Prowadzenie pojazdu po anulowaniu prawa jazdy to…

Dokumentem potwierdzającym umiejętności i potwierdzającym uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych jest prawo jazdy. Czy zatem prowadzenie pojazdu po anulowaniu prawa jazdy — przez kierowcę, który powinien był przystąpić do dodatkowego egzaminu — jest zakazane? I, na marginesie: czy pierepałki z wydaniem nowego dokumentu mogą oznaczać, że kierowca uprawnienia jednak posiada, a więc może prowadzić samochód?

nieprawomocny wyrok SR w Chełmnie z 6 czerwca 2022 r. (II W 62/22)
Prawo jazdy jest dokumentem, który zaświadcza i potwierdza uprawnienie do kierowania pojazdami określonej kategorii.

Sprawa dotyczyła kierowcy samochodu osobowego, który kontrolowany — trzykrotnie w ciągu trzech tygodni (!) — trzykrotnie prowadził bez uprawnień do kierowania, co potraktowano jako wykroczenie z art. 94 par. 1 kw.
Zdaniem obwinionego zarzuty były o tyle bezzasadne, że uprawnienia ma, do 2006 r. miał nawet dokument prawa jazdy, ale przy wymianie dokumentów na nowy wzór coś tam nie poszło, więc co najwyżej można mówić o tym, że nie posiada aktualnie obowiązującej plastikowej karty.

W toku postępowania okazało się, że obwiniony utracił prawo jazdy kategorii B w 1976 r., po czym powinien był ponownie ubiegać się o uzyskanie uprawnień. W 1982 r. został mu wydany nowy dokument (?), ale już ćwierć wieku później (przy okazji zmiany wzoru dokumentów) okazało się, że jednak do wymaganego egzaminu nie podszedł — zatem prawo jazdy zostało anulowane, a zamiast niego wstawiono mu dokument wyłącznie na kategorię C i T.
Oznacza to, że przez cały ten czas — a dokładnie podczas owych trzech policyjnych kontroli — mężczyzna kieruje w oparciu o nieważne (anulowane) prawo jazdy, ergo de facto nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów o DMC<3,5 t.

art. 4 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami
Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów składającym się z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy jest: [prawo jazdy / pozwolenie wojskowe / międzynarodowe prawo jazdy]
.

art. 94 par. 1 kodeksu wykroczeń
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

Uznając kierowcę winnym zarzucanych czynów sąd wymierzył mu grzywnę w wysokości 1,7 tys. zł, a także orzekł… 6-miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
5
0
komentarze są tam :-)x