Czy samochód terenowy musi mieć napęd 4×4 i ramę?

Stare i dobre pytanie: co to jest „samochód terenowy”? Czy jeśli samochód w typie kompakta dostanie napęd 4×4 i zwiększony prześwit, staje się terenówką — czy jednak aby dostać taką homologację musi mieć konstrukcję ramową i wyciągarkę?


samochód terenowy homologacja
Samochód terenowy w terenie górskim (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Odpowiedź przynosi załącznik II do dyrektywy 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającej ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów.

Zgodnie definicją homologację jako pojazd terenowy może uzyskać tylko taki pojazd przeznaczony do przewozu osób, o nie więcej niż 8 siedzeniach (kategoria M1) lub pojazd do przewozu ładunków, którego masa nie przekracza 2 ton (kategoria N1), który:

  • posiada co najmniej jedną oś przednią i co najmniej jedną oś tylną napędzane równocześnie, przy czym napęd ten może być odłączany;
  • posiada co najmniej jedną blokadę mechanizmu różnicowego lub urządzenie o podobnym działaniu, a ich zdolność do pokonywania wzniesień wynosi 30%;
  • posiada co najmniej pięć spośród takich cech jak: (i) kąt natarcia co najmniej 25 st.; (ii) kąt zejścia co najmniej 20 st.; (iii) kąt rampowy co najmniej 20 st.; (iv) prześwit pod osią przednią co najmniej 180 mm; (v) prześwit pod osią tylną nie mniejszy niż 180 mm; (vi) prześwit międzyosiowy co najmniej 200 mm.

Przy czym sprawdzanie parametrów niezbędnych dla otrzymania homologacji następuje przy spełnieniu następujących warunków:

  • pojazd musi być gotowy do jazdy (z płynem chłodzącym, smarami, paliwem, narzędziami, kołem zapasowym i kierowcą);
  • zdolność do pokonywania wzniesień sprawdza się obliczeniowo;
  • podczas pomiarów kątów (natarcia, zejścia, rampowego) nie bierze się pod uwagę tylnych zabezpieczeń;
  • prześwit osiowy oznacza wysokość łuku przechodzącego pod osią — w praktyce mierzy się w środkowym punkcie osi.

Słowem samochód terenowy dostanie homologację (i dumną literkę „G” w dowodzie rejestracyjnym) jeśli będzie miał co najmniej (choćby niestały) napęd 4×4 (czyli Mercedes G 63 6×6 też się łapie) oraz troszkę cech ułatwiających poruszanie się w terenie — ale rama, wyciągarka i snorkel wymagane nie są.

Q.E.D.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x