Rozporządzenie z mocą wsteczną (nowe MSWiA jest starsze niż podstawa prawna utworzenia)

Jeśli ktoś jeszcze nie zauważył, że wszystko zaczyna się coraz szybciej obracać — przegłosowanie nowelizacji ustawy o TK (i publikacja w Dzienniku Ustaw — brawa dla RCL!) w ciągu 24 godzin oraz równie błyskawiczne wyznaczenie przez Trybunał terminu rozpatrzenia wniosków (K 35/15) — to może zdążę z jeszcze jednym drobnym przykładem.

Otóż wczoraj w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie powołujące Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji — a dokładnie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 listopada 2015 r. w sprawie utworzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz.U. z 2015 r. poz. 1946). Wszystko fajnie pięknie, ale zaciekawił mnie jego par. 3, zgodnie z którym:

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 16 listopada 2015 r. 

Czyli kalendarz operacji jest taki:

  • 20 listopada 2015 r. rząd wydaje akt normatywny o utworzeniu MSWiA;
  • rozporządzenie zostało opublikowane 24 listopada 2015 r.;
  • rozporządzenie weszło w życie w dniu ogłoszenia (czyli bez vacatio legis) — 24 listopada 2015 r.
  • no i się okazuje, że to wszystko działo się już wcześniej — wcześniej nawet przed podjęciem stosownej decyzji przez Radę Ministrów — czyli 16 listopada 2015 r.

Pamiętając nawet, że zgodnie z ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych jest dozwolone nadanie przepisom wstecznej mocy obowiązującej (o ile nie sprzeciwia się to zasadom państwa demokratycznego) — to ja się zastanawiam: dlaczego tak?

No i druga sprawa: 19 listopada 2015 r. pisałem o wypowiedzi wiceministra tego resortu, który zapowiadał ostateczne zniesienie zniesienia obowiązku meldunkowego. Najpierw napisałem, że to wiceminister MSWiA (powtórzyłem za DI) , ale później zauważyłem, że jednak nie ma MSWiA — więc poprawiłem na MSW (potraktowałem to jako błąd niemerytoryczny, więc w tekście nie ma śladu edycji, a żałuję…).
No to jeszcze raz: pisałem o wiceministrze resortu, którego nazwę zmieniono dzień później — ale ze skutkiem na trzy dni wcześniej.

To co, mam jak u Orwella — znów zmieniać?

PS to też jest zabawne:

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
10
0
komentarze są tam :-)x