Obowiązek informacyjny a monitoring wizyjny miejsc publicznych (jak się to robi w ZEW Niedzica S.A.)

Dla przypomnienia: zbieranie danych osobowych nie zawsze wymaga zgody zainteresowanej osoby, jednak nawet w takim przypadku administrator zobowiązany jest udzielić informacji o przetwarzaniu danych osobowych (Przetwarzanie danych osobowych bez zgody osoby).


Obowiązek informacyjny monitoring wizyjny
ZEW Niedzica S.A. całkiem sensownie informuje o przetwarzaniu danych osobowych pozyskanych z monitoringu wizyjnego. Ideał wymagałby drugiej takiej tablicy obok (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

I tak zgodnie z art. 25 UoODO podmiot zbierający dane osobowe nie od osoby, której dane są zbierane, ma obowiązek udzielić nam następujących informacji:

  • o adresie i siedzibie oraz pełnej nazwie;
  • celu i zakresie zbierania danych (w szczególności o odbiorcach danych osobowych);
  • o źródle, z którego dane są pozyskiwane (przypominam, że mówimy o ich przetwarzaniu bez wyraźnej zgody wyrażonej przez osobę zainteresowaną);
  • o prawie dostępu do danych i uprawnieniu do ich poprawiania;
  • o prawie do wniesienia żądania zaprzestania przetwarzania danych w przypadkach wskazanych w art. 32 ust. 1 pkt 7-8 UoODO;
  • przy czym administrator jest zwolniony z tego obowiązku w ściśle określonych przypadkach (art. 25 ust. 2 UoODO).

Niedowierzanie: dokładnie te same przepisy odnoszą się do przetwarzania danych pozyskanych z monitoringu wizyjnego. Jak to wygląda w praktyce dobrze wiemy (stąd też uważałem niegdysiejszy projekt ustawy o monitoringu jako w pewnym sensie szansę dla operatorów systemów CCTV).

Zdarzają się jednak ciekawe wyjątki, a przynajmniej wyjątek, który udało mi się uchwycić na płocie obiektu Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. Na załączonym obrazku:

  • informuje się nad kto jest administratorem danych osobowych;
  • podany jest cel przetwarzania danych (zabezpieczenie obiektów i terenu);
  • wskazuje się w jakich miejscach prowadzony jest monitoring (to ma chyba wskazywać na źródło pozyskiwania danych).

Do ideału daleko, ale ideał zmusiłby chyba przedsiębiorstwo do dołożenia drugiej tablicy i zapisania jej drobnym drukiem. Mi zwłaszcza brakuje informacji, że monitoring właściwie oznacza przetwarzanie danych osobowych (a może odesłanie do ustawy wystarczy?). No i skoro udało się wcisnąć nawet namiary na serwis internetowy elektrowni, to fajnie byłoby przygotować tam szczegółową informację o przetwarzaniu danych w ramach monitoringu — a na tablicy podać dokładny adres tej strony.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

9 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
9
0
komentarze są tam :-)x