Zanieczyszczanie wody na kąpielisku (i brudna woda w basenie)

We Wrocławiu ledwie przestało lać… nie można nie pamiętać, że całe życie prawem jest. Skoro zatem niedawno było o tym, że ten kto łamie zakaz kąpieli w miejscu wzbronionym popełnia wykroczenie — a wody akurat pod dostatkiem — dziś będzie o odpowiedzialności za zanieczyszczenie wody na kąpielisku lub innym basenie — oraz inne wykroczenia związane z brudną wodą.


Zanieczyszczanie wody na kąpielisku
Zanieczyszczanie wody na kąpielisku lub w basenie podlega karze określonej w art. 109 par. 3 kw. Wysoki sądzie, moja psinka pływa mało i niechętnie… tutaj w Odrze, która na kąpielisko się nie nadaje (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Udając się na pływalnię, basen lub kąpielisko warto mieć na uwadze art. 109 par. 3 kw penalizujący umyślne zanieczyszczanie wody na obiekcie. Osoba, która zanieczyści wodę (nawet nie próbuję strzelać co to mogłoby być…) może liczyć się nawet z karą grzywny do 1500 złotych (lub karą nagany). Taka sama odpowiedzialność grozi osobie odpowiedzialnej za nalanie do basenu zanieczyszczonej wody.

art. 109 § 3 kw
Tej samej karze [karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany] podlega, kto umyślnie zanieczyszcza wodę w pływalni, kąpielisku lub w innym obiekcie o podobnym przeznaczeniu lub dostarcza do tych obiektów wodę niespełniającą wymagań określonych w przepisach o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Nalanie wody do basenu to nie wszystko, woda może się przecież pobrudzić później. Tu w sukurs przychodzi art. 113 kw: osoba prowadząca kąpielisko, która nie zachowuje należytej czystości może zostać ukarana grzywną do 5 tys. złotych. (Nawiasem mówiąc zastanawiam się według jakich kryteriów można oceniać ową „należytą czystość” — skoro art. 109 par. 3 kw odsyła do przepisów o czystości wody, zaś art. 113 kw posługuje się jakąś klauzulą generalną, to logiczne, że zakres regulacji jest inny.

art. 113 kw
Kto nie zachowuje należytej czystości przy świadczeniu usług w zakładach żywienia zbiorowego, w kąpieliskach, zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, pralniczych lub noclegowych albo kto dopuszcza do takich czynności osobę dotkniętą chorobą zakaźną,
podlega karze grzywny.

Warto mieć na uwadze, że podobnie wygląda odpowiedzialność przedsiębiorcy prowadzącego zakład fryzjerski lub kosmetyczny, a także pralnię czy też szeroko pojęte usługi noclegowe (a więc dotyczy to także moich ulubionych agroturystyk).

Q.E.D.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
1
0
komentarze są tam :-)x