Niederösterreich Grüner Veltliner Reserve 2017 — austriackie gadanie

Gorąco, nie tylko myśleć, ale i pisać się nie chce… a ponieważ plany wakacyjne mamy już dość sprecyzowane (i trzeba tylko Kumpelkę wyprowadzić na prostą — pozdrawiam serdecznie P.T. Czytelniczki, które ku mojemu olbrzymiemu zaskoczeniu rozpoznały naszą gwiazdę w gabinecie weterynaryjnym), korzystając z nadarzającej się okazji postanowiłem nieco wstawić się w owe plany — przy białym wytrawnym winie Niederösterreich Grüner Veltliner Reserve 2017.


Niederösterreich Grüner Veltliner Reserve 2017
Niederösterreich Grüner Veltliner Reserve 2017 to chyba pierwsze białe wytrawne wino, które jakby zyskiwało po krótkim odleżeniu po otwarciu (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Austriackie gadanie? I owszem, bo butelka tego veltlínskégo zelenégo przyjechała do Polski aż z Austrii (a dokładniej z Dolnej Austrii) — aby wylądować na półkach w sieci sklepów Lidl, co czyni szansę, że ktoś na ten tekst okiem rzuci (w przeciwieństwie do innych enorecenzji, którymi raczej mało kto się interesuje).

Jak smakuje taki austriacki Grüner Veltliner? Oczywiście moje kubki smakowe nie mogą służyć jako wyspecjalizowane laboratorium — wszakże odczucie smaku jest kwestią nie tylko upodobań, ale i chwili, ale poza standardowymi sformułowaniami (mocno cytrusowo-kwaskowe, najłatwiej wchodzi nieźle schłodzone, najlepiej w jakichś relaksacyjnych momentach — zdjęcie nie kłamie) — zwróciłem uwagę na pewną specyficzną rzecz.
Otóż pierwszy posmak był tak cytrusowy, że aż lekko zajeżdżał jakimś ludwikiem — ale po odstaniu 1-2 dni, na podobieństwo części win czerwonych, zyskało na łagodności, nie tracąc tego, co w nim ciekawe.
Słowem: można brać, ale na pewno warto odkorkować jakiś czas przed finalnym spożyciem.

Butelczynę wina Niederösterreich Grüner Veltliner Reserve 2017 kupiłem w lokalnym Lidlu za swoje — a kosztowała mnie 19,99 złotych, co oznacza, że tanio nie jest.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x