12 listopada dniem wolnym od pracy? (projekt ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości)

Z ciekawostek: do laski Marszałkowskiej wpłynął projekt ustawy ustanawiającej 12 listopada 2018 r. — nie każdy dzień 12 listopada, lecz tylko w tym roku — dniem wolnym od pracy (poselski projekt ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, druk nr 2931).


12 listopada 2018 dzień wolny pracy

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości (umowna data to 11 listopada 1918 r.) będzie nie tylko okazjonalna obiegowa 5-złotówka, ale też dodatkowy wolny poniedziałek po wolnej niedzieli


Treść planowanej legislacji jest lakoniczny i jednoznaczny, bo akt składa się z preambuły i czterech artykułów, które muszę przepisać (dokument został opublikowany w formie skanu):

Aby uczcić i upamiętnić wielki dla Narodu Polskiego dzień 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości 11 listopada 2018 r. stanowi się, co następuje:

art. 1. Dzień 12 listopada 2018 r. jest uroczystym Świętem Narodowym.
art. 2. Dzień 12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy.
art. 3. W dniu 12 listopada 2018 r. nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. z 2018 r. poz. 305 z późn. zm.).
art. 4 Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Uzasadnienie projektu łączy dodatkowy dzień wolny od pracy z datą symbolicznie uznaną jako rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości (powielając nieprawdę, iż „11 listopada 1918 r. (…) Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu” — prawda jest taka, że Rada Regencyjna przekazała brygadierowi Piłsudskiemu „władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich”, por. „11 Listopada 1918 — dzień, którego dziś nie było”).
Tak czy inaczej projektodawcy zwracają uwagę, że skoro święto przypada w niedzielę, to „niniejsza ustawa epizodyczna ustanawia dodatkowy dzień wolny od pracy na dzień 12 listopada 2018 r., który będzie Świętem Narodowym” (czyli będziemy mieć dwa Święta Narodowe pod rząd — gdzie 11 Listopada ma być w pewnym sensie wigilią przed dniem wolnym na zakupy).

No właśnie: projekt nie zapomina o tym, że w normalne święto sklepy nie mogą być czynne (por. „Zakaz handlu w niedziele i święta”) — ale w to epizodyczne Święto Narodowe czynne być mogą (w pewnym sensie posłowie uciekają od problemów, które już docierają do Sądu Najwyższego, np. pod sygnaturą I KZP 13/18).
Rozbawiły mnie przedstawione w uzasadnieniu legislacji rozważania o wpływie dodatkowego dnia wolnego od pracy na gospodarkę („analiza wpływu (…) na poziom produktu krajowego brutto jest bardzo skomplikowana”); na szczęście jest wyjaśnione, że „np. osoba, która miała oddać samochód do naprawy 12.11.2018 r., zrobi to innego dnia, i w rezultacie nie będzie miało to wpływu na aktywność gospodarczą” — lista tęgich głów, która się pod tym podpisała, dostępna jest na pierwszej stronie projektu.

Tak czy inaczej wychodzi więc na to, że już niedługo — jednorazowo, acz pod warunkiem, że proces legislacyjny zatoczy odpowiednio pełne koło — będzie wolny poniedziałek po wolnej niedzieli, czego sobie i P.T. Czytelnikom serdecznie i z całego serca życzę :-)

61
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
47 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
RYBY
Gość
RYBY

Jednym słowem, świętować niepodległość będą wszyscy poza pracującymi w handlu. Oni jeszcze ciągle muszą bić się o niepodległość.
A może my też powinniśmy ZA WOLNOŚĆ WASZĄ I NASZĄ?

WB
Gość
WB

Jak nie popieram wprowadzanego zakazu handlu w niedzielę, tak w tym wypadku uważam, że wolne należy się wszystkim.

Borek
Gość
Borek

… jak również poza pracującymi w służbie zdrowia, w transporcie publicznym, w policji, w energetyce i tak dalej i tak dalej…
Osobiście uważam, że w świętowaniu odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI najlepsze co można zrobić to nie decydować o tym jak inni mają to święto spędzać. Niech każdy w to święto robi co chce nie podlegając pod cudze ideały i chore fantazje, oczywiście z poszanowaniem praw innych ludzi.

Jarek Andrzejewski
Gość
Jarek Andrzejewski

Absurdalny pomysł, żeby wprowadzać święto państwowe z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Aga
Gość
Aga

Na 12.11 mam zaplanowaną operację. Wiadomo jak będą funkcjonować szpitale i szkoły? :( Strasznie mnie to zestresowało.

b52t
Gość
b52t

szpital, to nie sklep z warzywami, który może, ale nie musi być otwarty.

Jarosław Wojciech Małecki
Gość
Jarosław Wojciech Małecki

a dlaczego sklep z warzywami „MUSI” być otwarty? art.3 mówi, że w ten wolny dzień od pracy nie obowiązują zasady ustawy ” … o ograniczeniu handlu w niedziele i święta …” , czyli sklep „MOŻE” być otwarty. Sieci handlowe i sklepy które były zazwyczaj otwarte w dni wolne od pracy (niedziele) MOGĄ być otwarte również w ten poniedziałek.

Magic
Gość
Magic

Stanęła mi przed oczami jedna z ostatnich scen w Seksmisji: „tu mówi jej ekscelencja- ogłaszam dziś święto państwowe”

Ania
Gość
Ania

Przepraszamz góry, bo zabrzmi egoistycznie….Czy pracodawca może udzielić innego dnia wolnego za 12 listopada?

sjs
Gość

Ustawę opublikują 13.11, ale będzie w niej napisane, że „wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 12.11.2018”.

Teraz to już właściwie nie wiem czy lepiej żeby ją uchwalili, czy odrzucili – niektórzy myślą, że dzień wolny został już uchwalony.

Mike
Gość
Mike

technicznie rzecz biorąc to raczej wspominkowe świętowanie, bo traktatem lizbońskim „oddaliśmy” (sprzedaliśmy za dopłaty?) niepodległość do Brukseli

inna sprawa, że Rada Regencyjna w 1918 oddała władzę w Państwie Polskim Piłsudskiemu, ergo Państwo istniało wcześniej.
Fakt, że przysłali go Niemcy (jak i Lenina) powoduje przynajmniej u mnie komiczny dysonans poznawczy jeśli mam świętować taki dzień jako dzień niepodległości… poczucie ironii, albo zwykła ignorancja, twórców tego dnia, a więc wyznawców marszałka wymaga jednak docenienia :-)

sjs
Gość

Strasznie długo procedują tę ustawę o Narodowym Święcie Dwóch Takich Co Ukradli Księżyc. Dopiero jutro senat się nią zajmie.

b52t
Gość
b52t

Trzymają ludzi w niepewności. I jak tu zrobić rezerwację długiego łikendu w górach?!

sjs
Gość

Senat przyjął ustawę z trzema poprawkami, czyli ustawa wraca do sejmu. Najbliższe posiedzenie będzie 7.11.

sjs
Gość

Poza poprawkami kosmetycznymi wyleciał artykuł 3 – dotyczący handlu.

https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatuchwaly/3813/plik/978uch.pdf

sjs
Gość

Senator Sprawozdawca Czesław Ryszka: „(…) Skoro ten dzień 11 listopada przypada w niedzielę, a mógłby przypadać w jakiś inny dzień tygodnia, który byłby dniem wolnym, świątecznym, dobry jest pomysł, żeby świętować trochę dłużej, żeby także 12 listopada był dniem świątecznym, dniem rodzinnym, dniem, w którym świętujemy. Następny raz możemy tak świętować dopiero za 100 lat. Chciałbym, żebyśmy wszyscy tego dożyli. Proszę państwa, w czasie obrad komisji padło kilka wniosków: wniosek o odrzucenie ustawy; wnioski o wprowadzenie do ustawy poprawek; wniosek o skreślenie preambuły; wniosek o skreślenie art. 3, tzn. o to, żeby to było święto, w którym jest zakaz handlu,… Czytaj więcej »

sjs
Gość

Senator Sprawozdawca Barbara Borys-Damięcka: „(…) To jest próba uszczęśliwienia społeczeństwa na siłę. To ma być bonus dla wyborców, którzy w drugiej turze wyborów samorządowych mają głosować na kandydatów PiS, ponieważ z łaski spadł na nich dodatkowy dzień wolny od pracy. Już nie pieniądze, nie obietnice poszczególnych ministrów… Tylko że tak czy siak konsekwencje tego będą ponosić Skarb Państwa i przedsiębiorcy, obywatele. Wreszcie zwróćmy uwagę na wyniesienie 12 listopada do rangi święta narodowego. Proszę zwrócić uwagę, że tak brzmi tytuł ustawy: ustawa o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Ta ustawa niejako kasuje dzień 11 listopada.… Czytaj więcej »

sjs
Gość

Senator Czesław Ryszka:

„Ja się zgadzam z tym, że jest za późno, że robimy różne trudności przedsiębiorcom, że ktoś będzie musiał ponieść szkody. No taka jest prawda. Ale wartość tego świętowania przewyższa straty, które zresztą nie będą aż tak wielkie. Ja sobie wyobrażam, że jak ktoś ma jakieś umowy międzynarodowe, które musi wykonać 12 listopada, to je po prostu wykona, a jego pracownik dostanie 100% więcej lub według indywidualnej umowy dostanie jakieś większe pieniądze.”

https://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/przebieg,511,3.html

sjs
Gość

Ciąg dalszy stenogramu: „Senator Waldemar Sługocki: Panie Senatorze, ale mimo wszystko proszę zwrócić uwagę… Czy grupa posłów – oczywiście większość posłów – może decydować i stawiać Polaków przed faktem dokonanym? Czy ustawodawca jednak nie powinien zapytać Polaków? To jest dość istotna kwestia z punktu widzenia funkcjonowania każdego z nas. A jeżeli ustawodawca chciał ustanowić 12 listopada br. dniem wolnym, to czy nie powinien zrobić tego w styczniu, lutym, ewentualnie w marcu bieżącego roku? Skąd ta inicjatywa dzisiaj? Dziękuję. (…) Senator Czesław Ryszka: O ile się orientuję, ten projekt ustawy przeleżał parę miesięcy. Dla mnie też jest niezrozumiałe, dlaczego nie został… Czytaj więcej »

Mike
Gość
Mike

dopiero przeczytałem, w sumie niezły cyrk acz senatorzy mówiący o stratach nie mają do końca racji, zwykle w listopadzie wypada ten dzień wolny tak czy inaczej, więc generalnie przedsiębiorcy w tym roku nie będą mieli z tego dnia swojego ekstra zysku z okazji święta wypadającego w niedzielę… a swoją drogą jeśli ktoś prowadzi swój biznes efektywnie to mu 1 dzień nie zrobi różnicy, trochę nadgodzin i wyjdzie na swoje… a jeśli nieefektywnie to mu więcej godzin nie pomoże, a wolny dzień co najwyżej uchroni przed większymi kosztami Co innego zaburzenie wszelkich biznesowych planów, tutaj może być trochę problemów, szczególnie jeśli… Czytaj więcej »

sjs
Gość

O stratach mówi samo uzasadnienie do ustawy i określając je tylko dla przemysłu i budownictwa mówi o spadku produkcji ok. 2,5% w skali miesiąca.

sjs
Gość

Jest deklaracja z Kancelarii, że prezydent podpiszę ustawę. https://twitter.com/spychalski_b/status/1056831693603127296

sjs
Gość

Właściwie to prezydent mógłby ją podpisać, a potem skierować do „TK”. Niech będzie jeszcze ciekawiej.

sjs
Gość

Zapytałem czy tak zamierza zrobić: https://twitter.com/sjszewczak/status/1057005470785904640

Stanisław J. Szewczak
Gość
Stanisław J. Szewczak

Albo jestem ślepy, albo w porządku obrad na zaczynające się jutro posiedzenie sejmu nie ma „świątecznej ustawy” w porządku obrad.

http://sejm.pl/Sejm8.nsf/PorzadekObrad.xsp

sjs
Gość

RCL znów działa błyskawicznie – ustawa już została opublikowana:

http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2018/2117