Nieprawdziwy adres przedsiębiorcy w CEIDG? Za pół roku będą za to wykreślać z ewidencji!

Pamiętacie jeszcze aferę sprzed przeszło roku, kiedy to pewien „przedsiębiorczy” osobnik postanowił zasypać świat fakturami za usługi płatnego dostępu do serwisu lege-artis.edu.pl, które w rzeczywistości były kupą śmiecia? Jednym ze sposobów Krzysztofa H. na zacieranie śladów była częsta zmiana adresu prowadzenia działalności — oraz wpisywanie fikcyjnych danych, których i tak nikt nie weryfikuje. 


nieprawdziwy adres przedsiębiorcy CEIDG

Nowelizacja przepisów o działalności gospodarczej ma utrudniać przekręty z fikcyjnym adresem przedsiębiorcy w CEIDG. Nieprawdziwy adres w CEIDG będzie oznaczał wykreślenie firmy.


Wydaje się, że opublikowana niedawno nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (pisałem o niej w kontekście przetwarzania danych osobowych przedsiębiorców — chodzi oczywiście o ustawę z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2015 r. poz. 1893) ma w założeniu ustawodawcy odpowiadać na problemy uwidocznione podczas „afery lege-artis.edu.pl”.

A mianowicie:

  • dodany art. 16a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nakłada na przedsiębiorcę wymóg posiadania tytułu prawnego do nieruchomości, których adresy podaje w CEIDG (adres zamieszkania przedsiębiorcy, adres do doręczeń oraz adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza);
  • na szczęście nie będzie trzeba dołączać lub wzmiankować umów i aktów własności — jednak będzie trzeba go okazać na żądanie Ministerstwa Gospodarki (jako organu prowadzącego CEIDG);
  • jeśli minister poweźmie informację, że adresy są nieprawdziwe (tj. o braku tytułu do nieruchomości), można wezwać przedsiębiorcę do przedstawienia tytułu prawnego do kwatery — lub zmiany danych (art. 35 ust. 1a ustawy);
  • jeśli mimo wezwania przedsiębiorca nie okaże tytułu prawnego lub nie zmieni danych w CEIDG — będzie można wykreślić go z ewidencji (art. 35 ust. 2a);
  • to wykreślenie następuje oczywiście z pełnymi honorami — decyzja administracyjna, dwuinstancyjność postępowania administracyjnego, skarga do WSA, kasacja do NSA — więc troszkę może to potrwać — natomiast wreszcie będzie jakiś sensowny mechanizm na wycinanie oszustów (natomiast troszkę dziwi, że rygor w postaci wykreślenia z CEIDG ma grozić wyłącznie w przypadku podawania nieprawdziwych adresów).

Ale to nie wszystkie zmiany wynikające z nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Warto też zwrócić uwagę na:

  • obowiązek uzupełnienia wpisu w CEIDG o numer PESEL przez tych przedsiębiorców, którzy wcześniej tego nie uczynili — w ciągu 2 lat od wejścia w życie ustawy, pod rygorem wykreślenia z ewidencji (art. 61 ustawy nowelizującej);
  • z CEIDG zostaną usunięte dane tych przedsiębiorców, którzy zostali wykreśleni z ewidencji działalności gospodarczej przed 1 lipca 2011 r. (data powstania systemu CEIDG) — to ma nastąpić w ciągu 6 miesięcy.

Czy zmiany w ustawie oznaczają, że skończą się historie z oszustami podającymi fałszywe adresy — choćby w celu uniknięcia odpowiedzialności za swoje wybryki? Obawiam się, że przepis, chociaż całkiem słuszny, niekoniecznie zda egzamin w takim stopniu, w jakim być może liczyli pomysłodawcy. Chodzi o to, że nic się nie dzieje deus ex machina (to chyba nawet dobrze), więc żeby zadziałać, minister będzie musiał się dowiedzieć — a dowiedzieć się pewnie będzie trudniej niż wszcząć postępowanie administracyjne w takich sprawach.

31
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
27 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mall
Gość
mall

Przy wymianie danych pomiędzy organami państwa szybko powinno wyjść, że dana osoba nie jest właścicielem nieruchomości i potrzebuje wykazać prawo do lokalu. Więc może to nie takie złe?

Olgierd Rudak
Gość

Nie kojarzę urzędowego rejestru tytułów do lokalu. To przecież nie musi być własność — może być choćby użyczenie (albo zamieszkiwanie kątem u rodziny).

mall
Gość
mall

Pierwszym etapem sprawdzania mogłoby być sprawdzenie własności nieruchomości a gdy jej nie ma można poprosić o wykazanie prawa do użytkowania lokalu. Ale może jest za wcześnie dla mnie i nie piszę jasno :)

Olgierd Rudak
Gość

Ale w nowelizacji nie ma przepisu, który nakazywałby sprawdzanie tego prawa — CEIDG rusza do boju jeśli się dowiaduje, że coś nie gra.

Żuraw
Gość
Żuraw

I słusznie. Dlaczego muszę udowadniać swoją niewinność poprzez okazywanie w CEIDG umowy najmu? Domniemanie legalności prowadzenia działalności gospodarczej (czyli brak papierkowej roboty dla milionów przedsiębiorców i iluśtam urzędników) jest chyba ważnym dobrem; przecież większość kombinatorów jakoś to obejdzie, choćby pokazując sfałszowaną umowę najmu albo kupując adres w wirtualnych biurach.

Olgierd Rudak
Gość

Nie mówię, że niesłusznie :) Skoro ma być łatwiej, to niech będzie łatwiej — zwłaszcza, że puszczenie choćby skanu umowy w przypadku rejestracji przez CEIDG to dodatkowe trudności.

Natomiast obecny mechanizm oceniam w miarę pozytywnie, tj. miejmy nadzieję, że doprowadzi do tego, do czego ma doprowadzić…

mall
Gość
mall

Dyskusja i tak bez sensu bo takiego automatycznego sprawdzania deklarowanych danych nie ma.

sjs
Gość

Przydałaby natomiast się weryfikacja poprawności wpisanych danych pod kątem istnienia punktów adresowych. Przed chwilą trafiłem na firmę, która dane ma wpisane w innej kolejności niż powinny być.

Brakuje też mechanizmu wykrywającego braki. Parę dni temu trafiłem na firmę, która ani w CEIDG, ani w REGON-ie nie ma wpisanego NIP-u. To państwo mogłoby już uzupełnić we własnym zakresie.

Panuje również bałagan ze spółkami cywilnymi, które mogą, ale nie muszą być wpisane do CEIDG. Czasem wpisana jest spółka tylko z jednym wspólnikiem.

Olgierd Rudak
Gość

Te adresy to i tak pikuś. Kilka dni temu słyszałem, że podczas rejestracji S24 sp. z o.o. *da się* nie podać adresu — a później jest pismo z sądu, że wniosek niepoprawny pozostawia się bez biegu. Nie można go uzupełnić — trzeba złożyć nowy (wnosząc nową opłatę) i zawniosować do sądu o zwrot poprzedniej.

Oczywiście stworzenie systemu, który nie przepuści wniosku bez adresu jest ponad siły jego twórców.

Spółki cywilne to w ogóle odrębna historia. Uważam, że tu by się przydała jakaś interwencja ustawodawcy.

b52t
Gość
b52t

A jeszcze inną sprawą są różne nazwy miejscowości, co innego dowód, poczta, a co innego CEIDG.
No właśnie spółki cywilne. Ostatnio miałem przypadek spółki cywilnej, która, choć miała NIP i REGON i została zawarta dawno temu, to nie była w REGON. Co kto lubi. Niby podstawowa, najprostsza forma, a problemów z nią więcej niż z dziwnymi tworami zakładanymi w celu zmniejszenia obciążeń podatkowych.

sjs
Gość

Kiedyś dostałem wezwanie z sądu by uzupełnić NIP w KRS. Potem przyszło pismo odmawiające wpisu bo ustawodawca nie przewidział miejsca w rejestrze. Ale to dawno było. :)

Olgierd Rudak
Gość

Co referendarz to orzeczenie ;-)

b52t
Gość
b52t

Pomysł utrudniający zakładanie działalności. Za chwilę zaczęłoby się wydziwianie z formą takiego dokumentu, bo co urząd to własne pomysły i interpretacje. Inna sprawa to przechowywanie kopii takiego dokumentu/dokumentów – zajmuje miejsce w archiwach. Nie wylewajmy dziecka z kąpielą z powodu kilku Habiaków.

Patryk Słowik
Gość
Patryk Słowik

O, nawet się terminami zgraliśmy, bo ja też dopiero co napisałem na ten temat.
Myślę, że nowelizacja zbędna, gdyż nie rozwiąże problemu. Ci prawdziwi oszuści z krwi i kości dalej będą oszukiwali (albo założą siedem innych firm i sposobem na nich będzie tylko prokurator, albo dołączą lewy dokument poświadczający tytuł do lokalu). Po tyłku dostaną studenci zakładający działalność u rodziców, bo przecież w grę wchodzą również kwestie podatkowe.

maho
Gość
maho

studenci u rodziców to jeszcze pół biedy, zakładając że rodzice użyczą. Ale co ze studentami i wczesnymi absolwentami – najemcami w obcym mieście, gdzie nikt się nie pali wpisywać do umowy najmu prowadzenia działalności.

Olgierd Rudak
Gość

Ba, właściwie to nie ma nawet wymogu zachowania formy pisemnej dla takiej umowy :)

Adam314
Gość
Adam314

Ale trzeba będzie umowę, nawet ustną okazać na żądanie. :) W praktyce – mama studenta prowadzącego działalność musi przyjść i ustnie oznajmić, że użycza swojemu synowi część lokalu.

sjs
Gość

Syn pewnie będzie miał meldunek u mamy, to chyba nie będzie musiał umowy przedstawiać.

maho
Gość
maho

@sjs: taka jest praktyka, ale nie ma IMHO oparcia w przepisach.

A apropos umowy ustnej: jak byłem najemcą w obcym mieście, to miałem nielichy kłopot żeby znaleźć takiego wynajmującego który zgodzi się na zapis w umowie o tym że mogę tam prowadzić działalność godpodarczą. Każdy sobie wyobrażał Bóg wie co, nie wiem – przemysłową hodowlę dżdżownic albo jakieś inne uciążliwe rzeczy, a ja potrzebowałem tylko się samozatrudnić.

PS: do disqusa nie mogę się zalogować, znowu nie wyskakuje popup

Olgierd Rudak
Gość

Ten sejm szybko uchwali ustawę, że umowy ustne trzeba nagrywać na magnetofonie.

Krzysztof Świeczkowski
Gość

Po jakiego czorta PESEL w CEIDG? Po to żeby już wszyscy dookoła znali wszystkie dane przedsiębiorcy, nawet te, które identyfikują go jako osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej? Ostatnio wprowadzili dla nieprzedsiębiorców możliwość identyfikowania się PESELem nawet w skarbówce. NIP został dla przedsiębiorców. Teraz z kolei przedsiębiorcy będą musieli ujawniać swój PESEL chociaż mają NIP, którym się posługują. Jeśli to ma poprawić bezpieczeństwo to może trzeba wymyślić jeszcze kilka numerów i ponadawać je obywatelom? Wtedy to już wszyscy będą bezpieczni. Może teraz czas na „NA” – Numer Antyterrorystyczny?

sjs
Gość

W KRS PESEL jest jawny chyba od początku i jakoś ludzie żyją. Chociaż nie ma tam ich adresów domowych.

Olgierd Rudak
Gość

Ale w CEIDG numer PESEL jest od początku — z tym, że jest niejawny (nie pokazuje go internet).

Krzysztof Świeczkowski
Gość

W KRS PESEL jest jawny bo nie każdy członek zarządu musi mieć NIP, tymczasem w CEIDG jest i NIP i Regon a chcą jeszcze PESEL dodać. A mówią, że trzeba swoich danych pilnować i nie podawać byle komu… Może jeszcze nr karty kredytowej i CVV wpisać w CEIDG?

Olgierd Rudak
Gość

Ale przecież nawet obecne brzmienie art. 25 ust. 1 pkt 1 to: „Art. 25. 1. Wpisowi do CEIDG podlegają:1) firma przedsiębiorcy oraz jego numer PESEL, o ile taki posiada”.

A później:

Art. 37. 1. CEIDG udostępnia zawarte w niej dane i informacje określone:
1) w art. 25 ust. 1, z wyjątkiem numeru PESEL, daty urodzenia oraz adresu zamieszkania, o ile nie jest on taki sam jak miejsce wykonywania działalności gospodarczej;

I tu się nic nie zmienia, oprócz tego, że jeśli jest jakiś przedsiębiorca, który cudem nie podał PESEL do CEIDG — ma to uzupełnić.

Anna
Gość
Anna

Witam,
chciałabym uzyskać poradę, pomoc w interpretacji zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, które wchodzą w życie z dniem 19 maja 2016r.. A dokładniej chodzi mi o powstający obowiązek posiadania tytułu prawnego do nieruchomości, której adres jest podawany w CEIDG m.in. jako adres rejestracyjny bądź prowadzenia działalności gospodarczej.

Sytuacja faktyczna wygląda następująco:

osoba prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w nieruchomości będącej współwłasnością małżonka, teściów oraz rodzeństwa małżonka. Czy wobec tego wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli danej nieruchomości i w jakiej formie w praktyce może ona być udzielona?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Olgierd Rudak
Gość

Ale co to znaczy „prowadzi działalność”? Tam się zarejestrował i jest problem ze zgodą na rejestrację pod tym adresem, czy też w tym obiekcie jest np. jakiś warsztat, w którym się wierci, huczy i tłucze?

Anna
Gość
Anna

Tam jest zarejestrowany, jak również ma miejsce prowadzenia działalności, a dokładniej m.in. biuro.

Olgierd Rudak
Gość

Zatem nie jest to działalność uciążliwa. Nie wiem czy miałoby dojść do wyłączenia tej części nieruchomości spod „dostępu” innych współwłaścicieli — jeśli tak, to zgoda jest wymagana, ponieważ wykracza to poza zakres zwykłego zarządu (art. 199 kc).

Taka zgoda może mieć dowolną postać, także dorozumianą (czyli ktoś robi swoje, a reszta nie reaguje — w dorozumiany sposób zgadza się na takie korzystanie z nieruchomości wspólnej).

Jeśli jednak to biuro to jest po prostu pokój, gdzie trzyma swoje papiery, sprawdza zamówienia i może czasem przyjmie klienta, to w ogóle nie widzę problemu zgody.

Anna
Gość
Anna

Dziękuję Panu bardzo za odpowiedź. Jest to drugi przypadek, czyli jest to po prostu pokój, w którym przechowywane są dokumenty bądź wykonywana praca administracyjno-biurowo-księgowa przy komputerze. Czyli można przez to rozumieć, iż w razie ewentualnego wezwania przez urząd miasta do przedłożenia tytułu prawnego do nieruchomości, której adres wpisano do CEIDG wystarczy poinformowanie organu, iż wszyscy współwłaściciele wyrazili zgodę na prowadzenie tej działalności w danej nieruchomości? Czy forma tej zgody musi być pisemna?