Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. to 2000 złotych

Dokładnie dziś ukazało się rozporządzenie określające minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 roku (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r., Dz.U. z 2016 r. poz. 1456).


Minimalne wynagrodzenie 2017
Minimalne wynagrodzenie w 2017 roku będzie wynosić 2000 złotych brutto (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Oznacza to, że rząd Beaty Szydło jest szybszy od gabinetu Ewy Kopacz o cały 1 dzień (warto przypomnieć, że zgodnie z art. 2 ust. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (por. Minimalna wysokość wynagrodzenia: umowa zlecenia z minimalną stawką godzinową od 2017 r.) ustalona przez rząd w rozporządzeniu wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę podlega ogłoszeniu najpóźniej do 15 września (chyba że kwota ta zostałaby ustalona przez Radę Dialogu Społecznego, wówczas kwota minimalnego wynagrodzenia podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim, por. art. 2 ust. 4 ustawy).

Od 1 stycznia 2017 r. tzw. „najniższa krajowa” wynosić będzie — zamiast dzisiejszej stawki 1850 złotych brutto — całe 2000 złotych brutto.

§ 1. Od dnia 1 stycznia 2017 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 2000 zł.
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie miała wpływ na szereg innych regulacji, i to nawet z tak odległej dziedziny jak prawo wykroczeń, a mianowicie:

  • stanowi kwotę wolną od potrąceń pracowniczych — zgodnie z art. 87(1) par. 1 pkt 1 kp osoby zatrudnione na umowę o pracę, wobec których komornik prowadzi egzekucję z wynagrodzenia, będą musiały mieć wypłacone co najmniej 2 tys. złotych (oprócz potrącenia zaliczek oraz kar pieniężnych);
  • kwalifikację kradzieży jako wykroczenia — zgodnie z art. 119 kw kradzież lub przywłaszczenie rzeczy o wartości nie przekraczającej 1/4 minimalnego wynagrodzenia nie jest przestępstwem lecz wykroczeniem (to samo tyczy się kradzieży leśnej, art. 120 kw); zaś generalne odesłanie do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę znajduje się w art. 47 par. 9 kw;
  • kwota 2000 złotych jako minimalne wynagrodzenie w 2017 r. będzie miała także wpływ na ocenę paserstwa towaru pochodzącego z kradzieży — otóż zgodnie z art. 122 kw jeśli wartość mienia nie przekracza 1/4 wysokości minimalnego wynagrodzenia, paserowi można zarzucić wyłącznie wykroczenie (podobna wartość 25% najniższej pensji ma znaczenie z punktu widzenia art. 124 kw — zniszczenie lub uszkodzenie cudzej rzeczy).

I na koniec przypomnienie: 2000 złotych jako minimalne wynagrodzenie należne pracownikowi nie oznacza, że taką wysokość ma osiągać wynagrodzenie zasadnicze. Wysokość tego wynagrodzenia oblicza się sumując wszystkie składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, oprócz nagród jubileuszowych, odprawy emerytalnej i rentowej oraz wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach.

Jeśli pracownik uzyskuje dziś wynagrodzenie niższe niż 2000 złotych brutto nie ma też obowiązku zmiany treści umowy — pracownikowi nie przysługuje z tego tytułu prawo ubiegania się o podwyżkę. W takim przypadku pracodawca powinien wypłacać mu tzw. „wyrównanie do minimalnej” (art. 7 ustawy).

PS warto też pamiętać, że od 2017 r. w odniesieniu do zatrudnionych na zlecenie będzie też obowiązywała minimalna stawka godzinowa.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
10
0
komentarze są tam :-)x