Lex Superior i licencja na zabijanie — w BitTorrent?

Ponieważ nie każdy czyta komentarze pod starszymi tekstami, a temat wezwań Lex Superior najwyraźniej zaciekawił P.T. Czytelników Lege Artis — pozwalam sobie jeszcze raz podzielić się moją opinią, którą wyłuszczyłem już pod poprzednim tekstem.

Otóż „Dziennik Internautów” publikuje dziś kolejne ciekawe informacje o wezwaniach wysyłanych przez gdańską spółkę Lex Superior sp. z o.o. (podpisującą się jako Kancelaria Prawa Własności Intelektualnej Lex Superior sp. z o.o.) — dotyczących naruszenia autorskich praw majątkowych. W przesłanym do redakcji DI oświadczeniu czytamy m.in, iż (całość w „Dzienniku Internautów”):

Na podstawie zawartych umów przenoszących prawa autorskie, kancelaria Lex Superior sp. z o.o. nabyła wyłączne prawa majątkowe do eksploatacji szeregu utworów audiowizualnych w sieci BitTorrent. Przy użyciu dedykowanego oprogramowania, kancelaria zabezpieczyła dowody procederu masowego łamania praw autorskich, polegającego na bezprawnym rozpowszechnianiu chronionych utworów w sieci BitTorrent.

To ciekawe stanowisko, które jednak chyba może obrócić się przeciwko dochodzącej naruszonych praw spółce, przy czym nie chodzi już nawet o charakter utworów, których dotyczą roszczenia.

Sęk w tym, że o ile dobrze rozumiem istotę BitTorrent (nie korzystam, więc pewności nie mam, a opinie internautów są jak zwykle podzielone): jeśli pobieram plik, to rozpowszechniam plik (ponoć można to zablokować, ale to akurat nieistotne w tym momencie). Zmierzam do tego, że jeśli faktycznie Lex Superior ma prawa do rozpowszechniania pewnych utworów w sieci BitTorrent (a pewności nie mam, bo raz pisali „posiadacz praw autorskich nabytych”, a raz o „licencji wyłącznej” — w obecnym oświadczeniu mowa jest znów o „umowach przenoszących prawa autorskie”…) i zdecydowała się na ich rozpowszechnianie w BitTorrent — odpłatnie, nieodpłatnie — to musiała się godzić z tym, że osoba pobierająca taki plik będzie go równocześnie dalej udostępniała. Czynienie zatem obecnie z tego zarzutu, przy równoczesnym założeniu, że ową rzekomo bezprawne działanie da się wykazać przy użyciu jakiegoś „narzędzia informatyki śledczej” (polecam bardzo trafny komentarz P.T. Czytelnika) — czyżby pliki były po prostu opatrywane jakimś szpiegowskim znaczkiem? — staje się po prostu ryzykowne.

A na gruncie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przypominam, że zgodnie z art. 23(1) pkt 1 pr.aut. nie wymaga zezwolenia twórcy przejściowe lub incydentalne zwielokrotnienie utworu, jeśli stanowi integralną i podstawową część procesu technologicznego — który wybrał sam uprawniony, dodajmy — jeśli ma na celu wyłącznie zgodne z prawem korzystanie z utworu (to jedna z form dozwolonego użytku).
Ja bym powiedział, że jeśli zatem kancelaria Lex Superior zdecydowała się na rozpowszechnianie jakichś filmików — do których prawa ma mieć na podstawie jakiejś umowy — w sieci BitTorrent, to nie może teraz czynić zarzutów z tego, że korzystanie z tej technologii wiąże się z ryzykiem dodatkowego rozsiewania plików przez użytkowników. Nawet jeśli owe zasoby były płatne, a użytkownicy opłat owych nie wnosili (bo to jest zupełnie inny temat, niezwiązany z inkryminowanym rozpowszechnianiem utworów).

PS Tytuł nieco od czapy, ale od czapy jest chyba cała akcja Lex Superior sp. z o.o. — a w dodatku mi się podoba.

39
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
31 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Misiek
Gość
Misiek

wystarczy tylko wklikać nazwę tej,,firemki” w wyszukiwarkę i sami się przekonacie ile innych firm jest powiązanych z nią poprzez właścicieli.Osoby które podpiszą ugodę/zapłacą mogą spodziewać się kolejnych wymuszeń rozbójniczych.Bo podpisanie ugody jest równoznaczne z przyznaniem się do winy.

whatever
Gość
whatever

Można ograniczyć udostępnianie plików do wybranego kręgu osób całkiem skutecznie wymagając klucza przy dostępie do trackera (indywidualny URL trackera). Czyli tak, domyślnie klient bittorrent udostępnia pliki innym w chmarze (ang. swarm), ale to nie muszą być przypadkowi internauci, a na przykład jedynie inni klienci. Nie wiem, jak było w tym przypadku. Do tego, możesz użyć torrenta w jakimś własnym oprogramowaniu (odtwarzaczu filmów na przykład), który jeszcze bardziej ogranicza dostęp. Narzędzia informatyki śledczej to pewnie zmodyfikowany klient torrent, który podłącza się do seederów i pobiera plik, żeby zweryfikować, że udostępniają zawartość, do której zleceniodawca ma prawa autorskie. Nie ma wymaga to… Czytaj więcej »

aaa
Gość
aaa

Kolego a jeżeli tu zajrzysz jeszcze to wytłumacz to tłukowi jak ja jak to faktycznie od strony praktycznej wygląda. Wchodzę na strony z babeczkami. I co mam tam jakieś ikonki do plików czy linki do plików? klikam w taką konkę czy tez link i co dalej? Odbywa się to tak jak np na youtubie, ze od razu zaczyna mi się wyświetlać ściągana treść, czy żeby zobaczyć treść muszę ściągnąć cały plik, a w trakcie ściągania nie widzę treści. Czy by to ściągnąć muszę mieć zainstalowany program, w domyśle patrz do obsługi torentów, muszę go jakoś zastartować , zalogować się czy… Czytaj więcej »

xyz
Gość
xyz

Nie wiem czy kolega whatever jeszcze zajrzy ale ja mogę coś podpowiedzieć.
Musisz mieć zainstalowany program do pobierania plików torrent ale nie musisz się w nim logować.
Po kliknięciu na ikonkę w przeglądarce automatycznie uruchamia się program do pobierania torrentów lecz sam zapis nie koniecznie, to zależy od ustawień samego programu (często przed pobraniem musisz wybrać miejsce zapisu pliku na dysku jeśli nie masz ustawionej domyślnej lokalizacji w ustawieniach).
Udostępnianie pliku zaczyna się od momentu rozpoczęcia ściągania.

aaa
Gość
aaa

Dzieki. A od jakiego momentu widze tresc sciaganego utworu. Odtwarzam go dopiero z sciagnietego pliku czy moge go juz ogladac w trakcie zasysania? I jeszcze jedno wspomniales ze udostepnianie zaczyna sie w momencie rozpoczecia sciagania. Z tego co zdazylem zalapac to udostepnianie nie jest procesem automatycznym, musi byc ktos kto w danej chwili chce sciagnac, czyli winno byc nie tyle zaczyna sie co moze sie zaczac, dobrze rozumuje? I jeszcze jedno, plik zapisuje sie jako calosc czy jest poszatkowany i zlokalizowany w roznych miejscach?

aaa
Gość
aaa

Mam jeszcze takie spostrzeżenie natury prawnej, tu ukłon w stronę kolegi Olgierda, nie wiem czy słuszne , stad uwaga zapytanie. Czy cesjonariusz prawa majątkowego do eksploatacji szeregu utworów audiowizualnych ma wogóle mandat do tego by dochodzić na drodze postępowania karnego czynów dokonanych przed nabyciem praw? Przecież w chwili dokonania domniemanego czynu zabronionego nie on był pokrzywdzony (wszyscy mówią o 2013r), a jest to przestępstwo ścigane tylko i wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego.??? Z tego co się orientuję cesji pokrzywdzenia raczej nie można dokonać

Olgierd Rudak
Gość

Wydaje mi się, że jest to niedopuszczalne: z punktu widzenia dochodzenia roszczeń odszkodowawczych ze względu na treść art. 67 ust. 4 pr.aut. („może dochodzić roszczeń z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych, w zakresie objętym umową licencyjną”) — w takim przypadku, moim zdaniem, byłoby to obejście przepisów o reprezentacji; w odniesieniu do prawa karnego (znam się na nim mniej) zgodnie z regułą, że „Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo.” (art. 49 par. 1 kpk). Dobro to nie mogło być naruszone lub zagrożone wcześniej, niż w ogóle powstało (a są nim prawa… Czytaj więcej »

januszek
Gość
Olgierd Rudak
Gość

Dzięki, tego jeszcze nie czytałem.

Jest jeszcze ciekawy wyrok SR w Olsztynie z 29 lipca 2014 r., dotyczący spraw z cyklu „czy abonent może odpowiadać karnie za jakieś pierypałki”, sygn. akt II K 614/14:

http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/peer/150515250001006_II_K_000614_2014_Uz_2014-07-29_002

Mam go na tapecie do omówki :)

aaa
Gość
aaa

Nie jestem prawnikiem ale tak sobie myślę nie wiem czy słusznie że „kancelarie monetyzowania praw autorskich” nadinetrpretują sam zapis przedmiotowego art o prawach autorskich. Przede wszystkim żeby doszło do przestępstwa to musi być ono popełnione celowo. Słowo nieumyślnie użyte w ustawie nie ma wg mnie nic wspólnego z celowością dokonanego czynu. Nieumyślnie byłoby wtedy gdybym np skopiował i użył w innym miejscu jakiś utwór (strzelam zapis wideo, zdjęcie , itp) nie wiedząc że jest chroniony prawami autorskimi czyli celowo dokonałem kopii puściłem w obieg nie wiedząc że jest ona objęta prawem autorskim więc nie umyślnie naruszyłem czyjeś prawa. Natomiast w… Czytaj więcej »

Zaineresowany
Gość
Zaineresowany

Odnośnie powyższej wypowiedzi nasuwa mi się jeszcze jedno: W przypadku przedmiotowego filmiku – o tym, czy jest to w ogóle treść chroniona prawem autorskim można się przekonać z jego treści – dopiero po jego całkowitym ściągnięciu i wglądu w treść. Zazwyczaj to na wstępie filmu jest informacja ew.zakazie jego rozpowszechniania. Chyba, że taka informacja była zamieszczona w widocznym miejscu, np. przy linku do pobrania pliku *.torrent.. Istnieje jednak wiele stron internetowych (portali) rozpowszechniających pliki *.torrent do tzw. trackerów które zarządzają połączeniami i wymianą danych. Należało by więc najpierw udowodnić, że film został pobrany za pośrednictwem trackera wskazanego przez plik *.torrent,… Czytaj więcej »

M
Gość
M

ale skad oni maja dane adresatow?

romek
Gość
romek

w dniu dzisiejszym przyszlo mi wezwanie od kancelari lex superior na wplate 750 zl za jakies prawa autorskie po pierwsze nigdy nie wchodzilem na takie stronki w tym wykazie co przyslaliw zalaczniku po drugie przyznam sie ze nie umiem sciagac owych filmików i teraz nie wiem co robic czy isc z tym na policje czy mam wplacic te pieniadze wydaje mi sie ze to jest jakies oszustwo

Olgierd Rudak
Gość

Płacić nie ma potrzeby.

Ale faktycznie widać, że parę osób dostało dziś te wezwania od Lex Superior.

romek
Gość
romek

kolego Olgierd czyli w tym wypadku rozumie ze sprawe kierowac na policje ja nie mam konta na torencie ani na bittorencie wogule nie umie sciagac filmów podkreslam sciagac dziwi mnie z kad ta kancelaria ma moje dane

romek
Gość
romek

jeszcze jedno moja sprawa niby jest z 2013 r a z tego co mi wiadomo w 2014 weszla ustawa o prawach autorskich

Usher
Gość
Usher

Ustawa jest z 4 lutego 1994 r., w 2014 r. była jej ostatnia zmiana. Sprawa nie jest z 2013 r., tylko dotyczy końca 2013 r, bo akurat za ten okres „kancelaria” wydobyła (być może nawet wyłudziła lub wykradła) dane.

Olgierd Rudak
Gość

Nie było noweli pr.aut. w 2014 r. Ostatnia zmiana to Dz.U. nr 152 poz. 1016 z 2010 r.

ja
Gość
ja

ja • 3 godziny temu drodzy czytelnicy nie ma sie co bac ja równiez dostałem takie pismo i usmiałem sie po pachy po pierwsze dana jak IP sie nie zgadza po drugie w moim przypadku wystosowałem do dostawcy internetu pismo czy i kiedy udostepniali moje dane okazalo sie iz nie zadna jednostka policji nie prowadzi zadnego dochodzenia w owych sprawach w kazdym badz razie mieli bysmy naloty policji wraz z prokuratorem i zabezpieczli by komputery wiec cos tu smierdzi w kazdym badz razie wystosuje jeszcze pismo do LEX SUPERIOR o to by zaniechali straszenia i o to ze nie wyrazam… Czytaj więcej »

ell
Gość
ell

A mi odpisali : Serdecznie dziękujemy za podjęcie kontaktu mającego na celu złożenie wyjaśnień mających znaczenie dla wewnętrznego postępowania wyjaśniającego PK/15/4529/4529, dotyczącego naruszenia majątkowych praw autorskich przysługujących Lex Superior sp. z o.o.
W ramach dochodzenia o sygnaturze akt I Ds. 1180/14 przeprowadzonego przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie, w oparciu o dane przekazane przez operatora Multimedia Polska S.A.ustalono, iż w chwili popełnienia przestępstwa abonentem łącza internetowego użytego do popełnienia przestępstwa był(imie nazwisko)

elll
Gość
elll

Kancelaria Prawa Własności Intelektualnej Lex Superior sp. z o.o., jako pokrzywdzony, uzyskała dane osobowe abonenta z akt dochodzenia i jest uprawniona do ich przetwarzania na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie danych osobowych, w celu dochodzenia uprawnień przysługujących pokrzywdzonemu. W związku z tym ustalony w toku postępowania fakt zarejestrowania tego narzędzia na nazwisko (imie nazwisko), w naturalny sposób kieruje w stronę Pani uwagę organów ścigania oraz pokrzywdzonego. Możliwe, że to nie bezpośrednio Pani dokonała tego przestępstwa, a ktoś z rodziny czy przyjaciół, którzy akurat w tym czasie przebywali u Pani i mieli dostęp do komputera lub… Czytaj więcej »

elll
Gość
elll

Brak wskazania osoby, która w chwili popełnienia przestępstwa faktycznie korzystała z zarejestrowanego na Panią łącza internetowego, spowoduje złożenie wniosku o ściganie Pani jako sprawcy popełnionego przestępstwa. Wtedy o winie przesądzi już sąd rozpatrujący sprawę po wniesieniu aktu oskarżenia lub pozwu o zapłatę odszkodowania. Należy podkreślić, iż odpowiedzialności karnej oraz cywilnej za naruszone prawa autorskie kancelaria Lex Superior sp. z o.o., podlega również osoba, której można przypisać jedynie winę nieumyślną.

elll
Gość
elll

I co o tym myśleć? Pismo dostała mama, a ja używam laptopa z nowym dyskiem od grudnia 2013r. plik ponoć z października 2013r. to nawet tego nie udowodnią na laptopie, a poza tym skąd multimedia ma taką wiedzę jak ja nic z tych rzeczy nie ściągałam ?

kk
Gość
kk

ja bym ich olal cieplym moczem. nie ma sensu dzwonic, odpowiadac itd…wielu z nas bylo juz na policji i oni sami kazali to olac. slyszalem ze ktos napisal do nich ze pojdzie z tym pismem do prouratury i zaczeli mu poroponowac nizsza kwote ugody..widac ze zalezy im tylko na kasie. jak sobie to poczytasz to znajdziesz info ze pod zadnym pozorem nie wolno im placic, bo to nie jest zadna ugoda..

elll
Gość
elll

nie zapłacę za coś czego nie zrobiłam, gdyby to był zwykły list leżał by już w koszu, ale dostałam polecony

ja
Gość
ja

droga elll jezeli chodzi o adres IP w Multimedii Polska s.a jest zmienny nie ma stałego adresu IP byc moze adres który cie namiezali niby juz dawno do ciebie nie nalezal i zostal przypisany do kogos innego
moge to udowodnic w prosty sposób wyłacz motorole od internetu na 10 min i ponownie włącz puzniej zobaczysz ze adres Ip jest inny pozdrawiam i nie przejmuj sie tym to są oszusci

bleeer
Gość
bleeer

czy udowodnia ? hmmm udowodnia dobry informatyk znajdzie wszystko w plikach które sa porozrzucane po calym komputerze

Olgierd Rudak
Gość

> Brak wskazania osoby, która w chwili popełnienia przestępstwa faktycznie korzystała z zarejestrowanego na Panią łącza internetowego, spowoduje złożenie wniosku o ściganie Pani jako sprawcy popełnionego przestępstwa

To jest bardzo ciekawe — i to jest naprawdę groźba karalna.

poziomek
Gość
poziomek

Adres ip może się składać z 4 do 12 cyfr ;) Czysto teoretycznie oczywiście bo tych 4 cyfrowych nie spotkacie. Sama forma zapisu ip to *.*.*.* przy czym * będzie liczbą od 1 do 255 włącznie. I to wszystko jeśli chodzi o IP v4 przy IPv6 adres jest dłuższy i dochodza do niego jeszcze litery z zakresu a-f.

ja
Gość
ja

poziomek nie spotkałem sie jeszcze z tym ze w adresie IP sa litery z zakresu a-f byc moze i sa ale ja sie nie spotkałem adres IP w multimedii Polska S.A jest zminny byc nie ma stalego adresu IP nooo chyba ze se specjalnie wykupisz

Olgierd Rudak
Gość

Mowa jest o adresie typu IPv6 https://pl.wikipedia.org/wiki/IPv6

ja
Gość
ja

dzieki Olgierd nawet nie wiedzialem

Olgierd Rudak
Gość

Nawet nie wiem czy któryś z polskich dostawców internetu już z tego korzysta.

ja
Gość
ja

raczej chyba nie

ja
Gość
ja

wiadomosc która wysłalem e-mailem do LEX SUPERIOR zaniechania zastraszania została dostarczona w wiadomości napisałem im wystarczająco dosadnie ( : ) ) możecie się domyślać z dopiskiem ze nie wyrażam zgody na przetwarzanie udostępnianie i rozpowszechnianie moich danych pod rygorom kary i co cisza nawet nie odpisali buraki

osa
Gość
osa

dostałam takie piękne wezwanie wczoraj . BANDA OSZUSTÓW!!! mieli pecha bo pod adresem gdzie rzekomo pobierałam filmiki nie posiadam od wielu lat łącza internetowego ani telefonicznego. Przeniosłam net i tel kilka lat temu a z tego wnioskuję że skradli stare dane Orange. Odpisałam dziś żeby się odwalili i na podstawie art. 32 ust 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1182 z póżn.zm.) udzielili informacji o źródle, z którego uzyskali moje dane osobowe bo zgodnie z art. 25 u.o.d.o. w przypadku zbierania danych osobowych nie od osoby, której daną dotyczą, administrator danych… Czytaj więcej »

chris
Gość
chris

Hej, a czy wysłanie żądania o usunięcie danych osobowych oraz wstrzymanie ich przetwarzania ma tu stosowność ?

big
Gość
big

raczej ma a czy poskutkuje hmmm nie wiadomo ja tez im wysłałem takie pismo i brak jakiejkolwiek odpowiedzi

Ugabuga
Gość
Ugabuga

W moim przypadku nawet adres IP się nie zgadza, który podają