Blokowanie numerów alarmowych (nowelizacja art. 66 par. 1 kw)

Krótko i na temat: odnotowany kilkanaście miesięcy temu na łamach „Czasopisma” przepis kodeksu wykroczeń penalizujący fałszywe zawiadomienia o grożącym niebezpieczeństwie („Odpowiedzialność za fałszywy alarm bombowy (art. 66 kw)”) doczekał się długo zapowiadanej nowelizacji, wskutek której wykroczeniem będzie także umyślne blokowanie numerów alarmowych (Dz.U. z 2017 r. poz 1941).


blokowanie numerów alarmowych

Blokowanie numerów alarmowych już wkrótce będzie wykroczeniem (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


art. 66 par. 1 kodeksu wykroczeń (w brzmieniu od 18 listopada 2017 r.)
Kto:
1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego
— podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Po nowelizacji wykroczeniem ma być już nie tylko wywoływanie fałszywego alarmu, ale także — umyślne, bez uzasadnionej przyczyny — blokowanie numeru alarmowego.

No właśnie: ma być, bo moim zdaniem tak zakreślona norma może być trudna do zastosowania. Dyspozycja zakłada bowiem, że musi dojść do owego „blokowania” numeru alarmowego — a trudno powiedzieć, iżby 5-sekundowe połączenie oznaczało „blokowanie” sensu stricto. Co więcej blokowanie to musi utrudniać prawidłowe funkcjonowanie CPR.
(Całkiem na marginesie: czy dzwoniący pod 112 w sprawie dowozu pizzy są tylko złośliwymi dowcipnisiami, czy po prostu obywatelami nieuświadomionymi? Czy taki błąd wynikający z nieświadomości wystarczy do przyjęcia umyślności czynu?)

Dla przypomnienia:

  • zgodnie z ustawą o systemie powiadamiania ratunkowego centra powiadamiania alarmowego obsługują obligatoryjne numery telefonów alarmowych 112, 997, 998 i 999; można także stosować dodatkowe numery (np. 991, 992, 993, 994 i 987 — wyliczanka nie jest kompletna) kierujące do podmiotów odpowiedzialnych za ochronę życia, zdrowia, bezpieczeństwa i porządku publicznego, mienia lub środowiska (np. 601100300 to numer GOPR/TOPR, a 601100100 jest numerem WOPR);
  • wspólnym numerem alarmowym dla wszystkich służb jest numer 112 (art. 129 ust. 1 PT);
  • każdy operator publicznej sieci telekomunikacyjnej ma obowiązek bezpłatnie udostępniać informacje o lokalizacji telefonu, z którego dzwoniono po pomoc (dla komórek w czasie rzeczywistym, art. 78 PT).

Znowelizowany art. 66 par. 1 kw wchodzi w życie po upływie 30 dni od promulgacji ustawy.

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Mariusz H
Gość
Mariusz H

„Blokuje numer alarmowy” – czy oznacza to, że ktoś sposobami technicznymi w aparacie telefonicznym nie pozwala na wybranie lub nawiązanie połączenia czy, jak to wynika z treści, rozmawia sobie z tym numerem o d. Maryni? Bo jak zwykle nie jest to jasne. Czy jak wyjmę akumulator z aparatu to też blokuję ten numer w sytuacji kiedy ktoś musi zadzwonić? Tylko nie do końca rozumiem „blokowanie numeru” przez rozmowę, bo to nie jest jeden numer – jedna osoba odbiera, ale jest kierowany pod kilka stanowisk, więc nie numer jest blokowany tylko ewentualnie dane stanowisko, a nawet jak trwa jedna rozmowa to… Czytaj więcej »

Olgierd Rudak
Gość

Jest :)
To prawda, że przepis można rozumieć jako adresowany do pracowników CPR — żeby odbierali połączenia, bo jak nie, to będzie źle.

SpeX
Gość

A czy twoja numerów alarmowych jest zamknięta? Czy oprócz twoich numerów nie powinny być przynajmniej pogotowie gazowe? Bo z nakalizacyjnym, wodnym czy cieplnym (MPEC) mam pewien problem. Przykładowo czy numer „centrum wszech-miasta” w warszawie 19115 będzie alarmowe? Czy wchodzą w to interwencyjne numery Zarządców dróg (Kraków 19478/126167555 < bardziej promowany ten ostatni) czy GDDKiA itp?

Olgierd Rudak
Gość

Podana powyżej lista numerów nie jest zamknięta — można je dopisywać, tryb jest opisany w rozporządzeniu.

SpeX
Gość

Jakie rozporządzenie?