Generator mikrorachunku podatkowego (już jest)

Krótko i na temat: jak wiadomo już od 1 stycznia 2020 r. każdy z nas (nie tylko przedsiębiorcy) będzie wpłacał należności podatkowe i budżetowe (mandaty) na indywidualny rachunek podatkowy. Zgodnie z ustawą struktura takiego rachunku bankowego ma być zgodna z formatem NRB, natomiast elementem takiego numeru ma być identyfikator podatkowy — czyli NIP (przedsiębiorcy) lub PESEL (podatnik nie prowadzący działalności gospodarczej).


Generator mikrorachunku podatkowego

W serwisie internetowym podatki.gov.pl jest już dostępny generator mikrorachunku podatkowego, za pomocą którego ustalimy numer konta, na jakie od 2020 r. będziemy opłacać podatki


art. 61b ustawy ordynacja podatkowa
Wpłata podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz niepodatkowych należności budżetowych jest dokonywana na rachunek urzędu skarbowego przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika (indywidualny rachunek podatkowy).

Goły przepis pozostałby tylko gołą regułą, gdyby nie opakować go w narzędzie umożliwiające realizację tego obowiązku. I oto jest: w serwisie internetowym www.podatki.gov.pl pojawił się właśnie „Generator mikrorachunku podatkowego” (link), w którym już dziś można sprawdzić numer konta bankowego, na który od przyszłego roku będziemy kierować wpłaty.

Obsługa generatora mikrorachunku podatkowego jest bardzo prosta: podajemy NIP lub PESEL (BTW ciekawe jakie byłyby konsekwencje błędu polegającego na używaniu numeru wygenerowanego na podstawie numeru PESEL przez przedsiębiorcę) i po ułamku sekundy otrzymujemy swój własny numer rachunku prowadzonego w Narodowym Banku Polskim (zaczyna się od „1010”; sprawdziłem, działa — ale próba dodania tego numeru do mBanku skończyła się klasycznym errorem ;-)

Problemu nie ma, bo nowe zasady wpłacania danin na rzecz fiskusa (nie wiem dlaczego w serwisie mowa jest tylko o „PIT, CIT i VAT”, skoro na ten sam rachunek płacić będziemy też „niepodatkowe należności budżetowe”) obowiązywać będą od 1 stycznia 2020 r., co oznacza, że już podatki za grudzień pójdą na nowe konto.

Natomiast już dziś wiem, że przy okazji będą różne kombinacje, zatem zapamiętaj, P.T. Czytelniku — swój indywidualny numer konta bankowego poda Ci tylko generator mikrorachunku podatkowego, który jest dostępny tylko w portalu podatki.gov.pl.

24
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
16 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
sjs
Gość
sjs

Osoby prowadzące jednoosobowe działalności wpłacać powinny chyba na rachunek utworzony na podstawie PESELa.

gordon.shumway
Gość
gordon.shumway

A to nie jest tak, że osoby na DG muszą mieć 2 rachunki: jeden na podstawie NIP, na potrzeby DG, a drugi na podstawie PESEL żeby zapłacić nap. mandat lub inną należność podatkową nie wynikającą z DJ (np. podatek gdy ktoś mieszkanie podnajmuje).

sjs
Gość
sjs

Same numery są bardzo proste. Dwa znaki kontrolne, dalej 1010 0071 222, następnie 1 dla NIP, 2 dla PESEL i sam NIP lub PESEL dopełnione zerami by było 12 cyfr.

sjs
Gość
sjs

comment image

Bartek
Gość
Bartek

Czy rachunek firmowy Revolut ma także założone subkonto VAT do przyjmowania płatności split-payment?

sjs
Gość
sjs

Ma ktoś pomysł czemu ten rachunek nazywa się „mikro”?

sjs
Gość
sjs

Pewny jesteś, że mandaty też będzie się wpłacać na ten rachunek? Ministerstwo twierdzi:

„Do jakich rozliczeń z urzędem skarbowym mogę używać mikrorachunku podatkowego?

Mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat PIT, CIT i VAT. ”

„Na jaki rachunek mam wpłacać podatki inne niż PIT, CIT i VAT?

Podatki inne niż PIT, CIT i VAT, wpłacisz na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych, zgodnie z obwieszczeniem ws. wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych (będzie opublikowane w grudniu). Znajdziesz tam również szczegółowe objaśnienia, na który rachunek wpłacić poszczególne podatki.”

https://www.podatki.gov.pl/mikrorachunek-podatkowy/pytania-i-odpowiedzi/

Sylwia
Gość
Sylwia

dzień dobry,
a mnie bardziej interesuje jak to zrobić w przypadku spółki cywilnej, komandytowej czy jawnej? generować rachunek na postawie NIP? Czy dwa ? Jeden na podstawie NIP – do VAT, a drugi na podstawie PESEL do PIT ?

Urszula
Gość
Urszula

Witam jeszcze nie dzwoniłam do skarbówki jak ugryźć mój temat. Spółka cywilna, dwóch wspólników jeden dodatkowo jest na etacie, odprowadzamy podatki do dwóch urzędów skarbowych PIT według miejsca zamieszkania, VAT według adresu prowadzonej działalności. Czy to oznacza, że każdy ze wspólników po swoim nipie generuje konto plus jeszcze jedno konto po nipie spółki?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Ula

Kamil
Gość
Kamil

VBP nie prowadzi żadnych rachunków -żadnych. To bank Centralny droga Panie redaktorze.