Obowiązek meldunkowy będzie utrzymany ze względu na „bezpieczeństwo” państwa

Kilku spośród P.T. Czytelników słusznie pomyślało, że nie omieszkam skomentować wypowiedzi wiceministra MSW, który powiedział, że rząd nie zniesie obowiązku meldunkowego — między innymi dlatego, że ma on znaczenie dla bezpieczeństwa, a to dlatego, iż:

To też jest element istotny — żeby obywatele zamieszkali w Polsce mieli zameldowanie i żeby było wiadomo, gdzie ich szukać, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Na początek — zanim zacznę pastwić się nad wiceministrem — godzi się wziąć w obronę obecny rząd: zniesienie zniesienia obowiązku meldunkowego wprowadził już poprzedni rząd i naprawdę nie ma różnicy czy robi się to metodą plasterkową czy na raz. Zresztą kilka dni temu poszedł tekst jednolity rozporządzenia o wzorach formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego, o czym nawet miałem pisać prześmiewczy felieton, ale mi się nie chciało — jak widać trzeba było, bo byłby ze mnie dobry prorok we własnym kraju.

Rozwala mnie natomiast argument: obowiązek meldunkowy powinien być utrzymany, bo tego wymaga bezpieczeństwo państwa, bo jeśli obywatele mają jakieś urzędowo określone miejsce zameldowania, to wiadomo gdzie ich szukać. No po zamachach w Paryżu argument jak znalazł.

Raz, że trzeba być nieźle oderwanym od rzeczywistości by przypuszczać, że ludzie traktują meldunek jako adres, pod którym można się szukać. Nawet niegdysiejsza sankcja za niedopełnienie tego nieszczęsnego obowiązku (i kara za odmowę donoszenia na łamiących obowiązek!) nie miała wpływu na słuszną postawę obywateli. Dwa, że najlepiej wprowadzić nowy formularz, czyli dodać parę rubryk (zawód — terrorysta, przebyte szkolenia — obsługa detonatorów, podkładanie bomb) — a każdy posłuszny bandzior dopisze co trzeba i się go od razu weźmie za łeb. Po trzecie to chyba takie samo myślenie jak działkowców, którzy budują płoty i zakładają drut kolczasty — chociaż ustawa mówi o powszechnym dostępie do terenów ogrodów działkowych w celach rekreacyjnych — nie bacząc, że naprawdę złego człowieka to nie powstrzyma.

No nic, każde wyjaśnienie jest dobre, a że nadarzył się idealny pretekst, to być może łatwiej ludziom przyjdzie przełknąć te bzdurne i kłamliwe wyjaśnienia.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

29 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
29
0
komentarze są tam :-)x