Jak powinno wyglądać zdjęcie do prawa jazdy?

A skoro kilka dni temu było o tym jak zrobić zdjęcie do dowodu osobistego, to dziś warto zwrócić uwagę, że zmieniły się przepisy, które określają jak ma wyglądać zdjęcie do prawa jazdy. A chodzi o opublikowane w czwartek rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2016 r. poz. 231) — które oczywiście weszło w życie w ten sam czwartek…


zdjęcie do prawa jazdy Wrocław
To zdjęcie nie nadaje się do prawa jazdy. Nowy wzór fotografii do prawa jazdy jest taki sam jak do dowodu osobistego — jeśli chcesz dowiedzieć się szczegółów, po prostu kliknij w mój uśmiech :) (© fotokrzyki.pl)

Oprócz tego, że zmienia się sam wzór wniosku o prawo jazdy, zmienia się także wymagany wygląd fotografii do prawa jazdy. Od teraz osoba ubiegająca się o dokument powinna dołączyć (par. 5 rozporządzenia):

kolorową fotografię o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami; fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku; (…)

Słowem: nowe zdjęcie do prawa jazdy jest takie samo jak to, które od roku chodzi do dowodu osobistego — włącznie z możliwością fotografowania się w nakryciu głowy, ciemnych okularach, etc., etc.

I taka ciekawostka: zgodnie z par. 23 rozporządzenia wniosek o prawo jazdy można złożyć w postaci elektronicznej (potwierdzamy go via ePUAP lub bezpiecznym e-podpisem; jeśli urząd miał „autorskie” rozwiązania, to można je stosować tylko do końca 2016 r. — par. 30 ust. 3 rozporządzenia).
Do takiego e-wniosku należy dołączyć skany wymaganych dokumentów oraz dowód wniesienia opłaty za wydanie prawa jazdy — zaś jeśli chodzi o fotografię to pojawia się tylko lakoniczne

Dopuszcza się załączanie zdjęcia wykonanego techniką cyfrową

Jaki ma być ten plik (rozmiar, waga), tego w ogóle nie wiadomo (być może bezpiecznie będzie sięgać do przepisów o elektronicznym wniosku o dowód osobisty) — natomiast rozbawił mnie zwrot „dopuszcza się”. Czyli jak: może być też technika analogowa (nawet guma chromianowa!), a może obejdzie się bez fotografii?
Czy należy to tak rozumieć, że jednak urząd może prosić o doniesienie zdjęcia na papierze — nawet jeśli wniosek o prawo jazdy został złożony przez internet?

A na koniec oczywiście smaczek: rozporządzenie ma datę 24 lutego 2016 r., publikacja w Dzienniku Ustaw nastąpiła 25 lutego 2016 r. — zaś nowe zasady wnioskowania o prawo jazdy (i nowy wzór zdjęcia) weszły w życie… 25 lutego 2016 r. Pomijam już, że uprzejmie byłoby pamiętać o jakimś vacatio legis, to ciekaw jestem ile osób spotkało się z pewną niedogodnością — wszakże Dz.U. tradycyjnie ukazują się w godzinach popołudniowych (rzadko przed 15.00, czasem nawet po 16.30) — co by oznaczało, że może się okazać, że wszystkie wnioski o wydanie prawa jazdy złożone po wejściu w życie nowych przepisów a przed ich publikacją są niewłaściwe…

PS To oczywiście tekst sponsorowany. Należy zatem dodać, że nowe zdjęcia do prawa jazdy można zrobić we Wrocławiu w zakładzie Foto Krzyki, przy ul. Powstańców Śląskich 166.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
15
0
komentarze są tam :-)x