70-proc. podatek od odpraw menedżerów już w Dzienniku Ustaw

Legislatywa nie przestaje mnie zadziwiać — ledwie ktoś coś powiedział o dodatkowym 70-procentowym podatku od odpraw i odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji przyznawanych menedżerom zatrudnionym w spółkach Skarbu Państwa — i już jest!

Dokładnie wczoraj w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 25 listopada 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1992), w myśl której przychody osób zatrudnionych w spółkach Skarbu Państwa (oraz m.in. przedsiębiorstwach państwowych, komunalnych, etc.) z tytułu:

  • odszkodowań przyznanych z tytułu zakazu konkurencji, chyba że wysokość odszkodowania jest niższa niż wynagrodzenie za poprzednie 6 miesięcy (art. 30 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT);
  • odpraw lub odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia, chyba że świadczenie otrzymane przez pracownika jest niższe niż trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia (art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT);

opodatkowane będą stawką zryczałtowaną w wysokości 70% przychodu, ale bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodu.

I taka ciekawostka: w dyskusjach o pomyśle na nowy podatek od odpraw menedżerów mówiono, że nowelizacja ustawy o PIT będzie niekonstytucyjna — bo w myśl orzecznictwa TK zmiany w podatku dochodowym powinny mieć minimum miesięczne vacatio legis. No i proszę: znów się udało: ustawa przyjęta w środę (gdzieś w okolicach sławetnego obwieszczenia „braku mocy prawnej” wyboru sędziów Trybunału) jest raz-dwa podpisana przez prezydenta, a Rządowe Centrum Legislacji nadąża z promulgacją!

Jak widać nie musi być jeszcze nawet żadnej dyktatury, a już wszystko zaczęło działać — szybciej, sprawniej i bez zbytecznego ociągania się. Istna sanacja życia publicznego i to przeprowadzona bez kajdan i bagnetów.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

70 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
70
0
komentarze są tam :-)x