NowoczesnaPL, wiek emerytalny i liberalizm

Gdzieś tam dziś posłyszałem, że NowoczesnaPL nie ma szans w polityce, bo jest zbyt liberalna. A ludzie dziś — po wygranej nie-liberalnego Andrzeja Dudy (który zapowiedział przywrócenie wieku emerytalnego „65”) z nie-liberalnym Bronisławem Komorowskim (który najpierw chciał podniesienia wieku emerytalnego, później jego obniżenia — a później już nic nie chciał) — nie kupią programu liberalnego (pierwej jakieś lewicawe „Razem”).

Zgodnie z tym poglądem liberał chce wieku emerytalnego 70 lat, lewicowiec — 65 lat; centrum zatem musi wziąć postulat „emerytura na 67 urodziny”. NowoczesnaPL jako ugrupowanie liberalne powinna zażądać podwyższenia wieku emerytalnego do 70 roku życia — wówczas będzie można o niej powiedzieć „ooooo, to są rzeczywiście liberały jak się patrzy!”

Szanowni Państwo, a nie pomyśleliście, że nie po to komunizm się skończył 4 czerwca, żeby ktokolwiek — jacyś liberałowie czy etatyści — dyktowali czy mamy iść na emeryturę w wieku 65 czy 67 lat!

Albo inaczej: nie po to skończył się komunizm, żeby ktokolwiek dyktował nam cokolwiek. Liberalizm jest wtedy, kiedy każdy decyduje sam kiedy zamierza skończyć pracować — i pobierać emeryturę, której wysokość odpowiadać będzie temu, co sobie uskładał. Mało tego: liberalizm jest wtedy, kiedy każdy sam będzie decydował w jaki sposób zamierza odkładać na emeryturę — w ZUS-ie (który jako piramida finansowa powinien być zakazany), w Amber Gold, w OFE, w skarpecie. Jak sobie żywnie zamarzy.

Jeśli natomiast NowoczesnaPL podejmie ten dyskurs, jeśli wejdzie w ton rozstawiania „ci co za 65 lat — be, ci co za 67 lat — dobrze”, dowiedzie, że z liberalnym liberalizmem ma tyle wspólnego.

PS Szczerze — to jest ważniejsza sprawa niż dęta historia z rzekomym zajumaniem nazwy. W żadnym przypadku fundacja Nowoczesna Polska nie ma monopolu na „nowoczesność” w nazwie (por. Stowarzyszenie Nowoczesna Gmina Wielka Wieś, Fundacja Nowoczesna Oświata, Nowoczesna Gospodyni czy stowarzyszenie Nowoczesna Gospodyni z Tradycjami. Nie dajmy się oszaleć — jak w przypadku Wielkiego Procesu o Datę Śmierci Janusza Korczaka…)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

63 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
63
0
komentarze są tam :-)x