Rejestracja ABI w GIODO — nie złożysz wniosku przez internet

Zachwyciwszy się kilkanaście dni temu nowelizacją ustawy o ochronie danych osobowych, która nakłada na podmioty przetwarzające dane osobowe obowiązek zgłaszania administratorów bezpieczeństwa informacji do Generalnego Inspektora Danych Osobowych nie wspomniałem o jeszcze jednej, nie mniej istotnej, sprawie związanej z nową powinnością.

Otóż w Dzienniku Ustaw z 29 grudnia 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 1934) pojawiło się wreszcie rozporządzenie MAiC z 10 grudnia 2014 r. w sprawie wzorów zgłoszeń powołania i odwołania administratora bezpieczeństwa informacji.
Przyzwyczajonym do względnej wygody serwisu eGIODO — względnej, ponieważ nawet wypełniony elektronicznie wniosek trzeba drukować (lub podpisywać e-podpisem); posiadacz profilu na nieszczęsnym ePUAP nie może skorzystać z owego ułatwienia — spieszę zmącić nastrój radości: nie, przepisy nie przewidują możliwości zgłoszenia ABI przez internet. Zgodnie z wydanym przez MAiC rozporządzeniem administratora bezpieczeństwa informacji można zgłosić wyłącznie wypełniając papierowy formularz. Może coś się kiedyś zmieni, ale obecnie na pewno w serwisie eGIODO brakuje opcji zgłoszenia administratora bezpieczeństwa informacji.

rejestracja ABI w GIODO
Formularz powołania ABI, zgłoszenie administratora bezpieczeństwa informacji do GIODO.

Druga sprawa, na którą zwróciłem uwagę to wykonanie przez GIODO obowiązku w zakresie prowadzenia rejestru ABI. Otóż zgodnie z art. 46c UoODO:

Generalny Inspektor prowadzi ogólnokrajowy, jawny rejestr administratorów bezpieczeństwa informacji, zawierający informacje, o których mowa w art. 46b ust. 2 pkt 1 i pkt 2 lit. a i c.

Nie mam pojęcia jak ma wyglądać wykonanie tego obowiązku, zwróciłem jednak uwagę, że art. 46 UoODO (ten o rejestrze zbiorów danych osobowych) jest dość podobny, ponieważ ów rejestr jest tam także określony jako jawny — natomiast drobna różnica polega na tym, że zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy o ochronie danych osobowych:

Każdy ma prawo przeglądać rejestr, o którym mowa w ust. 1.

Tymczasem w odniesieniu do rejestru ABI brak podobnej wzmianki, więc być może oznacza to, że rejestr będzie jawny, ale nie każdy będzie miał prawo go przeglądać? ;-) Nie mam pojęcia jak to interpretować — czy po prostu urząd nie przygotował się na nowelizację, która weszła w życie całe 5 dni temu (i nie ma odpowiedniego narzędzia dostępnego w internecie), czy też taki jest zamysł, ale w wyszukiwarce eGIODO opcji takiej na pewno brak.

rejestracja ABI w GIODO
Wyszukiwarka ABI na stronie internetowej GIODO.

Ogólnie rzecz ujmując to nie są rzeczy, które nadają się do rubryki pt. poluzowywanie przedsiębiorcom — bo przypominam, że zmiany w ustawie o ochronie danych osobowych następują pod takim właśnie hasłem. Mówię to nawet nie jako liberał, lecz jako zwykły, szarpiący nogawki, felietonista.

PS rejestr ABI ruszył w końcu stycznia 2015 r. https://egiodo.giodo.gov.pl/abi_register.dhtml

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
1
0
komentarze są tam :-)x