Jak złożyć e-wniosek o e-dowód osobisty?

A skoro od dziś można składać wnioski o całkiem nowy — elektroniczny i cyfrowy — dowód osobisty, to zgodnie ze złożonymi zapowiedziami postanowiłem stać się królikiem doświadczalnym i spróbować zmierzyć z tą administracyjną procedurą.
Od razu uprzedzam: dzięki dostępowi do usługi ePUAP pozwalającej na złożenie wniosku przez internet wszystko poszło bajecznie łatwo — całość zajęła mi jakieś 5 minut, z czego jakąś połowę poświęciłem na odczytywanie i przepisywanie kodów przesłanych esemesem!

Krok pierwszy: wchodzimy na stronę obywatel.gov.pl, następnie w „dokumenty i dane osobowe”, aby wybrać „Uzyskaj dowód osobisty”, oczywiście scenariusz „przez internet”. Klikamy w „złóż wniosek” (ciekawostka: tu możemy się już logować warstwą elektroniczną dowodu osobistego — na dziś jednak pozostaje tylko Profil Zaufany).

Po zalogowaniu się do systemu (łącznie dwa esemesy) musimy wskazać: przyczynę ubiegania się o nowy dowód osobisty (jest opcja „WYMIANA DOWODU BEZ WARSTWY ELEKTRONICZNEJ”, taką ja wybrałem), urząd, w którym chcemy dokument odebrać i odpowiedzieć na pytanie czy chcemy, żeby nasz nowy dowód miał certyfikat podpisu osobistego? To pytanie  tylko pozornie może wydawać się nierozsądne — jednak pamiętajcie, że nawet po 4 marca 2019 r. warstwa elektroniczna w dowodzie osobistym nie jest obowiązkowa! (acz niezaznaczenie tej opcji na wniosku spowoduje, że na ten dowód nie da się „dograć” warstwy elektronicznej — jeśli się rozmyślicie, będzie konieczny nowy wniosek i nowy dowód osobisty).


wniosek e-dowód osobisty internet

Jak złożyć wniosek o e-dowód osobisty przez internet? Najsamprzód należy zalogować się w serwisie obywatel.gov.pl przy użyciu ePUAP oraz odpowiedzieć na kilka prostych pytań — w tym o certyfikat podpisu osobistego


W drugim kroku wybieramy zdjęcie do dowodu osobistego — dla przypomnienia musi być to „plik zawierający fotografię o rozdzielczości co najmniej 492 × 633 piksele i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB, tak aby fotografia zachowywała proporcje odpowiadające fotografii o wymiarach 35 × 45 mm”.
W tym momencie pojawia się podgląd dowodu osobistego, na którym widać jak to wszystko będzie wyglądało (mnie nadal rozśmiesza, że fotografia do dowodu musi być kolorowa, ale już na samym dokumencie i tak jest przetwarzana na czarno-białą).

Nie trzeba wpisywać i podawać żadnych swoich danych osobowych — raz, że skoro korzystamy z ePUAP, to system nas zna, dwa, że przecież w dowodzie nie ma już informacji o wzroście, kolorze oczu czy adresie zamieszkania.


wniosek e-dowód osobisty internet

Do składanego z użyciem ePUAP wniosku o e-dowód osobisty należy dołączyć spełniające wymogi formalne zdjęcie — nie chodzi tylko o piksele i megabajty, ale też o odpowiednie usytuowanie oczu


Po zatwierdzeniu projektu naszego nowego dowodu osobistego przechodzimy do kolejnego kroku, którym jest podgląd wniosku. Tam możemy jeszcze raz sprawdzić wszystkie informacje (nawet numer PESEL).


wniosek e-dowód osobisty internet

Składajć wniosek o e-dowód osobisty przez internet z użyciem Profilu Zaufanego nie trzeba wpisywać swoich danych osobowych — ePUAP nas zna, więc w kolejnym kroku jesteśmy tylko proszeni o sprawdzenie czy dane się zgadzają


Skoro wszystko gra, to zatwierdzamy wniosek, wysyłając go do urzędu przez internet (w tym momencie po raz trzeci przepisujemy kod przesłany esemesem). W odpowiedzi serwis wyświetla nam stronę z podziękowaniami (savoir-vivre pełną gębą, nie powiem), analogiczna wiadomość („Dziękujemy. Twój wniosek o wydanie dowodu osobistego (e‑dowodu) został wysłany”) jest przesłana na listel.

Zwracam uwagę na przewidywaną datę odbioru dowodu: system wskazał 3 kwietnia 2019 r., bo oczywiście zgodnie z przepisami taki jest maksymalny okres wyrabiania nowego dowodu osobistego — oczywiście jeśli nic się nie zepsuło, będzie wcześniej.


wniosek e-dowód osobisty internet

Cały wniosek o e-dowód osobisty przez internet zajął mi dokładnie 4 minuty — od wejścia na stronę obywatel.gov.pl do otrzymania podziękowania. Znacznie więcej czasu zajęło mi porobienie zrzutów, nie mówiąc o napisaniu tego tekstu


Taki wniosek o e-dowód osobisty przez internet zajął mi — dzięki temu, że korzystam z usługi ePUAP — dosłownie 4 minuty (taki jest czas między pierwszym esemesem, czyli zalogowaniem się do serwisu obywatel.gov.pl, a autoryzacją wysłania wniosku o dowód osobisty.

Co będzie dalej — zobaczymy, bo przecież nigdzie nie jest powiedziane, że cała reszta też będzie szła jak po maśle.

PS dla jasności: nie ma przymusu — jeśli nie upłynął okres ważności Twego dowodu osobistego — wymiany posiadanego dokumentu na nowy! Mną powodował wyłącznie kaprys i zaciekawienie (może polowanie na temat? ;-) ale niezależnie od tego, że wymiana dowodu osobistego jest gratis, spokojnie można odczekać do końca 10-letniego okresu ważności posiadanego dowodu osobistego.

21
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
sjs
Gość

„system wskazał 4 marca 2019”

Chyba „3 kwietnia” :)

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Rok temu wymieniałem dowód (jeszcze nie „e”) przez internet, moje doświadczenie było świetnym pokazem bałaganu we wszystkich systemach… Najpierw system stwierdził, że plik ze zdjęciem ma wirusa. Potem w skrzynce ePUAP pojawiła się jakaś wiadomość, którą trzeba było odczytać (ale najpierw musiałem je odesłać do urzędu?). A na koniec wesoła kolejka w Urzędzie, z wesołym automatem numerkowym — ale nawet mimo faktu, że mój numerek (specjalnej kategorii „odbiór dowodu osobistego”) był o ~4 większy od obecnie obsługiwanego, to Urząd opuściłem po godzinie, albo i więcej.

Adam
Gość
Adam

Są jakieś różnice w wyglądzie? Jakie bajery mogę tam mieć?

Lech Malinowski
Gość
Lech Malinowski

Co daje nowy dowód? Do czego można wykorzystać jego dodatkowe ficzery?
Przydałby się poradnik „chcę mieć podpis elektroniczny, jak to zrobić step-by-step” :)

sjs
Gość

„Problem dotyczy 702 dokumentów. Nie wszystkie certyfikaty wgrały się tak jak powinny. Pięć spośród 702 dokumentów obywatele odebrali. One są w pełni funkcjonalne, ale bez osobistego podpisu elektronicznego.”

„błąd wykryto w trakcie jednej z rutynowych kontroli”

https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/e-dowody-wyprodukowane-z-bledem-zostaly-uniewaznione-5-trafilo-do-obywateli,918387.html