Nowe wymogi zdjęć do dowodu osobistego

Wróble ćwierkają, że do urzędów zbliża się fala wymiany dowodów osobistych — kończy się ważność dokumentów wydanych w ostatniej fazie wymiany książeczek na plastikowe karty — nie wszyscy jednak zauważyli, że w ostatnim czasie prawodawca zmienił m.in. wzór fotografii do dowodu osobistego (rozporządzenie MSWiA z 25 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu, Dz.U. z 2017 r. poz. 1626).


dobre zdjęcie dowodu osobistego Wrocławiu

Jasne tło, równomierne oświetlenie, symetria — każde z tych zdjęć mogłoby posłużyć do wyrobienia dowodu osobistego (© fotokrzyki.pl)


Znowelizowany przepis określający jak ma wyglądać dobre zdjęcie do dowodu osobistego (par. 7 ust. 1 rozporządzenia) obecnie ma brzmienie następujące (zmiany tłustym drukiem):

Do wniosku załącza się kolorową fotografię osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, z widocznymi brwiami i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami (…)

Oznacza to, że do znanych już wymogów (m.in. ujęcia frontalnego, na jasnym tle, z nieprzesłoniętymi oczami, bez wyraźnego uśmiechu — por. „Jak zrobić dobre zdjęcie do dowodu osobistego?”) doszły nowe wymagania:

  • równomiernego oświetlenia — wydaje się to ukłonem w stronę dotychczasowej praktyki, która nakazywała odrzucać ujęcia potraktowane zbyt plastycznym światłem;
  • widocznych brwi — z tym najwięcej problemów mogą mieć chyba panie przywiązane do fryzur z dość nisko opadającą grzywką (ale co mają zrobić ci, którym brwi czasem zasłaniają oczy?);
  • zachowania symetrii w pionie — czyli wizerunek na zdjęciu do dowodu osobistego nie może być przesunięty do którejkolwiek z krawędzi.

Zmieniły się też parametry fotografii załączanej do internetowego wniosku o dowód osobisty (par. 7 ust. 2 rozporządzenia), a mianowicie:

Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o rozdzielczości co najmniej 492 × 633 piksele i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB, tak aby fotografia zachowywała proporcje odpowiadające fotografii o wymiarach 35 × 45 mm, spełniającą wymogi, o których mowa w ust. 1 i 2.

Przypomnijmy, że do końca sierpnia 2017 r. wniosek elektroniczny od dowód osobisty wymagał dołączenia pliku o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli — i faktycznie prowadziło to do pewnego absurdu: producent dowodów musiał jakoś sobie radzić z tym, że zdjęcie dostarczane w formie papierowej miało nieco inny wygląd niż analogiczna fotografia przesyłana przez internet.

Rozporządzenie weszło w życie 1 września 2017 r., zatem od tego dnia wnioski o dowód osobisty muszą mieć nowy wzór fotografii (są też inne zmiany — nowy formularz, etc.).

PS Sponsorem tekstu są Fotokrzyki.pl — zakład fotograficzny, w którym można zrobić najlepsze we Wrocławiu zdjęcie do dowodu osobistego (ul. Powstańców Śląskich 166).

11
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Tomasz Płókarz
Gość
Tomasz Płókarz

„tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii”

Awykonalne. Nawet jeśli za twarz uznać całą głowę.

pstrykacz
Gość
pstrykacz

Czuję, że ktoś zapomniał dopisać „w pionie”, aby ramiona nie zajmowały więcej niż te 20%. Ale jeśli rozumieć to literalnie, to twarz powinna zajmować >70% powierzchni. ;-)

Smok Eustachy
Gość

no i masz

Mariusz Herich
Gość
Mariusz Herich

Ostatnio miałem „przyjemność” wymieniać dowód. W zakładzie foto pani miała taki program i pokazywał jej kreskami gdzie mają być źrenice, gdzie czoło itp. Musiałem zrobić poprawki zdjęcia, żeby „pasowało” w programie.

Olgierd Rudak
Gość

Takie „nakładki” na rozporządzenie to nic dziwnego — chyba w każdej branży :)

Adam Lubszczyk
Gość
Adam Lubszczyk

Dlaczego taki rozmiar w pikselach? Wychodzi nietypowa rozdzielczość 357 DPI.
Standardowy skan 300 DPI dla obraka 35 x 45 mm ma rozmiary 413 x 531 pikseli.

Olgierd Rudak
Gość

Zapewne zamówiono taki program do obsługi systemu u producenta plastików. DPI to chyba sprawa wtórna.

Zwracam też uwagę, że to rozmiar MINIMALNY — jak ktoś chce, to może przesłać „grubszy” plik.

Robert Walczak
Gość
Robert Walczak

A jak ktoś nie ma brwi?

Olgierd Rudak
Gość

Ustawa nie przewiduje, to i rozporządzenie nie może wykraczać poza zakres delegacji ;-)

Tomasz Płókarz
Gość
Tomasz Płókarz

Chodzi o łuki nadoczodołowe. :D

PawelP
Gość
PawelP

Ostatnio robiłem zdjęcia do dokumentów w zakładzie fotograficznym [CHLAST-SPAM]. Fotograf wykonał tyle zdjęć do dowodu, aż bylem zadowolony z efektu. W [CHLAST-SPAM] zdjęcia do dowodu z retuszem i rabatem na Urbancard otrzymałem już po 15min. Informację o rabatach można znaleźć na [CHLAST-SPAM]