Sprzedaż i przenoszenie karpi w reklamówce (bez wody) to znęcanie się nad zwierzętami

Krótko i na temat (i wyłącznie na podstawie informacji w serwisie SN): 13 grudnia 2016 r. Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający trzech sprzedawców karpi oskarżonych o znęcanie się nad zwierzętami (II KK 281/16​).


humanitarne traktowanie karpi

Karpia nigdy nie sfotografowałem, zaś z ryb ogółem miałem w kadrze tylko żabę. Ot takie bezkrwawe łowy (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Sprzedawcy karpi zostali oskarżeni o znęcanie się nad zwierzętami (art. 35 ust. 1a UOZ) — sprzedawane przed świętami żywe karpie były trzymane w warunkach niehumanitarnych, zaś sprzedawane — nadal żywe — były pakowane do plastikowych toreb bez wody.

Sprawa trafiła do sądu, który oskarżonych prawomocnie uniewinnił. Skargę kasacyjną złożyła fundacja „Noga w Łapę. Razem idziemy w świat” — zaś SN stwierdził, że znęcanie się nad zwierzętami nie musi mieścić się w katalogu określonym w art. 6 ust. 2 UOZ (logiczne — wprowadzenie do wyliczanki brzmi „przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:) — równocześnie sądy niższych instancji błędnie oceniły, iż umyślność w znęcaniu się nad zwierzętami wymaga złej woli sprawcy i celowego zadania zwierzęciu bólu lub cierpienia.

Tymczasem (tu przywołuje się nieszczęsny wyrok w sprawie misia Mago, V KK 187/09) zamiar kierujący sprawcą przestępstwa znęcania się nad zwierzętami winien być badany w odniesieniu do samej czynności sprawczej, a nie woli zadania cierpień lub bólu zwierzęciu — słowem: nie chodzi o to, czy sprawca chciał się znęcać, chodzi o to, czy jego celowe działania rzeczywiście oznaczały znęcanie się nad zwierzętami. (Przekładając na sprawę karpi: skoro każdy człowiek wie, że ryba żyje w wodzie, a poza wodą zdycha — to rybę należy trzymać w wodzie aż do ewentualnego humanitarnego uśmiercenia (art. 33 ust. 1 UOZ).

A wszystko to dlatego, że póki co obowiązuje art. 2 ust. 1 UOZ („Ustawa reguluje postępowanie ze zwierzętami kręgowymi”), zatem skoro

ryby są kręgowcami i w związku z tym podlegają ochronie przewidzianej w tej ustawie na równi z innymi zwierzętami kręgowymi oraz wymagają humanitarnego traktowania, przez które należy rozumieć traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia.

Proszę, pamiętajcie o tych elementarnych sprawach w najbliższych dniach (nie tylko w obawie przed gniewem Sądu Najwyższego!).

PS W pierwszej instancji był to wyrok SR dla Warszawy-Mokotowa z 17 kwietnia 2015 r. (sygn. akt XIV K 44/12) — zabawne, bo w serwisie nadal ma oznaczenie „orzeczenie nieprawomocne”, czyli już wiemy ile warta jest nieprawomocność wg tego skądinąd fatalnie działającego serwisu.

18
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
b52t
Gość
b52t

Och, nic tak dobrze nie kojarzy się, ze świętami, jak zarzynanie karpi.

Wesołych Świąt, od krwi zaś czystych rąk życzy karp

shu
Gość
shu

Niby każdy układ dąży do równowagi, jednak nie dotyczy to fundamentalistów. To wahadło nigdy się nie zatrzyma. Po raz kolejny ktoś próbuje wyegzekwować prawem dobre maniery.
Ryba nie potrzebuje wody, tylko tlenu. Na powietrzu skrzela się sklejają, mają mniejszą powierzchnię, więc tlen się gorzej wchłania chociaż jest go sporo. W 1 litrze wody skrzela co prawda pracują nienagannie, ale tlenu tam nie ma więc szybko się dusi. Co jest bardziej humanitarne będzie rozstrzygał sąd najwyższy. Ciekawe czy jeśli kasacja będzie skuteczna to następnie będą powoływani biegli z zakresu ichtiopsychologii?

Olgierd Rudak
Gość

Nie ulega wątpliwości, że naturalnym środowiskiem ryby jest środowisko wodne, a więc ryby winny być transportowane i przetrzymywane tylko w środowisku wodnym. Transportowanie i przetrzymywanie ryb w pojemnikach pozbawionych wody, czy też przenoszenie ich w workach foliowych nie jest humanitarnym traktowaniem zwierzęcia i może wyczerpywać znamiona znęcania się nad nim. Pamiętać należy, że ryba poza środowiskiem wodnym oddycha przez skórę, a więc przenoszenie jej w foliowym worku oblepiającym skórę, bez specjalnego koszyka, nie może być uznane za zapewnienie rybie właściwych warunków bytowania.

shu
Gość
shu

Ryby do tarła na stawach hodowlanych transportowane są w workach z tlenem z minimalną ilością wody. Z resztą dywagacje na temat tego, co bardziej szkodzi karpiom to była tylko dygresja ichtiologa. W całej sprawie nie podoba mi się tak naprawdę co innego. Chodzi o rozmywanie istotnych spraw przez takie bzdety. Kiedy ta fundacja będzie próbowała pomóc katowanym psom, albo zajmie stanowisko w sprawie uboju rytualnego znajdzie się ktoś, kto przypomni, że to „ci od karpi”. Ryby opierają się na odruchach rdzeniowych. Traktowanie ich w sposób niehumanitarny, nie jest okrucieństwem tylko brakiem kultury. W ogóle eksponowanie zabijania to według mnie przejaw… Czytaj więcej »

Olgierd Rudak
Gość

Jednak jest różnica między — puszczaniem bąków — defekowaniem — puszczaniem oka — delektowaniem się delikatnym smakiem daktyli. Czasem jest tak, że brak kultury (wypicie 20 piw we trzech na przystanku) przestaje być po prostu brakiem kultury, a staje się zwykłym karalnym chamstwem (rozbicie butelek po tych piwach — o ścianę wiaty przystankowej, o chodnik).

Nie wiem czy w sprawie wypowiadał się biegły od życia ryb, ale jak znam polskie sądy — raczej nie obyło się bez tego.

ajax
Gość
ajax

Kwestia zasad kulturowych. Tzw. beknięcie przy stole w EU jest objawem chamstwa (a co najmniej braku wychowania). Na dalekim wschodzie wskazuje, że smakowało i świadczy o szacunku do kucharza. Co kraj, to obyczaj

Olgierd Rudak
Gość

Normatywnie mięczaki — jako bezkręgowce — bliższa są trawie niż żabie.

Teraz dochodzimy do zasadniczego punktu: jak wygląda układ nerwowy ostrygi?

ajax
Gość
ajax

„Przynoszę wrażenie”, że mało jest skomplikowany, ale nie dam za to nie tylko głowy ale nawet paznokcia. Powołajmy stosownego biegłego ;-)
P.S. Kalmary czy ośmiorniczki też mięczaki a pono potrafią nieźle kombinować.
Jak to rozkminić? Biez wodki nie razbieriosz

Olgierd Rudak
Gość

Wikipedia podaje, iż: U głowonogów spośród całego typu mięczaków nastąpiło najsilniejsze scentralizowanie układu nerwowego, w którym można wyróżnić mózg zbudowany ze zlanej pary zwojów mózgowych, trzewiowych i nożnych. Zwoje mózgowe kontrolują receptory głowowe: statocysty, dotykowe i pęcherzykowate oczy zdolne do akomodacji analogiczne do oczu ryb; od zwojów trzewiowych odchodzą trzy pnie nerwowe unerwiające narządy znajdujące się w tułowiu, a z pary zwojów nożnych odchodzi osiem lub dziesięć nerwów unerwiających odnóża. Mózg głowonogów chroniony jest chrzęstną puszką mózgową. Więc bardzo możliwe, że ustawa źle stawia granicę „człowieczeństwa” zwierząt i nie powinny być to kręgowce, ale jakiś inny podział. A szczerze mówiąc… Czytaj więcej »

ajax
Gość
ajax

‚Więc bardzo możliwe, że ustawa źle stawia granicę „człowieczeństwa”
zwierząt i nie powinny być to kręgowce, ale jakiś inny podział. A
szczerze mówiąc to temat nie jest wcale taki śmieszny, bo nawet jeśli
nie jesteśmy w stanie zauważyć (?) oznak strachu i bólu u tych zwierząt,
to pewnie możemy się mylić.”

– i o tym właśnie myślałem rzucając pytanie.
Ale przewrotnie pytanie dalsze (retoryczne) czy rośliny też czują? Czy drzewo cierpi pod siekierą drwala? A golony włos? Czy też cierpi pod dotykiem brzytwy?
Wiem, kłania sie brzytwa Ockhama, jednakowoż podzielę włos na czworo

Olgierd Rudak
Gość

To już na pewno nie jest do mnie pytanie #jajakoprawnik się uchylam, może etyk, może biolog z danej dziedziny…

ajax
Gość
ajax

Dobra. Powołajmy prze/biegłego ;-)
„Jak nie wiesz co robić przekaż sprawę wyżej lub żądaj opinii eksperta” – Parkinson (ten zarówno od choroby jak i od prawa)

b52t
Gość
b52t

w wodzie jest tle, czyli można tam wrzucić człowieka – nie se oddycha.

Olgierd Rudak
Gość

Touché

b52t
Gość
b52t

to była tak radośnie głupkowate, że MSPANC.

Karp
Gość
Karp

Wielki szacunek dla stowarzyszenia :) (BTW, są OPP, nr KRS 0000350788 – taka bezczelna reklama)

Karp
Gość
Karp

fundacji*

Mike
Gość
Mike

czasy kiedy karpie przez 3 dni pływały w wannie się przypominają…. a potem na stół i młotek w łeb :/

ciekawe kiedy znęcanie się nad zwierzętami obejmie bezkręgowce…