„Pitbull. Nowe porządki” — recenzja po polsku

Na początek słówko wyjaśnienia: filmu Pitbull. Nowe porządki nie miałem w planach, ale zostałem namówiony — zatem tak wyszło, że mogę się podzielić z P.T. Czytelnikami moją opinią o najnowszym polskim filmie Patryka Vegi.


pitbull nowe porządki recenzja
Fotos z „Taksówkarza” Martina Scorsese. Kurczę, właśnie mija 40 lat a ten rodzaj fryzury z mody nie wychodzi.

No i co ja dalej mam napisać… „Hiszpanka” to na pewno nie jest — co należy traktować prawie po równo na plus, jak i na minus. Polskie kino w ogóle chyba ma taką bolączkę, że jest cholernie na poważnie. Czasem tak na poważnie, że ze śmiechu robią się zajady, a jeśli ma to być pastisz lub prowokacja, to wychodzi to co wychodzi.
Ale może ze mnie krytyk taki sam jak te filmy, stąd i moje niezrozumienie konwencji.

Niestety, za największą bolączkę „Pitbulla” uważam właśnie jego sieriozność. Nie wiem czy to wynika z tego, że polszczyzna kryminalna brzmi w moich uszach strasznie kartoflowato (plus te bluzgi… jak mnie to wk!a jak oni tak nap!%$@*!ą w tych filmach!) — ale przyznam, że idąc do kina miałem taką myśl: pamiętając „Dziewczynę z tatuażem” Finchera, gdzie też nie widać miliardów wyrzuconych na efekty, zastanawiałem się, czy polskie kino, gdzie miliony na efekty chętnie da tylko jakiś urzędnik szczebla wojewódzkiego („Hiszpanka” właśnie), pogodzi się wreszcie z tym ograniczeniem i postawi na naprawdę ciekawy scenariusz…

Wyszło na to, że pewnie znów mam za duże wymagania: po pierwszych dwudziestu minutach myślałem, że skończy się jak „Hiszpanka” (przełomowo beznadziejną sceną była bójka, po której ex-wice-komendant straży miejskiej mówi kto i co…) — później zrobiło się nawet lepiej, ale albo za ciężko, albo za naiwnie, albo za łopatologicznie (albo wszystko na raz).

Podsumowując: nie wątpię, że film będzie miał całkiem niezłą oglądalność, młodzież to kupi, szkoda jednak, że zdążyłem kilka razy ziewnąć. Niby sprawę próbuje ratować Bogusław Linda — do momentu, kiedy scenariusz nakazuje mu kąpać się w garniturze…

U mnie słabe 2,5 (w skali 1-6), chociaż nie wątpię, że wielu osobom może się podobać.

PS Ciekawe co by było gdyby dać scenariusz Tarantino? A może Tarantino też robi słabe filmy, ale to ten Tarantino?

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
12
0
komentarze są tam :-)x