Fałszywy przewodnik górski (art. 138d kw)

Idą wakacje, ludzie się porozjeżdżają — także w góry; część wypoczywać, część dorabiać. Warto zatem mieć na uwadze, że zawód przewodnika górskiego jest zawodem reglamentowanym — zatem fałszywy przewodnik górski musi brać pod uwagę ryzyko odpowiedzialności wykroczeniowej.


fałszywy przewodnik górski

Nielegalne przewodnictwo górskie jest wykroczeniem (art. 138d kw) — na szczęście całkiem na legalu mogę po prostu połazić z psem po górach (fot. M. Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Chodzi oczywiście o ustawę z 1997 r. o usługach turystycznych (obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 stycznia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o usługach turystycznych, Dz.U. z 2016 r. poz. 187), zgodnie z którą:

 • tylko osoba z uprawnieniami przewodnika górskiego może oprowadzać ludzi po górach — i to wyłącznie w obrębie określonego obszaru górskiego (art. 21 ust. 1a ustawy);
 • o takie uprawnienia może wystąpić tylko osoba po kursie i egzaminie — warunkiem jest posiadanie średniego wykształcenia (!);
 • ustawa opisuje całą procedurę: szkoleń, nadania, zawieszenia i cofnięcia uprawnień przewodnika górskiego (a szczegóły można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie nabywania uprawnień przewodnika górskiego (Dz.U. z 2014 r. poz. 868).

A na koniec smaczek dla tych koneserów, dla których nie ma prawa bez kary: wprowadzanie w błąd co do posiadanych uprawnień przewodnika górskiego jest wykroczeniem, za które grozi nawet 5 tys. złotych grzywny (art. 138d kodeksu wykroczeń).

art. 138d kw
§ 1. Kto, podejmując zadania przewodnika górskiego na określonym obszarze górskim wprowadza w błąd co do posiadanych uprawnień, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Tej samej karze podlega organizator turystyki, który wprowadza klientów w błąd co do uprawnień osób, którym powierza wykonywanie zadań przewodnika górskiego.

I ciekawostka: przepis pojawił się dopiero w 2010 r. i początkowo penalizował lewiznę w wydaniu przewodników turystycznych i pilotów wycieczek — ale od stycznia 2014 r. sankcja dotyczy wyłącznie nielegalnych przewodników górskich.

Na szczęście „przewodnik” w rozumieniu tych przepisów to ten, kto oprowadza ludzi zawodowo — czyli wybierając się na wędrówkę po górach z Małżonką i psem działam na całkowitym legalu. Czego sobie i P.T. Czytelnikom z głębi serca życzę!


PS Niniejszy tekst nosi dumny Numer Tysiąc. To chyba dobry moment by zapowiedzieć pewne zmiany — zaczynamy już dosłownie jutro-pojutrze, aczkolwiek pierwszej już zwiastowanie…

22 comments for “Fałszywy przewodnik górski (art. 138d kw)

 1. Żuraw
  11 czerwca 2016 at 10:45

  Hmmm, a jak pójdę z dalszymi znajomymi za dwa piwa i obiad?……

  • 11 czerwca 2016 at 11:39

   To będzie działalność gospodarcza — pośrednictwo w sprzedaży usług gastronomicznych (tylko nie próbuj sam gotować — sanepid murowany!)

 2. b52t
  12 czerwca 2016 at 16:53

  Czy Kuata robiąc za awangardę nie jest „fałszywym” przewodnikiem? ;-)

  • 12 czerwca 2016 at 20:02

   Nie ma szans :)
   Ale dziś wdrapała się na Śnieżkę — to jej rekord wysokości.

   • b52t
    13 czerwca 2016 at 08:20

    Brawo dla niej. Piesynka wysokościowa.
    P.s. słyszałem, że Kuata poznała się już z koleżanką B. Ponoć różnice pokoleniowe spowodowały, że nie znalazły wspólnego języka. ;-)

    • 13 czerwca 2016 at 08:58

     Młoda jest dość płochliwa, zwłaszcza jeśli inna psinka się nastroszy. Aczkolwiek pierwotniaków w ogóle się bardziej obawia, to pewnie skutek bliższych kontaktów z sąsiedzkim akita-inu, który ze 2 razy pogonił jej kota — i pamięta.

     • b52t
      13 czerwca 2016 at 09:14

      A tak, rzeczywiście, Kuata miała podchodzić z rezerw. moja/nasza, to już pani starsza (pierdoła) i nie ma na ogół ochoty na zabawy, to prewencyjnie pokazuje jaki to z niej nie jest wielce przeraźliwy tchórz.

 3. 13 czerwca 2016 at 09:52

  Gratulacje za numer tysięczny Olgierd.
  Zatem idąc w Beskidy z kimś i biorąc za to zapłatę muszę mieć na to uprawnienia?
  Ciekawe.

  • 13 czerwca 2016 at 10:09

   Ano. I mając uprawnienia na Beskidy nie możesz brać w Sudety :)

   • b52t
    13 czerwca 2016 at 10:39

    Oczywiście ciekawe jest samo nie tylko utrzymanie swoistego licencjonowania przewodników górskich, ale też penalizacja za brak posiadania takie „licencji”, gdy przewodnikiem miejskim może być każdy, bez specjalnych szkoleń, kursów i egzeminów.

    • 13 czerwca 2016 at 10:52

     To nawet ja będę wiedział, że taka interwencja państwa podyktowana jest kwestiami bezpieczeństwa turystów — wyprowadzi na Babią gromadę ceprów, pogoda się spieprzy, przewodnik też spieprzy…

     • b52t
      13 czerwca 2016 at 11:12

      Niebo wali się na głowę, arcyliberał dopuszcza interwencje państwa. ;-)

      • 13 czerwca 2016 at 11:50

       To nawet nie tak :)

       Przypomnę (wiem, że nie muszę), że liberał to nie ten, kto mówi, że można innych — nieświadomych — robić w wała w sposób dowolny.

       Ale i tak najgorsze są te przepisy, które mówią, czego MI nie wolno zrobić MI:
       – zażywać narkotyków,
       – jeździć autem bez pasów,
       – nie oszczędzać na emeryturę,
       – etc. etc.

       Natomiast te przepisy, które mówią czego MI nie wolno zrobić CI są OK.

       • b52t
        13 czerwca 2016 at 12:10

        Ten pierwszy to nie prawda, w tym kraju można zażywać narkotyki i to dowolne, ale nie można posiadać narkotyków (czyli to co wiedzą mali dealerzy i zażywający); na emerytury wolno oszczędzać, ale trzeba dźwigać swoją belkę.

        Te pasy to wręcz ikoniczny przepis, niemal sztandar JKM. Mogę zrozumieć tak jak nie rozumiem, że państwo może na swój sposób karać osoby, którym nie udało się skutecznie zakończyć życie, które jest dla nich nie do zniesienia.

        Wyszłoby, że jestem niby liberał, bo do dragów mam taki sam stosunek jak do alkoholu i papierosów – pij, pal, ale jak będziesz chory przez to, to cierp i płać.
        No dobra, jestem socjaldemokratyczny liberał, albo liberał z sercem po lewej stronie, który na dodatek lubi jak okazuje, że jednak są jakieś stałe prawdy, a nie jesteśmy na księżycu i wszystko lata swobodnie. ;-)

       • 13 czerwca 2016 at 12:45

        można zażywać narkotyki i to dowolne, ale nie można posiadać narkotyków

        I teraz najlepsze: chyba muszę się zgodzić, podpierając się czymś co napisałem 6 lat temu:

        http://olgierd.bblog.pl/wpis,zazywajacy;narkotyki;nie;moze;byc;ukarany;za;posiadanie,42502.html

       • b52t
        13 czerwca 2016 at 13:12

        Ale to nawet policjanty wiedzą – zeżre dragi na ich oczach, to już nie ich sprawa. Nie ma dragów – nie ma sprawy. Przecież właśnie po to szybko skuwa się posiadających, jak trzeba dosłownie wyciąga z gardła, żeby było, że posiadał.

       • 13 czerwca 2016 at 13:19

        Jest też PS w tamtym tekście :)

       • b52t
        13 czerwca 2016 at 13:21

        Nie mogę wejść, bo w pracy mam blokadę na blogaski ;-)

       • 13 czerwca 2016 at 14:06
   • 13 czerwca 2016 at 11:33

    To wiem. Beskidy swoje znam jak swoją kieszeń, ale zawodowo nic nie mogę tego wykorzystać, bo nie mam uprawnień.

    • 13 czerwca 2016 at 11:49

     Możesz po prostu chodzić z ludźmi na wędrówki, a przeżycia omawiać przy kufelku czegoś zacnego. Jeśli nawet Ci postawią — to ich sprawa :)

     Skądinąd myślę, że te testy nie są czymś nieprawdopodobnie trudnym — o ile nie powstało coś na wzór cechu lub związku zawodowego przewodników górskich.

     • b52t
      13 czerwca 2016 at 11:51

      Ponoć te egzaminy, szczególnie górskie, to nie jest takie hop-siup – nie zdają wszyscy, to nawet nie za pierwszym razem, a wiedza, którą trzeba sobie przyswoić jest dość obszerna.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.