Pozew przez internet A.D. 2019

W porannej porcji wiadomości napisałem budujący tekst o tym jak to już za rok będzie można wnosić pozwy i inne pisma procesowe do sądów przez internet. Już od września 2016 roku, czyli już za rok…

Oczywiście nie będzie obowiązku korzystania z internetu do kontaktu z sądami: znowelizowany kodeks postępowania cywilnego daje stronie możliwość wyboru przesyłania pism do sądu przez internet — także sąd będzie dokonywał doręczeń tylko tej osobie, która wyraziła na to zgodę (art. 125 par. 2(1), art. 131(1) kpc).
Taka nowoczesność już za rok, czyli od września 2016 roku…

…chyba że jednak sięgniemy do przepisów przejściowych — przecież najlepsze smaczki kryją się właśnie tam — gdzie znajdziemy art. 20 ustawy nowelizującej kc i kpc, z którego wynika, że owszem, znowelizowany kpc i możliwość wnoszenia pism procesowych przez internet już od września 2016 r. — taka jest możliwość, strona może dokonać takiego wyboru — lecz tylko jeśli „ze względów technicznych, leżących po stronie sądu, jest to możliwe” (sic!).

W okresie 3 lat od wejścia w życie niniejszej ustawy, dokonanie wyboru wnoszenia pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe oraz dalsze wnoszenie tych pism za pośrednictwem tego systemu jest dopuszczalne, jeżeli ze względów technicznych, leżących po stronie sądu, jest to możliwe.

To zdanie jest tak smakowite — jego składnia, jego treść — że aż warto to jeszcze raz podkreślić: tak, od już od września 2016 r. będzie prawo pozwalające na wysyłanie pozwów i innych pism procesowych przez internet. Strona będzie miała taki wybór — ale z wyboru będzie mogła skorzystać, jeśli intendentura będzie nadążać (tak, wiem, dawno nie było cytatu z de Gaulle’a…).

Wychodzi na to, że tak naprawdę możliwość przesyłania pism procesowych przez internet pojawi się w 2019 roku — chyba że znów się odwlecze (do czego przecież nie będzie trzeba nowelizować samego kapecu — wystarczy zmiana art. 20 ustawy nowelizacyjnej…)

PS Niniejszy felieton jest dokładnie 500-tnym tekstem opublikowanym na łamach nowego czasopisma Lege Artis :) taki mały jubileusz :)

PS2 P.T. Czytelniku, jeśli nie chcesz przegapić żadnego z następnych 500 tekstów — już dziś zapraszam do subskrypcji kanału RSS, najlepiej od razu w serwisie Feedly.com lub powiadomienie o nowych wpisach (formularz w prawej kolumnie, na jej samiuśkim dole). To tak, w kontekście internetyzacji.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
10
0
komentarze są tam :-)x