Na marginesie dyskusji poświęconej fontowi Calibri Bold, który został zastosowany w znaku „Produkt polski” — oraz takim sposobom udostępniania wzorów znaków urzędowych, które nie tylko ułatwią życie producentom, ale i na pewno nie będą kolidowały z uwarunkowaniami licencyjnymi — warto rzucić okiem na znak zgodności wyposażenia morskiego (ustawa z dnia 2 grudnia 2016 r. o wyposażeniu morskim, Dz.U. z 2017 r. poz. 32).

Skąd taki piękny rysunek? Tym razem zawdzięczamy to legislatorom europejskim — taki znak koła sterowego dla oznaczenia wyposażenia morskiego zawdzięczamy dyrektywie PE i Rady 2014/90/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie wyposażenia morskiego i uchylająca dyrektywę Rady 96/98/WE:
Artykuł 9. Znak koła sterowego
1. Wyposażenie morskie, którego zgodność z wymogami określonymi w niniejszej dyrektywie została wykazana zgodnie z odpowiednimi procedurami oceny zgodności, zostaje opatrzone znakiem koła sterowego.
2. Znaku koła sterowego nie wolno umieszczać na żadnym innymi produkcie.
3. Format stosowanego znaku koła sterowego zostaje określony w załączniku I. (…)
No i w załączniku nr 1 do dyrektywy narysowano dokładnie ten sam obrazek — z wszystkimi jego subtelnościami, niedoskonałościami, smaczkami.
PS Ustawa ustanawiająca znak koła sterowego jako znak zgodności wyposażenia morskiego weszła w życie po tradycyjnym jednodniowym vacatio legis. Ta władza już się naprawdę nie patyczkuje.