Loteria Paragonowa — nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków w zakresie informacji o przetwarzaniu danych osobowych

W kontekście porannego tekstu o zwolnieniu z podatku dochodowego nagród uzyskanych w Loterii Paragonowej warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden temat, który coś mi podpowiada: że sprawa jest częściowo ułożona na kolanie.

Chodzi mi o jakże prostą sprawę jaką jest klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych przez uczestników Loterii Paragonowej. Jak wszyscy wiedzą zgodnie z art. 24 ustawy o ochronie danych osobowych administrator ma obowiązek, w przypadku zbierania danych od osoby, której dane te dotyczą, dopełnienia prostych i nieskomplikowanych obowiązków informacyjnych. Po drugie art. 7 pkt 5 UoODO wyraźnie mówi, że zgoda na przetwarzanie danych osobowych nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści.


loteria paragonowa dane osobowe
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna w serwisie Loterii Paragonowej nie spełnia wymogów ustawy o ochronie danych osobowych. Zgodnie z art. 54 UoODO grozi za to nawet kara 1 roku pozbawienia wolności.

W praktyce przyjmuje to postać znanych i lubianych drobnych druczków pod formularzami, które mówią o tym, że… albo nie, oddajmy głos ustawodawcy:

art. 24 ust. 1 UoODO
W przypadku zbierania danych osobowych od osoby, której one dotyczą, administrator danych jest obowiązany poinformować tę osobę o:
1) adresie swojej siedziby i pełnej nazwie, a w przypadku gdy administratorem danych jest osoba fizyczna – o miejscu swojego zamieszkania oraz imieniu i nazwisku;
2) celu zbierania danych, a w szczególności o znanych mu w czasie udzielania informacji lub przewidywanych odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych;
3) prawie dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania;
4) dobrowolności albo obowiązku podania danych, a jeżeli taki obowiązek istnieje, o jego podstawie prawnej.

Tymczasem w formularzu dostępnym w serwisie loteriaparagonowa.gov.pl widzimy li tylko coś takiego:

Akceptuję regulamin i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych na potrzeby przeprowadzenia Loterii.

Zatem nie dość, że zgoda na związanie się przez uczestnika loterii postanowieniami regulaminu jest powiązana ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych (naruszenie art. 7 pkt 5 UoODO), to w dodatku: nie dowiadujemy się z tego formularza (i) kto jest administratorem danych osobowych, (ii) czy mamy prawo dostępu do zgromadzonych danych i ich poprawiania, (iii) o tym czy podanie danych jest dobrowolne czy obowiązkowe. Tymczasem zgodnie z art. 54 UoODO niedopełnienie obowiązku w zakresie poinformowania osoby o jej prawach podlega karze grzywny, ograniczenia wolności — a nawet pozbawienia wolności do 1 roku.

A dla jasności co do samych danych osobowych uczestników hazardu pod nazwą Loteria Paragonowa (informacje te zaszyte są wyłącznie w regulaminie!):

  • administratorem danych uczestników jest Minister Finansów (par. 12 ust. 6 regulaminu);
  • dane osobowe osób składających reklamacje przetwarza organizator (czyli spółka pod firmą Unique One sp. z o.o.);
  • w regulaminie jest informacja, że dane osobowe uczestników będą usunięte po zakończeniu Loterii Paragonowej (czyli fiskusowi nie będzie wolno ich przetwarzać dłużej — ani tym bardziej opracowywać lub zestawiać z innymi danymi);
  • administratorem danych osobowych zwycięzców Loterii Paragonowej jest organizator (w regulaminie jest odniesienie do art. 29 ustawy o grach hazardowych).

Czyli wszystko ładnie pięknie, ale to powinno być także kawa-na-ławę, w formularzu rejestracyjnym — bo schowanie tych informacji w regulaminie nie załatwia sprawy.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
7
0
komentarze są tam :-)x