Zakaz wstępu do lasu

Wściekły upał to nie tylko problem z potencjalnym blackoutem — to także amba dla przewodników psów, któremu przecież należy się spacer (i psu, i człowiekowi), ale +38 st. (tyle było we Wrocławiu w sobotę) nie sprzyja.

Udaliśmy się więc, późniejszym wieczorem, do Lasu Mokrzańskiego — a tu zonk, bryndza, trach! — ze względu na zagrożenie pożarowe ogłoszono okresowy zakaz wstępu do lasu.


zakaz wstępu do lasu

Zakaz wstępu do lasu — decyzja dla podwrocławskich lasów (Nadleśnictwo Miękinia)


Sprawdziłem i oto co mi wyszło. Generalną regułą jest „udostępnienie dla ludności” lasów stanowiących własność Skarbu Państwa (art. 26 ust. 1 Ustawy o lasach), z wyjątkiem obszarów objętych stałym zakazem wstępu, które obejmują:

 • uprawy leśne do 4 m wysokości;
 • powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;
 • ostoje zwierząt;
 • źródliska rzek i potoków;
 • obszary zagrożone erozją.

Okresowy zakaz wstępu do lasu może zostać wprowadzony przez nadleśniczego w przypadkach określonych w art. 26 ust. 3 ustawy, a mianowicie jeśli:

 • wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego;
 • występuje duże zagrożenie pożarowe;
 • wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.

zakaz wstępu do lasów

Mapka za zakazywstepu.lasy.gov.pl


Lasy objęte zakazem wejścia oznaczane są tablicami z napisem „ZAKAZ WSTĘPU” oraz wskazaniem przyczyny i terminu ustanowienia zakazu. Szczegółowe warunki określa rozporządzenie Ministra Środowiska z 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów (zgodnie z par. 12 zakaz wstępu do lasu wprowadza się przy 3. stopniu zagrożenia pożarowego, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 900 będzie niższa od 10%).
Zaciekawiła mnie natomiast forma wprowadzenia zakazu wstępu do lasu — przywołany dokument ma nazwę „decyzja”, ale to chyba nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie: jeśli jest decyzja, to powinien być adresat, a także możliwość odwołania się, etc. Ustawa też nie mówi w jakiej formie wprowadzany jest okresowy zakaz wejścia do lasu.

A kończąc temat ochrony przeciwpożarowej: bijcie, ale nie znalazłem przepisu sankcjonującego złamanie zakazu wejścia do lasu (chociaż tutaj piszą, że liczy się pięć stówek). W kodeksie wykroczeń jest bardzo obszerny art. 82 kw, w którym jednak nie znajduję odniesienia do zakazu ze względu na zagrożenie pożarowe. Jest natomiast oczywiście art. 157 par. 1 kodeksu wykroczeń, który przewiduje do 500 złotych grzywny za odmowę opuszczenia lasu na żądanie osoby uprawnionej, jednak tutaj chodzi oczywiście o ochronę czegoś na wzór miru domowego (ochrona własności).
Więc nie wiem gdzie ta sankcja (ale nigdy nie mówiłem, że pozjadałem wszystkie rozumy — może mnie kto naprostuje).

6 comments for “Zakaz wstępu do lasu

 1. b52t
  11 sierpnia 2015 at 08:01

  O wykroczenia leśne trzeba zapytać Jego Magnificencję Rektora UWr prof. dr hab. Marka Bojarskiego ( tak swoją drogą ciekawi mnie, że w j. polskim najpierw jest co robi, jaką ma funkcję, a dopiero na końcu człowiek, zupełnie na odwrót niż w j. angielskim), znawcę i eksperta w dziedzinie wskazanej. ;)

 2. Krzysztof Olszak
  11 sierpnia 2015 at 08:10

  Sami leśnicy indagowani o ten zakaz robią krzywą minę. Bo zakaz niby jest, ale czy leśniczy będzie karał sąsiadów ze wsi, bo poszli pozbierać jagody lub poziomki?

 3. Adam314
  11 sierpnia 2015 at 11:44

  Czy odmowa opuszczenia to to samo co zakaz wstępu? Chyba nie bardzo. Jak mnie leśnik zdybie i donośnym głosem rzecze „panie, sp… pan z lasu” to mogę posłusznie zastosować się do polecenia. W ten sposób nie będzie odmowy opuszczenia ale zakaz wstępu złamałem.

  • 11 sierpnia 2015 at 11:58

   No właśnie nie — napisałem przecież, że w przepisie o odmowie opuszczenia lasu chodzi o coś innego (inna sprawa, że jak sądzę leśnik może zażądać „idź pan, bo jest zakaz”, i od tego momentu ryzykuję karę z art. 157 kw).

   Poza tym nie widzę przepisu pozwalającego na ukaranie sprawcy naruszenia tego zakazu.

 4. sjs
  11 sierpnia 2015 at 23:27

  Samo wejście do lasu nie zwiększa zagrożenia pożarowego. Jednak sankcja za złamanie tego zakazu, mimo że nie skodyfikowana, może być bardzo wysoka. Wystarczy przypomnieć sobie jak wyglądał pożar w Kuźni Raciborskiej:

  „- po pierwszej godzinie: 100 ha,
  – po trzech godzinach – 600 ha,
  – po sześciu godzinach – 2000 ha.
  Ogień przesuwał się po wierzchołkach drzew z prędkością 120-150 km/h. Następowały przerzuty ognia po kilkaset metrów, często nad pracującymi jednostkami strażaków. 27 sierpnia pożar osiągnął swój maksymalny przyrost powierzchni – rósł o ponad 10 ha w ciągu minuty!”

  http://www.memorial.com.pl/site/historia

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.