Dofinansowanie zakupu eko-samochodów (projekt)

A skoro ledwie co było o tym, że niedługo będą wydawane zielone tablice rejestracyjne dla samochodów elektrycznych i wodorowych, to dziś czas na kilka zdań o pomyśle na budżetowe wsparcie zakupu samochodów elektrycznych, a także napędzanych gazem (CNG i LNG) oraz wodorem (projekt rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych warunków udzielania oraz sposobu rozliczania wsparcia udzielonego ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu).


potrącenie rowerzysty jadącego jezdnią obok innego roweru

Daceratti Dusterrio zasilany energią słoneczną, podczas procesu ładowania — wystarczy 120 minut, podczas których pan z psinką idą do lasu na spacer, a zasobniki wiatru słonecznego napełniają się w 90% pozwalając na swobodne żeglowanie przez 1200 mil morskich (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


A mianowicie każdy (?) kto kupi nowy:

  • samochód elektryczny może liczyć na dotację w wysokości 30% ceny nabycia, nie więcej jednak niż 36 tys. złotych na jeden pojazd (par.47 rozporządzenia);
  • pojazd elektryczny służący do wykonywania usług komunalnych — górny limit wsparcia wzrasta do 150 tys. złotych;
  • pojazd napędzany gazem ziemnym może liczyć na dofinansowanie zakupu w wysokości 30% ceny nabycia, max. 75 tys. złotych na jeden pojazd;
  • pojazd napędzany wodorem może liczyć na dotację w wysokości 30% ceny nabycia, max. 75 tys. złotych na jeden pojazd;
  • zaś w przypadku jednostki pływającej zasilanej biopaliwami ciekłymi, CNG lub LNG — 30% kosztów, nie więcej niż 1 mln złotych;
  • dla jasności: w przypadku przedsiębiorców wskazana wartość dotacji odnosi się do ceny netto („cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego”, etc. etc., art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości), chyba że nabywca nie może obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (par. 46 rozporządzenia);
  • warunkiem wsparcia zakupu pojazdów przez przedsiębiorcę jest zobowiązanie się do „zapewnienia trwałości i użytkowania” maszyny przez kolejne 2 lata (dotyczy także leasingodawców, hurtowników, wynajmujących auta, par. 49 rozporządzenia);
  • podstawą dofinansowania zakupu takiego auta jest umowa o udzielenie wsparcia, dotacja może być wypłacona w formie zaliczki (ale zaliczka nie może być wyższa niż 50% udzielonego wsparcia, par. 3 rozporządzenia);
  • zaś wsparcie podlega rozliczeniu (par. 56).

A dlaczego znak zapytania po wyrazie „każdy”? Podstawą do wydania rozporządzenia jest art. 28zg ustawy o biokomponentach i paliwach ciekłych, która wśród podmiotów, które mogą otrzymać wsparcie ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu nie wskazuje konsumentów (art. 28zf ust. 2 pkt 9 w zw. z art. 28ze ust. 1 pkt 9 ustawy).

Na marginesie rozporządzenie przewiduje także wsparcie dla podmiotów wytwarzających paliwa odnawialne (par. 14), na budowę infrastruktury służącej do dystrybucji i sprzedaży eko-paliw (par. 18), dla wytwórców takich paliw (par. 23), dla producentów środków transportów wykorzystujących do napędu m.in. CNG, LNG, wodór i prąd (par. 27), na wsparcie transportu zbiorowego (par. 31), na opłaty portowe pobierane za cumowanie jednostek pływających zasilanych takim paliwem (par. 35), na badania związane z opracowywaniem nowych technologii paliw odnawialnych (par. 39), na programy edukacyjne (par. 42), na analizę i badanie rynku paliw (par. 50), na promocję wytwarzania i wykorzystywania biokomponentów i paliw ciekłych (par. 53) — ba, Fundusz Niskoemisyjnego Transportu może nawet obejmować lub nabywać, na rzecz Skarbu Państwa, akcje, udziały i obligacje podmiotów prowadzących działalność na tym rynku (par. 57).

Rozporządzenie ma wejść w życie po 14-dniowym vacatio legis, ale projektodawcy nie zająknęli się nawet kiedy mogłoby to nastąpić.

Zamiast komentarza: wydaje się, że miraż o mariażu z własną Toyocie Mirai jest coraz bliżej…

PS Już wszystko jasne z tym dofinansowaniem zakupu aut dla konsumentów: ubiegać o wsparcie mogą się tylko przedsiębiorcy (w tym właśnie hurtowi lub detaliczni sprzedawcy samochodów), ale rozporządzenie zakłada, że rabat „pójdzie w dół” do klienta (par. 49 pkt 1 i 2).

11
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Wojnar
Gość
Wojnar

Prawnicy to jednak nadzwyczajna kasta, bo nie dość, że jeżdżą jakąś tajną konceptualną marką Daceratti, to jeszcze na WikiLeaks nie ma nic o modelu solarnym Dusterrio. Ciekawe kiedy trafi to pod strzechy.

A co do braku konsumentów – czy nie mogę po prostu założyć dla tzw. wała stowarzyszenie, fundację (cel: wspieranie MOJEJ rodziny) lub spółkę jawną (ona nie musi prowadzić DG) i wziąć dofinansowanie na te podmioty?

b52t
Gość
b52t

Fundacja, stowarzyszenie – tak, ale tylko jak będzie wpisana do rejestru działalność gospodarczej (inaczej leasingu [ raczej] nikt nie udzieli, bo ryzyko załapania się podatek bankowy).

sjs
Gość

Skoro najbliższa Warszawy stacja jest w Hamburgu, który jest oddalony o 850 km, a zasięg Mirai to tylko 550 km to będzie trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

A motocykle też będą dofinansowane, albo rowery elektryczne? :-)