Skrócenie roku szkolnego & skrócenie roku szkolnego (w szkołach artystycznych)

Krótko i na temat: jeśli myślałeś, P.T. Czytelniku (jako i ja myślałem), że cudowne rozmnożenie rozporządzeń przyspieszających wakacje zakończyło temat („O tym, że będzie skrócenie roku szkolnego & skrócenie roku szkolnego”), spieszę Cię zapewnić, że byliśmy w mylnym błędzie: otóż istnieją jeszcze szkoły artystyczne, które mają swoje regulacje, wymagane okazały się jeszcze dwa dodatkowe rozporządzenia, a mianowicie:

  • rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 14 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego w publicznych szkołach i placówkach artystycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1121) — wydane na podstawie ustawy z 2016 r. prawo oświatowe i nowelizujące rozporządzenie MKiDN z 2017 r. ;
  • rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 14 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego w publicznych szkołach i placówkach artystycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1122) — tu podstawą regulacji jest ustawa z 1991 r. o systemie oświaty, aktem nowelizowanym natomiast rozporządzenie Ministra Kultury z 2004 r.

Treść obu rozporządzeń jest dość zbliżona (do siebie oraz do tych „zwykłych”), a mianowicie sprowadza się do wypełnienia przedwyborczych obietnic premiera Morawieckiego:

Jeżeli czwartek bezpośrednio poprzedzający najbliższy piątek po dniu 20 czerwca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w środę poprzedzającą ten dzień.

a także

ferie letnie rozpoczynają się w dniu następującym po dniu zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i kończą się z dniem 31 sierpnia.

Innowacją jest natomiast dodatkowy przepis dodany do „nowszego” rozporządzenia określającego organizację roku szkolnego:

W klasach programowo najwyższych ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w środę bezpośrednio poprzedzającą zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a w przypadku, o którym mowa w ust. 1 w zdaniu trzecim — w środę bezpośrednio poprzedzającą dzień ustawowo wolny od pracy.

Zamiast komentarza: to całkiem jak w tym starym żarcie, że [w pewnych sytuacjach∗] jest bardzo ważne, by nie być pominiętym — skoro są szkoły artystyczne, które mają swoje odrębne przepisy, a uczniom z tych szkół też należą się wakacje, to trzeba sprawdzić wszystkie akty normatywne, żeby nikogo nie pokrzywdzić. Z drugiej jednak strony dobrze widać do czego prowadzi inflacyjny nadmiar aktów prawnych — do konieczności iście syzyfowej (gargantuicznej?) ilości pracy wykonywanej przez biuralistów, którzy teraz muszą odszukać wszystkie rozporządzenia i przygotować do nich nowelizację.
Tylko dlatego, że premier obiecał, więc intendentura musi nadążać…

∗ z racji tematyki, wczesnej godziny oraz przyzwoitości odmawiam zdeanonimiozowania pojęcia „pewnych sytuacji”

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
5
0
komentarze są tam :-)x