Borat mówi: wniosek o nowy dowód osobisty możesz złożyć przez ePUAP

Jak chyba wszyscy już wiedzą od dziś mamy w Polsce nowe dowody osobiste. Nowe, lepsze, prostsze, przy czym nieobowiązkowe — co więcej, zgodnie z prawem wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć przez internet, korzystając z platformy ePUAP.

Borat się nadal cieszy: pełnowartościowego wniosku nadal nie ma, jednak jest proteza. Z opisem jak złożyć prowizoryczny wniosek o dowód osobisty przez ePUAP można zapoznać się tutaj.

Zajrzałem właśnie na stronę szumnie nazwaną „Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej”, postanowiłem poszukać elektronicznego wniosku o dowód osobisty — przede wszystkim chciałem się przekonać jak to jest rozwiązane „terytorialnie”, tj. czy nadal poszczególne gminy mogą ale nie muszą się zapisywać na taką funkcjonalność (to byłby skandal).

wniosek o dowód osobisty przez ePUAP
Jest 1 marca 2015 r., ale ePUAP pracuje w trybie ustawy z 1974 r.

Odnaleźć w portalu ePUAP cokolwiek to żmudne zadanie (wyszukiwarka wypluwa co chce, w alfabetycznej liście spraw nie ma ani „dowód osobisty”, ani „wniosek o dowód osobisty). Możemy pójść przez zdarzenia życiowe -> sprawy obywatelskie -> dokumenty tożsamości, gdzie jest nawet coś takiego jak „otrzymanie dowodu osobistego”, ale tam mamy tylko informację, iż „W ramach tego zdarzenia udostępniane są usługi związane z otrzymaniem dowodu osobistego. Podmioty publiczne mogą udostępniać np. usługi sprawdzenia stanu sprawy związanej z wydaniem dowodu osobistego” (brak takich usług, nie mówiąc o możliwości złożenia samego wniosku o dokument); żeby było zabawnie jest tam też „otrzymanie dowodu osobistego”, jednak na tę chwilę (tekst piszę w czasie rzeczywistym) mamy tam wyłącznie usługę pt. „Udostępnianie danych z ewidencji ludności, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych” (podstawa prawna została uchylona dokładnie dziś…)

Natomiast oczywiście zapowiedzianej ustawą o dowodach osobistych możliwości złożenia wniosku przez platformę ePUAP kompletnie brak…

Przyznam, że wcześniej przyszła mi do głowy jakaś akcja pod kryptonimem Jaś Majetko — chłopak dobiega osiemnastki, może dałoby się coś pokombinować — no ale niedasię, bo ePUAP nadal pracuje w trybie ustawy z 1974 roku ;-)

Zamiast tego przyszedł mi do głowy Borat, który dowiadywał się o not jokes. Nasza administracja jest dokładnie taka sama: od 1 marca 2015 r. będzie można złożyć wniosek o nowy dowód przez internet przez ePUAP. Not! 

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

49 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
49
0
komentarze są tam :-)x