Indywidualny rachunek podatkowy (od 1 stycznia 2020 r. każdy wpłaca podatki na „swój własny” numer rachunku)

Krótko i na temat: dziś w Dzienniku Ustaw ukazały się przepisy wprowadzające indywidualny rachunek podatkowy, na który każdy podatnik będzie wpłacał swoje własne podatki (ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2019 r. poz. 1520).


indywidualny rachunek podatkowy

W przyszłym roku podatnik wpłaci należności podatkowe na — swój własny prywatny, bo oznaczony jego numerem NIP lub PESEL — indywidualny rachunek podatkowy (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


To kolejna całkiem sensowna, a na pewno upraszczająca życie zmiana, analogiczna do wprowadzonego z początkiem roku nowego formatu rachunku do przelewów na ZUS dla przedsiębiorców. A mianowicie:

  • już od 1 stycznia 2020 r. wpłata z tytułu podatku dochodowego (zarówno PIT jak i CIT), podatku VAT jak i „niepodatkowych należności budżetowych” (np. mandaty) będzie dokonywana na indywidualny rachunek podatkowy identyfikujący podatnika lub płatnika (art. 61b par. 1 ordynacji podatkowej);
art. 61b par. 1 ordynacji podatkowej
Wpłata podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz niepodatkowych należności budżetowych jest dokonywana na rachunek urzędu skarbowego przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika (indywidualny rachunek podatkowy).
  • struktura indywidualnego konta bankowego będzie zgodna z formatem NRB, zaś elementem numeru rachunku będzie identyfikator podatkowy (NIP w przypadku przedsiębiorców, PESEL w przypadku podatników nie prowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług) — dzięki czemu dość łatwo będzie wychwycić błąd;
  • każdy podatnik pozna numer swego indywidualnego rachunku podatkowego w serwisie BIP ministerstwa finansów lub w urzędzie skarbowym — nie ma przepisu, który mówiłby o wysyłaniu pism z tymi numerami;
  • jako się rzekło: indywidualny rachunek podatkowy będzie służył do wpłat podatkowych od 1 stycznia 2020 r. (art. 28 pkt 5 ustawy) — czyli wpłaty PIT czy VAT za grudzień 2019 r. zapłacimy już po nowemu.

A przy okazji: też 1 stycznia 2020 r. wchodzą w życie przepisy o tzw. „białej liście VAT”, w myśl których rozliczenie zafakturowanych należności powyżej 15 tys. złotych między przedsiębiorcami będzie mogło następować wyłącznie za pośrednictwem rachunków bankowych (to nie nowość, por. „Obowiązek rozliczeń przelewem powyżej 15 tys. złotych”) — ale tylko i wyłącznie na numer rachunku bankowego wskazany w wykazie podatników VAT (por. ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2019 r. poz. 1018).

art. 22p ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. — Prawo przedsiębiorców:
1) została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub
2) została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług — w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny.

A jeśli komuś się przytrafi taki błąd, to za jego konsekwencje w postaci zaległości podatkowej odpowiada solidarnie — razem ze sprzedawcą lub usługodawcą — całym swoim majątkiem, chyba że w ciągu 3 dni od dokonania płatności na inny numer rachunku złoży w urzędzie skarbowym stosowne zawiadomienie (art. 117ba op).

Słowem będzie trzeba więcej sprawdzać — ufać ale sprawdzać — bo przecież od konsekwencji nie zwolni powołanie się na ustalenia umowne stron transakcji (ergo być może umowy powinny precyzować, że zapłata nastąpi na rachunek wskazany na fakturze, który będzie rachunkiem z „białej listy VAT”).

20
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
15 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
sjs
Gość
sjs

Indywidualny rachunek w ZUS to nawet jest od zeszłego roku. I wszystko fajnie, ale żeby zamknąć rok moja księgowa czekała na pismo z ZUSu rozliczające wpłaty. Co było o tyle dziwne, że nie miałem żadnych zaległości czy nadpłat, ale wolała być pewna, że kwoty się zgadzają.

sjs
Gość
sjs

Rachunki z białej listy trzeba będzie stosować tylko przy transakcjach powyżej 15 tysięcy, czy przy wszystkich? Jeśli przy wszystkich to płatności kartą czy przelewem przez pośrednika staną się niebezpieczne.

SpeX
Gość

Czyli teraz np. policja i itd nie będą rozdawać „uniwersalnych” druczków pocztowych, tylko samemu będzie trzeba ustalić swój numer konta?

b52t
Gość
b52t

Wszystko fajnie, prościej, łatwiej, czytelniej, ale ciekaw jestem, czy MF wespół w zespół z US-ami będą robić rozległą akcję informacyjną, czy jednak będzie „powszechna znajomość prawa” + „nieznajomość prawa szkodzi” i golenie na odsetki, na grzywny.
Na programy socjalne samo się nie uzbiera. ;- |

sjs
Gość
sjs

Trochę z innej beczki. Wiecie może czemu banki (a na pewno mBank) nie pozwalają zrobić zlecenia stałego na ZUS? Przecież parametry takiego przelewu zwykle są stałe przez rok, więc niby nic nie stoi na przeszkodzie, a jednak nie da się.