Organizacja Konsumencka Kompedium to mutacja naciągactwa

Ponieważ nadchodzi kolejna fala „wezwań do poprawienia regulaminu” wysyłana przez kogoś, kto podaje się za wciąż to nowe organizacje społeczne i prokonsumenckie — tym razem jest to Organizacja Konsumencka Kompedium — pomyślałem, że dobrze będzie zebrać nazwy wszystkich fałszywych organizacji w jednej notce — tak, by każda z osób, która dostanie informację o rzekomych błędach we wzorcu umowy (z powołaniem się na ustawę o prawach konsumenta) miała możliwość szybkiego i łatwego zweryfikowania czym to się je.

Czynię to pod wpływem najnowszej akcji, którą prowadzić ma Organizacja Konsumencka Kompedium, wysyłająca ten szajsowaty spam z adresu poczty elektronicznej biuro@kompedium.org.pl (sic! proszę zwrócić uwagę na błąd ortograficzny — brak „n” w nazwie i w adresie serwera — aż sam się zakałapućkałem). Pod wiadomościami podpisuje się niejaki Andrzej Narożny (proszę nie szukać żadnego Andrzeja Narożnego, to postać fikcyjna).

Treść wiadomości jest właściwie powieleniem wcześniejszego bełkotu, cytuję w całości:

Szanowni Państwo!

Zawiadamiamy,
że w Państwa regulaminie (ogólnych warunkach sprzedaży strony internetowej) znajdują się postanowienia, które rażąco naruszają interes konsumentów oraz obowiązujące normy prawne, a także nie posiadacie obowiązkowych informacji wymaganych m.in. ustawami konsumenckimi (oraz ustawa o ochronie danych osobowych co może zainteresować Generalnego Inspektora Danych Osobowych).
Wzywamy aby w terminie do 7 dni od dnia otrzymania niniejszej wiadomości Państwa regulamin zgodnie z obowiązującymi przepisami z dnia 25 grudnia 2014 roku został zmieniony, gdyż jeżeli ww. terminie nadal będziecie naruszali interes konsumenta lub obowiązujące przepisy prawne, będziemy zmuszeni złożyć pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie (zgodnie z art. 479 z indeksem 38 i n. kodeksu postępowania cywilnego) Wydziału XVII Ochrony Konkurencji i Konsumentów Sądu, a to wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, zwłaszcza finansowymi (nawet parę tysięcy złotych) oraz anty reklamą, gdyż Sąd w Wyroku nakazuje publikację treści regulaminu (oczywiście na koszt pozwanego przedsiębiorcy) w rejestrze klauzul niedozwolonych prowadzonym przez Prezesa Urzędu ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zdajemy sobie sprawę, że zwłaszcza wśród przedsiębiorców panuje nieufność do wszelkich tego typu informacji, dlatego prosimy podejść do sprawy bardzo poważnie. Odradzamy kopiowanie regulaminu od innych, bo najczęściej są to regulaminy wadliwe (nawet największe firmy, np. allegro.pl oraz inne duże banki przegrały procesy w tym zakresie). Regulamin mogą Państwo
sami napisać lub zakupić gotowy wzór regulaminu (oby od firmy gwarantującej zgodność regulaminu z ustawami konsumenckimi oraz ustawą o ochronie danych osobowych, bo jest wiele firm, które sprzedają wadliwe wzorce umowne).

Przykładowe
podmioty, które piszą poprawne regulaminy:

http://www.legalne-sklepy.pl
http://www.poprawne-regulaminy…
http://www.lexuris.pl

Zwracamy również uwagę, iż Państwa sklep winien być rejestrowany w Generalnym Inspektoracie Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

Postępowanie o uznanie danego postanowienia jako klauzula niedozwolona jest regulowane przepisami kodeksu postępowania cywilnego od art. 479 z indeksem 38, ale proszę zwrócić uwagę na art. 479 z indeksem 39 oraz 40.
Regulamin jest wymagany:
Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną;
Ustawą z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów
oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny;
Ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego;
Ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej;
Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych;
Ustawą z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (zgodnie z art. 2 pkt. 1 tej ustawy za przedsiębiorcę można uznać nawet osoby, które prowadzą sprzedaż niezorganizowaną np. nie posiadam zarejestrowanej działalności, a dokonuje sprzedaży), a także kodeksem cywilnym oraz szeregiem innych aktów prawnych, w tym i ustawą o
zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która zawiera również przepisy karne.

Z poważaniem
Andrzej Narożny
Organizacja Konsumencka KOMPEDIUM

Poprzednio organizatorzy akcji wysyłali wiadomości jako:

STOWARZYSZENIE NA RZECZ PRAW KONSUMENTÓW „PRAWO-LEX”
ul. Ogrodowa 31/35, 00-893 Warszawa
biuro@prawo-lex.pl

a także

Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Praw Konsumentów
Marek Staszak

albo

STOWARZYSZENIE NA RZECZ KONSUMENTÓW KNS WARSZAWA
Al. Stanów Zjednoczonych 53, 04-028 Warszawa
Arkadiusz Nowaczyk

albo

Organizacja Konsumencka Kompedium z Warszawy
Stanisław GRAMSZ
biuro@kompedium.warszawa.pl

albo

Kancelaria Konsumencka KOMPEDIUM 
Zdzisław Przybylski
biuro@kancelaria-kompedium 

albo

Krzysztof Janicki
Przedstawiciel Stowarzyszenia „Prawo-Lex”

albo

Mirosław Jankowiak
Kancelaria Konsumencka KOMPEDIUM

albo

Przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Praw Konsumentów IUSTUS
Andrzej Dobrowolski

albo

Stowarzyszenie na Rzecz Praw Konsumentów Commercial Legis 

albo

Stowarzyszenie Prawo Dla Konsumenta VERUM
Marzena Gramsz

albo

Towarzystwo KUPIEC
Stanisław Woś

 

Jeśli otrzymaliście Państwo takie pismo: w pierwszym rzędzie proszę nie reagować, najlepiej jest to po prostu usunąć z komputera i przestać się przejmować historią. W wolnym czasie natomiast można poczytać mój tekst Uwaga na Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Praw Konsumentów (od tego się zaczęło) oraz Niewiarygodne oświadczenie sklepu klik.sstore.com.pl w sprawie wezwań Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Praw Konsumentów (sstore.com.pl to „sklepik z regulaminami” prowadzony przez spółkę Software Hauptstadt sp. z o.o. — organizatorów całego cyrku.

PS z komentarza P.T. Czytelnika: Stanisław Gramsz to kolejne nazwisko osoby, która miała się podpisać pod tym skandalicznym spamem.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

144 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
144
0
komentarze są tam :-)x