Jak zrobić dobre zdjęcie do dowodu osobistego?

Na pozór sytuacja jest dość prosta: aby wyrobić dowód osobisty należy pójść do urzędu i złożyć stosowny formularz, lub też skorzystać z możliwości złożenia wniosku o dokument przez internet. Za każdym razem pamiętając m.in. o numerze PESEL, adresie i podpisie, a także fotografii.


Olgierd Rudak

To wyjątkowo efektowne ujęcie nie nadaje się do dowodu osobistego — za szeroki kadr, zbyt mała głowa (© fotokrzyki.pl)


Diabeł jednak tkwi w szczegółach: jakkolwiek przepis jest jasny i klarowny („aktualna fotografia odzwierciedlającą, w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości, wizerunek twarzy” i „o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii” — zaś w przypadku wniosku elektronicznego przesyłamy „plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB”), jednak rychło okazuje się, że nawet jeśli zdjęcie do dowodu osobistego może być dobrym przykładem nie-utworu (bo stosowanie się do normy prawnej wyklucza zindywidualizowane działanie twórcze w rozumieniu art. 1 ust. 1 pr.aut.), to o dyskwalifikujący błąd wcale nie jest bardzo trudno.


zdjęcie do dowodu osobistego Wrocław

Plastyczne oświetlenie jak ze zdjęć sprzed lat dyskwalifikuje fotografię — nie nadaje się jako zdjęcie do dowodu osobistego (© fotokrzyki.pl)


Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami fotografia dołączona do wniosku o wydanie dowodu osobistego powinna spełniać następujące wymogi (uwaga, od 1 września 2017 r. przepisy uległy pewnej zmianie, por. „Nowe wymogi zdjęć do dowodu osobistego”):

 • zdjęcie musi być aktualne, czyli wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku;
 • fotografia powinna odzwierciedlać wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o dowód osobisty — frontalnie, z naturalnym wyrazem twarzy, z ustami zamkniętymi ale oczami otwartymi i nieprzesłoniętymi włosami, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami;
 • istotne są proporcje portretu — wizerunek powinien sięgać od czubka głowy do górnej części barków, zaś sama twarz zajmować 70-80% powierzchni fotografii;
 • istotną rolę grają też szczegóły techniczne: fotografia do dowodu musi być kolorowa, ostra, tło jasne i jednolite, odbitka wydrukowana w formacie 35×45 mm — zaś jeśli najdzie nas chęć na złożenie wniosku przez internet, do wniosku dołączamy plik o wymiarach nie mniejszych niż 492×610 pikseli i wadze nieprzekraczającej 2,5 MB

Olgierd Rudak

Przypomina mi się anegdota o facecie w USA, który wsiada do samolotu z flaszką w lewej i sztabą złota w prawej kieszeni płaszcza, raz za prohibicji, później po kryzysie — i zawsze popełnia jakieś przestępstwo, ale za każdym razem inne. To zdjęcie jest złe teraz, było złe także rok temu, ale z różnych względów — dziś nie przejdzie promienny uśmiech, rok temu wymagany był lewy półprofil (© fotokrzyki.pl)


Od tych zasad ustawa przewiduje nieliczne wyjątki, a mianowicie:

 • osoba z wadą wzroku może złożyć zdjęcie w okularach o ciemnych szkłach, pod warunkiem, że przedstawi stosowne orzeczenie o niepełnosprawności;
 • natomiast osoba nosząca nakrycie głowy ze względów religijnych może zrobić sobie zdjęcie w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny (plus zaświadczenie o przynależności do zarejestrowanej w RP wspólnoty wyznaniowej);
 • zaś w uzasadnionych przypadkach urząd może przyjąć wniosek ze zdjęciem, na którym widać osobę z oczami zamkniętymi, innym niż naturalny wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami;
 • wyznawcy fruwającego makaronu (mam nadzieję, że nie dopuściłem się czynu z art. 196 kk) nie mogą jednak — dopóki rząd nie dopisze ich na listę zalegalizowanych religii — żądać zdjęć z durszlakiem na głowie.

nieprawidłowe zdjęcie do dowodu osobistego

Monochromatyczność dodaje fotografii charakteru, ale daje nienaturalny kolor skóry. Oprawka okularów przesłania oko. (© fotokrzyki.pl)


Sumarycznie oznacza to — w praktyce bywa różnie, natomiast mówimy o tym jak świat powinien wyglądać, nie o tym jak świat choćby przejściowo się prezentuje — iż:

 • nie ma zakazu fotografowania się do dowodu osobistego w okularach, pod warunkiem oczywiście, że oprawka nie będzie zasłaniała oka, zmieniała proporcji oka, rzucała wyjątkowo grubego lub cienia na twarz;
 • jak najbardziej dozwolone jest zdjęcie w makijażu — urzędowi nie wolno odrzucać fotografii tylko przez to, że wnioskodawca przedstawił fotografię w full-make-upie. Oczywiście mam na myśli dyskretny makijaż, King Diamond jednak nie przejdzie;
 • nie jest też prawdą, że na zdjęciu muszą być widoczne uszy — pod tym względem panuje dowolność jeśli chodzi o uczesanie; natomiast grzywka nie może zasłaniać brwi;
 • kobieta (lub mężczyzna) ma prawo mieć zdjęcie z kolczykiem w uchu, o ile nie zasłania twarzy („odzwierciedlać wizerunek”) — natomiast kolczyki w nosie, wardze, brwiach są wykluczone;
 • osoba chora lub z innych przyczyn nie panująca nad mimiką ma prawo domagać się wydania dowodu osobistego z takim zdjęciem (podobnie trudno dogadać się z niemowlakiem — urząd nie może zmuszać rodziców do przedstawienia „czystego” zdjęcia).

Olgierd Rudak

„Wykonaną na jednolitym jasnym tle” (par. 7 rozporządzenia MSWiA z 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego) — tło gradientowe nie przejdzie (© foto-krzyki.pl)


Fantazja czy błąd, trudno liczyć na łut szczęścia jeśli zdecydujemy się załączyć do wniosku o dowód osobisty fotografię niespełniającą określonych kryteriów. W takim przypadku organ wydaje decyzję odmowną, która posiada rygor natychmiastowej wykonalności (aczkolwiek można ją skarżyć, por. art. 32 ust. 3 ustawy o dowodach osobistych).

Toteż chyba szkoda zachodu na męczarnie z urzędnikami lub ustawianiem oświetlenia i kadru w domowym studio…


zdjęcie do dowodu osobistego Wrocław

Jak zrobić zdjęcie do dowodu osobistego? Wystarczy patrzeć i uczyć się :-) (© fotokrzyki.pl)


Całkiem na marginesie: napisałem tu jakiś rok temu, że nowy wzór fotografii do dowodu osobistego przypomina raczej policyjny mugshot. Prawdę mówiąc patrząc na zdjęcia załączone do tekstu muszę to odszczekać — nawet przy założeniu, że takie ujęcie musi być dość płaskie, a w strzale na wprost nie ma nic niesamowitego, oko fotografa (i retuszera, co tu kryć…) ma znaczenie.

PS Uwaga, to tekst sponsorowany. Jednak zdjęcia są prawdziwe, a wykonałem je w doskonałym wrocławskim studiu fotografii portretowej, gdzie można strzelić sobie zdjęcie do dowodu osobistego i nie tylko — Foto Krzyki. Autentycznie nie ma obciachu w publicznym pokazaniu żadnego z nich.

17 comments for “Jak zrobić dobre zdjęcie do dowodu osobistego?

 1. b52t
  17 lutego 2016 at 11:35

  >>wyznawcy fruwającego makaronu (mam nadzieję, że nie dopuściłem się czynu z art. 196 kk) nie mogą jednak — dopóki rząd nie dopisze ich na listę zalegalizowanych religii — żądać zdjęć z durszlakiem na głowie.<<
  Ano, jeśli walczyli zaciekle za czasów PO, to za czasów PIS będą walczyć tym bardziej.
  A tym czasem w poniedziałek zrobiłem sobie potrawę ku chwale Jego Makaronowatości – makaron z małymi klopsikami i sosem pomidorowym. Ramen!
  Z tym zakazem makijażu a la K.B. Petersen aka King Diamond zostałem zasmucony, a tak chciałem.

 2. Adam314
  17 lutego 2016 at 14:55

  Jako wyznawca Jego Makaronowatości pokuszę się o sprostowanie – praktycznie nie da się obrazić uczuć religijnych ponieważ tolerancia i nie obrażanie się jest zawarte w głównych tezach Pastafarianizmu.

  • 17 lutego 2016 at 16:17

   No to kamień z serca :)
   Chociaż sława pierwszego oskarżonego za naruszenie uczuć makaronu — bezcenne :)

   • Adam314
    17 lutego 2016 at 16:19

    A przy okazji zupełnie teoretyczne pytanie: Jeśli ze względów religijnych miałbym w dowodzie zdjęcie z nakryciem głowy to czy policja może żądać przy legitymowaniu abym miał na sobie to samo nakrycie?

    • 17 lutego 2016 at 16:27

     Nie sądzę :) podobnie jak masz prawo zdjąć okulary albo je zmienić.

     Dawno dawno temu były złośliwości w rodzaju „w paszporcie jest fota bez brody, a teraz pan ją ma — proszę coś z tym zrobić”. I ludzie golili.
     W drugą stronę też się ponoć zdarzało :)

     Nb. dawno dawno temu na Słowacji ustrzeliła mnie osa, w usta. Opuchłem jak piorun, a jak wracałem do Polski (przez Łysą Polanę) to się ze mnie śmiali panowie z SG. Ale przepuścili..

     • Adam314
      17 lutego 2016 at 17:28

      W drugą stronę? Na zdjęciu ma Pan brodę a w rzeczywistości nie, zatrzymujemy Pana na miesiąc póki nie urośnie. ;)

     • Tomek
      17 lutego 2016 at 20:44

      Skojarzyło mi się w związku z przekraczaniem granicy i zmianą wizerunku obywatela :)

     • b52t
      19 lutego 2016 at 15:19

      Dokładnie taką sytuację miałem, na zdjęciu była broda przy przekraczaniu granicy jej brak. Co ciekawe takimi służbistami byli funkcjonariusze brytyjskiej straży granicznej.

     • wojakrob
      21 lutego 2016 at 20:07

      Dawno temu (wtedy były jeszcze WOP) również na Łysej Polanie funkcjonariuszka urzędu celnego zażądała wpisania w deklarację celną numeru ramy Rometa Huragana, którym udawałem się na obóz i zlot turystów kolarzy w Koszycach. A koledze WOPpiści kazali zgolić brodę

      • sjs
       21 lutego 2016 at 20:15

       Dawno, dawno temu, w mojej dalekiej rodzinie nie odbył się ślub z powodu brody w paszporcie i jej braku u pana młodego, który chciał wjechać z Austrii do Czechosłowacji.

       • 21 lutego 2016 at 21:52

        Proszę bardzo, czyli jednak nie wszystkie takie opowieści to jest kompletny anty-socjalistyczny dowcip :)

        To ja jeszcze pamiętam, jak wracając z „tamtego Wiednia” (Austria i Berlin Zachodni jako jedyne wpuszczające obywateli świeżo upieczonej III RP bez wiz) nie wolno było się zatrzymywać nigdzie po drodze. W DDR wykluczone na 100%, w Czecho-Słowacji na 95% (przy hospodie, byle VB nie zauważyła).

        I tak się zdarzyło, że autobus musiał szybko odjeżdżać, ja z kuflem w ręku… mam go do dziś w domu :)

       • 21 lutego 2016 at 21:53

        A ponieważ najmłodsi P.T. Czytelnicy mogą nie wiedzieć co to było VB (mówiło się „piąta be”), to służę filmowym cytatem:

       • 21 lutego 2016 at 22:02

        BTW tam też jest ciekawa scena przekraczania granicy ;-)

 3. 12 marca 2016 at 22:18

  A ja mam pytanie, jakim obiektywem należy zrobić zdjęcie?
  http://www.sourabhpaul.com/wp-content/uploads/2016/03/giphy.gif

  • 13 marca 2016 at 06:55

   Zmiana ogniskowej ma wpływ przede wszystkim na zmianę perspektywy. Skoro tło jest jednolite i jasne, to perspektywa nie ma nic do rzeczy. Dopiero użycie dość krótkich ogniskowych (powiedzmy do 50 mm dla formatu 24×36) może powodować optyczne uwydatnienie części ciała położonych najbliżej aparatu (nos, czoło).
   Ale umówmy się, że portret strzelony rybim okiem zniekształca wizerunek, zatem po prostu nie przejdzie w urzędzie :)

   (Jezu jak zatrzymać takie mrygające obrazki, ledwie udało mi się odpisać z tym czymś w polu widzenia…)

 4. PawelP
  2 września 2016 at 15:43

  Mogę polecić HQ Fotolab we Wrocławiu. Zdjęcia do dowodu jaki i do innych dokumentów robią szybko i sprawnie z retuszem. Link do ich strony http://hqfotolab.pl/

 5. MarysKa
  14 lipca 2017 at 14:41

  Świetnie napisane, bardzo praktyczny artykuł! Napisane z przekąsem – to lubię :)
  Jako uzupełnienie podrzucam jeszcze to https://zdjecie-do-dowodu-osobistego.pl/ .

  Pamiętam, że jak robiłam zdjęcie do dowodu wieeeele lat temu, to miałam piękny, dostojny półprofil. I rzęsy piękne długie było widać, i nosek zadarty :D A teraz rumiane poliki, nierówne oczy, taka trochę kronika policyjna i babcia ze straganu w jednym;)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.