Nowe wymogi zdjęć do dowodu osobistego

Wróble ćwierkają, że do urzędów zbliża się fala wymiany dowodów osobistych — kończy się ważność dokumentów wydanych w ostatniej fazie wymiany książeczek na plastikowe karty — nie wszyscy jednak zauważyli, że w ostatnim czasie prawodawca zmienił m.in. wzór fotografii do dowodu osobistego (rozporządzenie MSWiA z 25 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu, Dz.U. z 2017 r. poz. 1626).


dobre zdjęcie dowodu osobistego Wrocławiu

Jasne tło, równomierne oświetlenie, symetria — każde z tych zdjęć mogłoby posłużyć do wyrobienia dowodu osobistego (© fotokrzyki.pl)


Znowelizowany przepis określający jak ma wyglądać dobre zdjęcie do dowodu osobistego (par. 7 ust. 1 rozporządzenia) obecnie ma brzmienie następujące (zmiany tłustym drukiem):

Do wniosku załącza się kolorową fotografię osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, z widocznymi brwiami i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami (…)

Oznacza to, że do znanych już wymogów (m.in. ujęcia frontalnego, na jasnym tle, z nieprzesłoniętymi oczami, bez wyraźnego uśmiechu — por. „Jak zrobić dobre zdjęcie do dowodu osobistego?”) doszły nowe wymagania:

 • równomiernego oświetlenia — wydaje się to ukłonem w stronę dotychczasowej praktyki, która nakazywała odrzucać ujęcia potraktowane zbyt plastycznym światłem;
 • widocznych brwi — z tym najwięcej problemów mogą mieć chyba panie przywiązane do fryzur z dość nisko opadającą grzywką (ale co mają zrobić ci, którym brwi czasem zasłaniają oczy?);
 • zachowania symetrii w pionie — czyli wizerunek na zdjęciu do dowodu osobistego nie może być przesunięty do którejkolwiek z krawędzi.

Zmieniły się też parametry fotografii załączanej do internetowego wniosku o dowód osobisty (par. 7 ust. 2 rozporządzenia), a mianowicie:

Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o rozdzielczości co najmniej 492 × 633 piksele i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB, tak aby fotografia zachowywała proporcje odpowiadające fotografii o wymiarach 35 × 45 mm, spełniającą wymogi, o których mowa w ust. 1 i 2.

Przypomnijmy, że do końca sierpnia 2017 r. wniosek elektroniczny od dowód osobisty wymagał dołączenia pliku o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli — i faktycznie prowadziło to do pewnego absurdu: producent dowodów musiał jakoś sobie radzić z tym, że zdjęcie dostarczane w formie papierowej miało nieco inny wygląd niż analogiczna fotografia przesyłana przez internet.

Rozporządzenie weszło w życie 1 września 2017 r., zatem od tego dnia wnioski o dowód osobisty muszą mieć nowy wzór fotografii (są też inne zmiany — nowy formularz, etc.).

PS Sponsorem tekstu są Fotokrzyki.pl — zakład fotograficzny, w którym można zrobić najlepsze we Wrocławiu zdjęcie do dowodu osobistego (ul. Powstańców Śląskich 166).

11 comments for “Nowe wymogi zdjęć do dowodu osobistego

 1. Tomasz Płókarz
  13 września 2017 at 18:56

  „tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii”

  Awykonalne. Nawet jeśli za twarz uznać całą głowę.

  • pstrykacz
   13 września 2017 at 20:58

   Czuję, że ktoś zapomniał dopisać „w pionie”, aby ramiona nie zajmowały więcej niż te 20%. Ale jeśli rozumieć to literalnie, to twarz powinna zajmować >70% powierzchni. ;-)

 2. Mariusz Herich
  13 września 2017 at 23:08

  Ostatnio miałem „przyjemność” wymieniać dowód. W zakładzie foto pani miała taki program i pokazywał jej kreskami gdzie mają być źrenice, gdzie czoło itp. Musiałem zrobić poprawki zdjęcia, żeby „pasowało” w programie.

  • 14 września 2017 at 09:03

   Takie „nakładki” na rozporządzenie to nic dziwnego — chyba w każdej branży :)

 3. Adam Lubszczyk
  14 września 2017 at 08:10

  Dlaczego taki rozmiar w pikselach? Wychodzi nietypowa rozdzielczość 357 DPI.
  Standardowy skan 300 DPI dla obraka 35 x 45 mm ma rozmiary 413 x 531 pikseli.

  • 14 września 2017 at 09:04

   Zapewne zamówiono taki program do obsługi systemu u producenta plastików. DPI to chyba sprawa wtórna.

   Zwracam też uwagę, że to rozmiar MINIMALNY — jak ktoś chce, to może przesłać „grubszy” plik.

 4. Robert Walczak
  14 września 2017 at 08:53

  A jak ktoś nie ma brwi?

  • 14 września 2017 at 09:17

   Ustawa nie przewiduje, to i rozporządzenie nie może wykraczać poza zakres delegacji ;-)

  • Tomasz Płókarz
   14 września 2017 at 18:00

   Chodzi o łuki nadoczodołowe. :D

 5. PawelP
  6 listopada 2017 at 10:40

  Ostatnio robiłem zdjęcia do dokumentów w zakładzie fotograficznym HQ Fotolab na Bajana 1 w Hali Tęcza. Fotograf wykonał tyle zdjęć do dowodu, aż bylem zadowolony z efektu. W HQ Fotolab zdjęcia do dowodu z retuszem i rabatem na Urbancard otrzymałem już po 15min. Informację o rabatach można znaleźć na https://hqfotolab.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.