Obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (art. 42 par. 1a kk)

Krótko i na temat: najświeższa, opublikowana dziś, nowelizacja kodeksu karnego wprowadza obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów jako środek karny stosowany przy niektórych kategoriach przestępstw (ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy — Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2017 r. poz. 966).


Obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów

Sąd musi orzec obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów m.in. wobec kierowców, którzy naruszyli zakaz prowadzenia pojazdów lub nie zatrzymali się do kontroli policyjnej (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Rozchodzi się o dodany art. 42 par. 1a kk, który nakazuje obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych („sąd orzeka”) wobec sprawców następujących przestępstw:

 • niezatrzymanie pojazdu do kontroli (art. 178b kk);
 • prowadzenie pojazdu mimo cofnięcia uprawnienia do prowadzenia pojazdów (art. 180a kk);
 • prowadzenie pojazdu mimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (art. 244 kk).

art. 42 par. 1a kk
Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w razie skazania za przestępstwo określone w:
1) art. 178b lub art. 180a;
2) art. 244, jeżeli czyn sprawcy polegał na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na zmianę innych przepisów:

 • zmienia się przepis o zaostrzeniu karalności wobec pijanych sprawców wypadków, których skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu ofiary (nowelizacja art. 178 par. 1 kk);
 • niezatrzymanie pojazdu do kontroli jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (dodany art. 178b kk) — warto zauważyć, że nie został uchylony art. 92 par. 2 kw;
 • niestosowanie się do orzeczonego zakazu (m.in. kierowania pojazdów, ale i zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, zakazu zbliżania się i kontaktowania z osobami) podlegać będzie karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (znowelizowany art. 244 kk);
 • subtelnej zmianie ulega termin przedawnienia wykroczeń: obecnie karalność wykroczenia ustaje po upływie 1 roku od dnia popełnienia czynu lub po upływie 2 lat, jeśli w ciągu roku wszczęto postępowanie — znowelizowany art. 45 par. 1 kw mówi, iż „Karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu — jakiego okresu??
 • zmieniają się przepisy prawa o ruchu drogowym regulujące kwestie badania w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu.

Nowelizacja przepisów wchodzi w życie 31 maja 2017 r., nowe przepisy o przedawnieniu wykroczeń mają zastosowanie do czynów popełnionych wcześniej — chyba że uległy już przedawnieniu.

8 comments for “Obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (art. 42 par. 1a kk)

 1. gordon.shumway
  18 maja 2017 at 07:59

  Dobrze zrozumiałem, że „sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w przypadku niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych”?
  Po co orzekać po raz drugi skoro do pierwszego orzeczenia delikwent się nie zastosował?

  • 18 maja 2017 at 08:56

   Tak to rozumiem. Pewnie chodzi o to, żeby przedłużyć okres teoretycznej karencji…

  • mall
   18 maja 2017 at 14:34

   Być może chodzi o to, aby orzekający miał poczucie, że jest w stanie coś w zrobić w takiej sytuacji.

   • 18 maja 2017 at 14:59

    Prawdę mówiąc jak sąd orzeknie bezwarunkową odsiadkę, to samochód i tak się nie przyda.

 2. washko
  18 maja 2017 at 18:16

  W przedłużonym przedawnieniu okres, o którym jest na końcu, to ten okres, o którym jest na początku części zdania po średniku, a jest to okres roku od popełnienia czynu. Czyli po ludzku – maksymalnie trzy lata, a nie dwa jak teraz.

  • 18 maja 2017 at 19:33

   Można to jednak rozumieć także: 2 lata po zakończeniu okresu (prowadzenia) wszczętego postępowania. Tak mi się wydaje.

   • washko
    18 maja 2017 at 21:48

    Tak, to nie bardzo, bo wszczęcie postępowania wykroczeniowego następuje z chwilą wydania zarządzenia o jego wszczęciu przez prezesa (upoważnionego sędziego). Tak więc po jego zakończeniu nie ma się co przedawniać, bo albo się przedawniło po drodze, albo jest wyrok.

    • Mariusz
     24 października 2018 at 05:01

     Prawo jest chore,opisze wam moj przypadek,mialem zakaz prowadzenia wszelkich pojazdow mechanicznych w ruchu ladowym,na okres 5lat od 2013roku,tak wiec w marcu 2018 udalem sie do wydzialu komunikacji zapytac czy moge juz robic prawo jazdy czy zakaz minol,uslyszalem tak jak najbardziej,dostalem skierowania na badania itd, zakupilem skuter I jezdzilem nim do pracy,w czerwcu zatrzymali mnie do kontroli,jak sie okazalo widnialem w systemie jako osoba z zakazem kierowania wszelkich pojazdow,system wskazywal zakaz do 15czerwca 2018. W wydziale komunikacji wprowadzili mnie w blad,faktem jest iz do konca zakazu braklo mi 29dni.tydzien temu otrzymalem wyrok nakazowy …zakaz prowadzenia wszelkich pojazdow mechanicznych w ruchu ladowym na okres 1go roku,koszta sadowe,oraz 10miesiecy prac spolecznych….za co???za to ze urzednicy panstwowi wprowadzili mnie w blad…I chociaz zostalo mi od dnia kontroli drogowej 29dni to dla sadu to nie jest zadna okolicznosc lagodzaca,I skuter sluzyl mi do dojazdu do pracy gdyz w tych godzinach komunikacja miejska nie funkcjonuje a jestem samotnym ojcem wychowujacym syna. I jakos do pracy musze sie dostac po odpriwadzeniu syna do przedszkola itd. Ale oczywiscie zglosilem sprzeciw od wyroku I zobaczymy jak sie ta sprawa dalej potoczy…

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.