Ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa po rozwiązaniu umowy o pracę (art. 11 ust. 2 UoZNK)

Tak całkowicie przy okazji i bez związku z czymkolwiek co niedawno tutaj pisałem: zawierając umowę o pracy lub współpracy warto zwracać uwagę nie tylko na rubrykę „wynagrodzenie”, ale i na inne zobowiązania — w tym ewentualny zakaz konkurencji lub powinność zachowania w poufności sekretów firmy — ale warto też mieć na uwadze, że pewne rzeczy przychodzą do nas z mocy samego prawa.

Mam tu na myśli art. 11 ust. 1-2 UoZNK, zgodnie z którym czynem nieuczciwej konkurencji jest ujawnienie, wykorzystanie lub nabycie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa — zaś zobowiązanym do zachowania w poufności takich informacji jest także ex-pracownik i to przez okrąglutkie 3 lata od rozwiązania umowy o pracy lub współpracy.

art. 11 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji 
1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest przekazanie, ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa albo ich nabycie od osoby nieuprawnionej, jeżeli zagraża lub narusza interes przedsiębiorcy.
2. Przepis ust. 1 stosuje się również do osoby, która świadczyła pracę na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego — przez okres trzech lat od jego ustania, chyba że umowa stanowi inaczej albo ustał stan tajemnicy.(…)

Nie oznacza to rzecz jasna, że przez owe trzy lata należy wyłącznie trzymać język za zębami — obowiązek zachowania tajemnicy dotyczy wyłącznie danych i informacji, co do których pracodawca rzeczywiście przedsięwziął kroki mające na celu zapewnienie im bezpieczeństwa. W przeciwnym razie, jeśli pracownik wykorzysta we własnej działalności dane niesekretne „należy traktować w kategoriach wykorzystania generalnej wiedzy, wobec którego pracodawca nie może zgłaszać roszczeń na podstawie art. 11 UoZNK” (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 29 marca 2000 r., sygn. akt I ACa 900/99).

Tak czy inaczej łatwo zauważyć, że nawet jeśli pracownik lub świadczący usługi (takie, o których mowa w art. 750 kc) nie zgodzi się na podpisanie umowy, w której zobowiązanie do ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa przez pracownika po ustaniu stosunku umownego będzie wyrażone explicite, to jednak art. 11 ust. 2 UoZNK jako przepis powszechnie obowiązujący — obowiązuje i jego…

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
5
0
komentarze są tam :-)x