Pytasz kiedy będzie ePUAP2? — odpowiedź brzmi „po pomidorach”

Minął sierpień, minął wrzesień, znów październik i
ta jesień rozpostarła melancholii mglisty woal
Nie żałuję letnich dzionków, róż, poziomek i skowronków
Lecz jednego, jedynego jest mi żal (…)

(„Addio pomidory” Kabaretu Starszych Panów, autor Jeremi Przybora, muzyka Jerzy Wasowski)


Kilka dni temu naszło mnie, pamiętliwego skurczybyka, zadać kilka pytań o planowane zmiany w ePUAP: raz, że miał być przecież ePUAP2 (w maju, czerwcu, mamy lipiec…); dwa, że wtopy z opóźnieniem wdrożenia wnioskowania o nowy dowód osobisty przez internet powinny kogoś czegoś nauczyć; trzy, że wprawdzie prowizorki trzymają się w Polsce najlepiej, ale może warto pomyśleć o narzędziu docelowym?

Przesłałem zatem do rzeczników prasowych MSW i MAiC zestaw krótkich i prostych, i wcale nie podchwytliwych pytań, a mianowicie:

  • kiedy rzeczywiście będzie wdrożony system ePUAP2?
  • dlaczego ePUAP2 ma takie opóźnienia?
  • czy w ramach ePUAP2 przewiduje się wdrożenie aktywnego formularza-wniosku o dowód osobisty?

No to teraz jedziemy, odpowiedź Ministerstwa Spraw Wewnętrznych:

Informujemy, że w kwestiach związanych z terminami wprowadzenia systemu ePUAP2 należy kontaktować się z Zespołem Prasowym Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Jeśli chodzi o wdrożenie aktywnego formularza umożliwiającego wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego, to usługa jest przygotowywana w ramach realizacji porozumienia pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, a Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, w tym także podległym mu Centrum Projektów Informatycznych. Prace nad formularzem są zaawansowane, MSW jest merytorycznie właściwe w zakresie tej usługi i bierze udział w uzgodnieniach funkcjonalności i testach, a także dokłada starań o możliwie jak najszybsze wdrożenie usługi.

Natomiast Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odpowiedziało następująco:

Platforma testowa dla urzędów i integratorów została udostępniona, interesariusze potrzebują czasu na przełączenie się i zgłoszenie ew.  uwag, dajemy im na to czas do końca sierpnia, przełączenie systemu nastąpi w jeden weekend, należy pamiętać że 88% wymiany korespondencji przez ePUAP przebiega w relacji A2A urząd do urzędu. Opóźnienie bierze się z terminów realizacji trzech głównych umów na wykonanie nowych modułów ePUAP.

Zatem nihil novi sub sole, sprawy urzędowe zawsze muszą się ucukrować, uleżeć — a że miał być marzec? maj? czerwiec? może być i sierpień, grunt, że „przełączenie systemu nastąpi w jeden weekend” (zobaczymy ;-)

Natomiast zastanawia mnie owo opóźnienie wynikające z terminów realizacji trzech głównych umów na wykonanie modułów systemu. Informacja jest oczywiście na tyle enigmatyczna, że można z fusów wróżyć: czy to wykonawca się opóźnił? a może wszystko przebiega prawidłowo, lecz po prostu zapowiedzi wiosennego wdrożenia nie uwzględniały harmonogramów?

Można by teraz cytatem z Sienkiewicza — ale puśćmy sobie akuratną pioseneczkę:

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
2
0
komentarze są tam :-)x