorą się za uchwalanie czegoś o czym nie mają zielonego pojęcia. Uczy się o rodzajach wykładni, o wyraźnym czytaniu słowa polskiego i co? I przyjdzie taki mądry, co przepis układa, nie słucha konsultacji społecznych i później mamy bubel :-) A komu szkodziłoby powtórzenie w art. 47 ust. 2 w zdaniu pierwszym słów „samochodu osobowego o dmc nieprzekraczającej 2,5t” skoro o dmc 2.5 mówi się w zdaniu pierwszym art. 47 ust. 1 przy „pojeździe samochodowym” oraz… Czytaj więcej »

Konrad
Gość
Konrad

A skąd te dane co do samochodów, które nie mogą parkować? Przepisy mówią o 2.5t a tu podajecie ogólnie, np wszystkie land rovery i range rovery. Co to za głupoty? NIe każdy z tych samochodów przekracza 2.5t

Martyna
Gość
Martyna

Hej, ja mam przemyślenia trochę z innej strony. Mianowicie, jak jest z samochodami powyżej dmc 2,5t i parkowaniem na parkingu oznaczonego znakiem D-18 ze znakiem T-30i? Znak mowi o zaparkowaniu samochodu w całości na jezdni. Patrząc na to ile samochodów ma dmc powyżej 2,5t to w zasadzie mało kto mógłby parkować w miejscach oznaczonych znakiem T-30.

pyrgus
Gość

Super, żeby jeszcze tylko te przepisy egzekwować. SUVy to rak motoryzacji.

Michal
Gość
Michal

Trochę nie rozumiem całej tej dyskusji a przede wszystkim wpisu autora. Przecież jasno jest napisane.
Na chodniku czterema kołami może zaparkować każdy samochód osobowy, rower, wózek itd (nie ważne ile ma DMC). Przednimi kołami na chodniku lub jednym bokiem na chodniku lub w miejscu do tego wyznaczonym na chodniku może być zaparkowany każdy inny pojazd nie przekraczający 2.5 tony (czyli dostawczak, miniautobus, minitraktor itd).