Znak zgodności wyposażenia morskiego (znak koła sterowego do przerysowania)

Na marginesie dyskusji poświęconej fontowi Calibri Bold, który został zastosowany w znaku „Produkt polski” — oraz takim sposobom udostępniania wzorów znaków urzędowych, które nie tylko ułatwią życie producentom, ale i na pewno nie będą kolidowały z uwarunkowaniami licencyjnymi — warto rzucić okiem na znak zgodności wyposażenia morskiego (ustawa z dnia 2 grudnia 2016 r. o wyposażeniu morskim, Dz.U. z 2017 r. poz. 32).


znak zgodności wyposażenia morskiego
„Wysokość znaku zgodności wynosi nie mniej niż 5 mm. (…) W przypadku zmniejszania lub powiększania znaku zgodności należy zachować proporcje podane na powyższym rysunku.”

Skąd taki piękny rysunek? Tym razem zawdzięczamy to legislatorom europejskim — taki znak koła sterowego dla oznaczenia wyposażenia morskiego zawdzięczamy dyrektywie PE i Rady 2014/90/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie wyposażenia morskiego i uchylająca dyrektywę Rady 96/98/WE:

Artykuł 9. Znak koła sterowego
1.   Wyposażenie morskie, którego zgodność z wymogami określonymi w niniejszej dyrektywie została wykazana zgodnie z odpowiednimi procedurami oceny zgodności, zostaje opatrzone znakiem koła sterowego.
2.   Znaku koła sterowego nie wolno umieszczać na żadnym innymi produkcie.
3.   Format stosowanego znaku koła sterowego zostaje określony w załączniku I. (…)

No i w załączniku nr 1 do dyrektywy narysowano dokładnie ten sam obrazek — z wszystkimi jego subtelnościami, niedoskonałościami, smaczkami.

PS Ustawa ustanawiająca znak koła sterowego jako znak zgodności wyposażenia morskiego weszła w życie po tradycyjnym jednodniowym vacatio legis. Ta władza już się naprawdę nie patyczkuje.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
3
0
komentarze są tam :-)x