Czy posiadanie broni bez pozwolenia ujdzie na sucho — jeśli w sklepie zapewnili, że pozwolenie nie jest wymagane?

Czy posiadanie amunicji bez pozwolenia jest karalne? A czy można zwolnić się z ewentualnej odpowiedzialności za nielegalne posiadanie broni, na którą wymagane jest pozwolenie, jeśli kupiło się ją w sklepie — a sprzedawca zapewnił, że ten rodzaj broni pozwolenia nie wymaga?


posiadanie amunicji bez pozwolenia

Nie ma śmieciarza nad wędkarza — to prawda ogólna. Prawda szczególna brzmi, że myśliwy też lubi sobie porozrzucać swoje zabaweczki (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)


postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 kwietnia 2016 r. (III KK 135/16)
Zakup przedmiotu mającego cechy broni (amunicji), nawet od przedsiębiorcy, który zawodowo zajmuje się sprzedażą tego rodzaju towarów, nie zwalnia kupującego od upewnienia się, czy kupowany przedmiot rzeczywiście spełnia kryteria broni (amunicji), do posiadania której nie jest potrzebne pozwolenie.

Mężczyzna został oskarżony m.in. o posiadanie bez pozwolenia amunicji do broni palnej — czteronabojowego wkładu do pistoletu gazowego Kolter Guard 4 (art. 263 par. 2 kk), za co wymierzono mu karę 8 miesięcy pozbawienia wolności.

Zdaniem obrony zarzut przestępstwa był nieprawidłowy, albowiem sprawca kupił naboje legalnie, w sklepie — a sprzedawca, który mu je sprzedał nie powiedział, że na taki rodzaj amunicji niezbędne jest pozwolenie.

art. 263 par. 2 kk
Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Badając kasację Sąd Najwyższy podkreślił, że na nabywcy broni lub amunicji spoczywa obowiązek zachowania należytej staranności — musi się upewnić czy dany rodzaj towaru nie wymaga pozwolenia — nawet jeśli sprzęt kupuje w sklepie, od przedsiębiorcy zawodowo zajmującego się tego rodzaju działalnością. Nie budzi też wątpliwości, że skoro posiadanie jakiegoś rodzaju broni wymaga pozwolenia, to posiadanie amunicji bez pozwolenia podlega takiej samej sankcji.

Kupującego nie chroni ani zapewnienie sprzedawcy, że pozwolenie nie jest wymagane, ani nawet deklaracje producenta. Owszem, jeśli sprzedawca sprzeda osobie nieupoważnionej broń, na którą wymagane jest pozwolenie, może ponosić „swoją” odpowiedzialność — ale w żaden sposób nie zwalnia to z odpowiedzialności kupującego.

PS Producent pistoletu Kolter Guard-4 zapewnia, iż broń ta jest dostępna „bez konieczności uzyskania pozwolenia”. Jednak opis nie jest jednoznaczny: najpierw mowa, że „pistolet ten jest przeznaczony do wystrzeliwania kul gumowych lub raz sygnalizacyjnych”, zaś poniżej podano, że „działa również z wymiennym blokiem gazowym KOLTER GUARD-4 (dostępnym w osobnej ofercie) i może być wykorzystywany jako pistolet hukowo gazowy”.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

24 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze