„Zmiana czasu” w latach 2017-2021 już w Dzienniku Ustaw

Wszystko wskazuje na to, że Czasopismo Lege Artis czytują i w KPRM: ledwiem co poprosił, by przypomnieć premierce, że wygasa rozporządzenie o psuciu zegarków — a oto w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które jest podstawą do „zmiany czasu” w latach 2017-2021 (rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021, Dz.U. z 2016 r. poz. 1833).


zmiana czasu 2017-2021

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie zmiany czasu w latach 2017-2021. Osobiście od zmiany czasu wolę zmieniać zegarek na nadgarstku (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Bez zbędnego owijania w bawełnę: urzędowo postanowiono, że czas urzędowy obowiązujący w naszej strefie czasowej będzie zastępowany czasem letnim środkowoeuropejskim (CEST) w następujących dniach (par. 1 ust. 1 rozporządzenia):

1) 26 marca 2017 r.,
2) 25 marca 2018 r.,
3) 31 marca w 2019 r.,
4) 29 marca 2020 r.,
5) 28 marca 2021 r.

Natomiast zegarki będą przestawiane na właściwe tory — czyli czas środowoeuropejski odwołuje się (par. 2 ust. 1 rozporządzenia):

1) 29 października 2017 r.,
2) 28 października 2018 r.,
3) 27 października 2019 r.,
4) 25 października 2020 r.,
5) 31 października 2021 r. 

A jakby ktoś się zastanawiał gdzie podziewa się ta „dodatkowa” godzina (podczas której stoją przysłowiowe pociągi) — otóż w przyrodzie nic nie ginie. Otóż skoro odwołanie czasu środkowoeuropejskiego polega na tym, że o godzinie 3:00 następuje „zmiana wskazań zegarów” z 3:00 na 2:00, to owa „nowa” godzina 2:00 staje się godziną „a” — czyli leci cała godzina, od 2a:01 do 3a:00, „po czym nastąpi” 3:01 czasu środkowoeuropejskiego.

Dla agnostyka to chyba najlepszy dowód na istnienie absolutu, z tym, że ucieleśnionego w osobie, której podpis potrafi czynić takie cuda…

20
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
sjs
Gość

Już była nadzieja, że dobra zmiana dosięgnie także czas i przestaniemy robić tę głupotę. No tak, zapomniałem jaki jest powód jej wykonywania, zatem zmiana tego teraz jest tym bardziej niemożliwa. Jak ktoś nie wie o co chodzi, to Suworow napisał o tym w Akwarium.

Olgierd Rudak
Gość

Hmm świetna książka, ale chyba muszę odświeżyć, bo za diabła nie pamiętam co Suworow mówił o przestawianiu zegarków…

Borek
Gość
Borek

Zepsuję – krok defiladowy dla wszystkich obywateli. ;)

Olgierd Rudak
Gość

I tak sobie odświeżę książeczkę :) Niemniej dzięki, bo i racja.

sjs
Gość
Olgierd Rudak
Gość

„Akwarium” odświeżone, to nie w tej książce :)

sjs
Gość

Rzeczywiście, napisał to w książce pt. Wybór.

aco
Gość
aco

„dobra zmiana” to jedna wielka głupota

Adam314
Gość
Adam314

Jako informatyk pracujący przy różnych systemach IT szczerze nienawidzę pomysłu na zmianę czasu. Przez te cyrki są dodatkowe problemy w systemach. No bo nagle licząc przyjazd autobusów o czasie trzeba uwzględnić to, że czasem przyjedzie godzinę z wcześnie a czasem godzinę za późno. A podając godziny otwarcia placówek w różnych częściach globu nie można zapisać ich jako czas względem GMT tylko trzeba zapamiętać słowną strefę czasową. Same problemy przez to. A teraz zagadka – jak służby mają odnotowywać interwencje o godzinie 2 z hakiem? Skąd wiadomo, czy chodzi o nową czy starą godzinę? Teoretycznie karetka jadąca do pacjenta wyjeżdżająca z… Czytaj więcej »

Olgierd Rudak
Gość

2-z-hakiem: jeśli przeczytają (i zapamiętają) rozporządzenie, napiszą „2a:50”.

Co do doby pracowniczej etc.: na szczęście przestawianie zegarków nie ma wpływu na upływ czasu ;-) więc 8 godzin w robocie i 11 godzin po pracy, a także 35 h nieprzerwanego odpoczynku weekendowego liczymy „na paluszkach”, nie „na cyferblacie” ;-)

pantagruel
Gość
pantagruel

Ładne Sumo.

Olgierd Rudak
Gość

To nie Sumo :)

pantagruel
Gość
pantagruel

Racja. Ale (prawie) wszystkie Seiko to dzieci Sumo ;)

Olgierd Rudak
Gość

Praojcem tych Seiko był model 6105 — zagrał nawet w pewnym świetnym filmie. Teraz wraca jako SRP777 (i poboczności).

Ten pomarańczowy to Orange Monster — klik w fotę (w tekście) i wszystko się wyjaśni :) comment image

pantagruel
Gość
pantagruel

Miałem na myśli bardziej fizyczny aspekt Sumo ;) Choć zawsze wolałem Samuraja. Piękne dzięki, teraz trzeba będzie jeszcze raz wybrać się do jądra ciemności.

sjs
Gość

„Komisja węgierskiego parlamentu przyjęła projekt zmiany prawa znoszący dwukrotną w ciągu roku zmianę czasu. Zgodnie z proponowaną zmianą, na Węgrzech miałby przez cały rok obowiązywać czas letni. Obecnie na Węgrzech zmiana czasu odbywa się tak samo jak w Polsce.”
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/wegry-parlamentarna-komisja-przyjela-projekt-zmiany-czasu-na-letni,692778.html

Olgierd Rudak
Gość

No proszę, a właśnie doczytałem, że od początku 2016 r. u Madziarów nie wolno psów na łańcuchach trzymać…

SpeX
Gość

A jak się ma zmiana czasu do opóźnień samolotów (i chyba kolei też)? Czy jak przez zmianę czasu nas pojazd dodatkowo się spóźni, to należą nam się „bonusy” które przewidziano w odpowiednich pakietach?

Olgierd Rudak
Gość

Cóż, jak sądzę opóźnienie normatywne nie jest opóźnieniem ;-) Zresztą raz jest szybciej, raz wcześniej — zależy czy to marzec czy październik…

BTW pamiętam jak kiedyś zegarki przestawiało się już we wrześniu.

sjs
Gość

Wcześniej raczej nie ma, w każdym razie jeśli chodzi o pociągi bo stoją po stacjach by się dostosować do nowego czasu. Natomiast przy zmianie w drugą stronę zapewne jest układany specjalny rozkład dla tych, które akurat są w drodze, więc niby są opóźnione godzinę, ale nie są.