„Nowa komisja smoleńska” — rozporządzenie dziś podpisane, dziś opublikowane w Dzienniku Ustaw, wchodzi w życie jutro… a skład już powołany

Całkowicie na marginesie (aczkolwiek warto zauważyć, że dziś podpisał i dziś poszło): późnym popołudniem w Dzienniku Ustaw ukazało się Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 lutego 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego — czyli tzw. „nowa komisja smoleńska” (Dz.U. z 2016 r. poz. 148).


nowa komisja smoleńska
Szedł nisko, ale to tylko dlatego, że ledwie po starcie (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

A w niej:

§ 28. 1. Minister Obrony Narodowej może wznowić badanie wypadku lub incydentu lotniczego, gdy zostaną ujawnione nowe okoliczności lub dowody mogące mieć istotny wpływ na ich przyczyny.
2. W przypadku wznowienia badania wypadku lub incydentu lotniczego w związku z ujawnieniem nowych okoliczności lub dowodów mogących mieć istotny wpływ na ich przyczyny Minister Obrony Narodowej może powołać podkomisję do ponownego zbadania tego wypadku lub incydentu. (…)
3. W skład podkomisji mogą wchodzić jedynie członkowie Komisji Lotnictwa Państwowego.(…)
6. Przewodniczący Komisji Lotnictwa Państwowego nie może ingerować w przebieg prac podkomisji i wyniki prac podkomisji. (…)

Wciórności: członkowie nowej komisji ds. katastrofy TU-154 są członkami Komisji Lotnictwa Państwowego, ale jej przewodniczącemu nic do jej prac i wyników (inna sprawa, że co to znaczy „nie może ingerować”?)!

I druga ciekawostka: nowelizacja rozporządzenia wykonawczego wchodzi w życie jutro („z dniem następującym po dniu ogłoszenia”), ale prasa podaje, że minister Macierewicz już powołał skład podkomisji — na jakiej podstawie?!? (Nb. dziś w Monitorze nic o tym nie ma, ciekawe czy będzie jutro — i z jaką datą?)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
12
0
komentarze są tam :-)x