O tym, że słonko przygrzało — przeto będzie zakaz reklamy solarium

Jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości czy mocne słońce może zaszkodzić, przypomni mu o tym prezydencki projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium.

Napisany w duchu poprawiania świata (obowiązek podejmowania działań „mających na celu ochronę zdrowia społeczeństwa przed następstwami korzystania z solarium”) projekt przewiduje m.in.:


ustawa solarium
Ustawa o solarium powinna jeszcze zakazywać poruszania się w słoneczne dni, chyba że w kapelutku i odzieży UPF 50+ (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)

  • zakaz reklamy i promocji solariów, zwłaszcza w mediach, na plakatach i bilbordach oraz „w ośrodkach usług informatycznych” (art. 4);
  • zakaz udostępniania solarium osobom małoletnim — czyli do 18 roku życia — włącznie z prawem do żądania okazania dokumentu tożsamości przez klienta (art. 5);
  • obowiązek powieszenia w solarium tabliczki o zakazie korzystania przez osoby poniżej 18 roku życia (art. 6);
  • wszystko to pod rygorem kary — Państwowa Inspekcja Sanitarna ma być upoważniona do nakładania kar (od 1 do 50 tys. złotych) za: wpuszczanie dzieci, brak tabliczki o zakazie, reklamę solarium oraz utrudnianie kontroli solarium (art. 8).

Nadmierne promieniowanie UV oczywiście jest szkodliwe, toteż wypada zaproponować poprawkę usuwającą luki — zakaz zbytecznego wystawiania się na promieniowanie słoneczne, zakaz opalania się, zakaz wychodzenia z domu w słoneczne dni (chyba że w odzieży UPF 50+)

Na inne luki w prawie wskazano już w uzasadnieniu projektu ustawy o solariach:

W odróżnieniu od uregulowań obowiązujących w znacznej części państw, podjęcie działalności w zakresie udostępniania solarium nie wymaga uzyskania jakiegokolwiek zezwolenia.

Zatem solarium powinno być wyłącznie na receptę, wyłącznie po wpisaniu na listę zakładów solaryjnych, nie bliżej niż 100 metrów od szkoły, kościoła lub Biedronki, zaś każde solarium powinno zatrudniać przynajmniej jedną osobę po studiach z zakresu solariologii oraz posiadać obowiązkową polisę OC.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

21 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
21
0
komentarze są tam :-)x