Aplikacja Mapy.cz — sceptyczny test praktyczny

Nie jestem, nie byłem i nie będę łowcą androidów ani innych elektronowinek. Wcale nie przeszkadza mi to jednak publicznie przyznać, że cenię nowoczesne smartfony za dwie cechy: możliwość zainstalowania aplikacji automatycznie blokującej spam telefoniczny (wyśmienita czeska aplikacja Odebrać telefon?) oraz aplikacji ułatwiających orientację w terenie (wyśmienita czeska aplikacja Mapy.cz).


aplikacja mapy.cz test

Według aplikacji Mapy.cz szlak na Bystrej przebiega kilkanaście kroków od najwyższego punktu. To fizycznie niemożliwe — ten wierzchołek nie jest aż tak rozległy. PS Obrazek wyłącznie ilustracyjny, bo przecież Bystrą trudno przeoczyć…


Wytrawni P.T. Czytelnicy zauważyli, że od jakiegoś czasu w tekstach poświęconych łazikowaniu chętnie linkuję do serwisu Mapy.cz. Ten należący do czeskiego portalu Seznam.cz (klikacie na własną odpowiedzialność) serwis internetowy oparty jest na popularnym i darmowym OpenStreetMap.org (aplikację OsmAnd+ też bardzo lubię — nie ma chyba lepszej opcji do znalezienia przysłowiowego „skrętu w bok na sikundę z psem”).
Serwis Mapy.cz to także kilka innych ciekawych dodatkowych opcji — ot, można sobie na popatrzeć na mapy z XIX wieku (funkcja dotyczy tylko ziem dzisiejszej Czeskiej Republiki). Albo zaplanować przed komputerem ciekawą wycieczkę.


aplikacja mapy.cz test

Aplikacja Mapy.cz pozwala na wgrywanie mapek na urządzenie, dzięki czemu w plenerze nie trzeba przejmować się zasięgiem sieci i transferem. Na obrazku: ustalanie pozycji gdzieś w Saskiej Szwajcarii.


Aplikacja Mapy.cz nie jest aż tak bogata w funkcje, ale te, które ma — i których osobiście używam — sprawdzają się wyśmienicie. Upraszczając (lubię proste programiki) osobiście cenię Mapy.cz za możliwość:

 • korzystania z map turystycznych offline: do pamięci urządzenia można wgrać plik z mapą wybranego kraju (liczba tych państw jest imponująca, przypomina listę członków ONZ), dzięki czemu nie trzeba myśleć o zasięgu sieci oraz marnować prądu. W przypadku niektórych państw można ograniczyć się do wybranych obszarów (np. Polska jest reprezentowana przez 16 województw, a Czeska Republika przez 14 krajów). Rzecz jasna mapy działają też online;
 • swobodną zmianę skali mapy: suwaczek przy prawej krawędzi pozwala na błyskawiczną zmianę szczegółowości danych (wydaje mi się, że maksymalna skala oscyluje w granicach 1:10000);
 • orientację na szlaku: mapy offline mają naniesioną warstwę turystyczną — szlaki, ciekawe miejsca, drogowskazy i tablice turystyczne, tajemnicze ścieżki, etc., etc. Można ich śmiało używać do planowania tras (do tego akurat aplikacji nie używam) lub to szybkiego rozeznania się w terenie (wyciągam komórę, włączam GPS, odpalam aplikację i po kilkunastu sekundach wiem wszystko — jak daleko jeszcze? którą dokładnie ścieżkę wybrać? gdzie właściwie nas zaniosło? a może poszliśmy za daleko? etc., etc.);
 • łatwe odnalezienie punktu startowego (wejścia na szlak): rzecz jasna są lepsze aplikacje do nawigacji autem, ale Mapy.cz świetnie nadają się do powolnego przemierzania ostatnich 2 kilometrów i rozglądania się za niknącymi ścieżynkami (ale już do wyszukiwania parkingów i spożywczaków lepsza jest OsmAnd+).

aplikacja mapy.cz test

Aplikacja Mapy.cz pozwala nam odnaleźć się też w dżungli średniej wielkości miasta. Myślę jednak, że znam lepsze nawigacje samochodowe.


Jak dokładne i szczegółowe są mapy? W ogólności nie narzekam: czasem w porównaniu wypadają lepiej, a czasem gorzej niż papierowe plany jakichś obszarów. Zwykle Mapy.cz oferują więcej szczegółów topograficznych — ale niekoniecznie pokażą każdy szlak. (W Saskiej Szwajcarii nie pokazują np. ułatwień w postaci drabinek i klamr — punkt, który nas pokonał wygląda wszakże identycznie jak strome ale zwykłe schody).

Funkcje, których jestem świadom, ale nie używam to m.in. zdjęcia satelitarne (Seznam.cz chyba kupił dobre zdjęcia ziemi czeskiej i morawskiej wykonane z letadla); planowanie tras turystycznych (z możliwością wskazywania punktów pośrednich, ba, pojawia się nawet jakiś wykres wysokości); nawigacja (samochodowa, piesza, rowerowa — gada tylko po angielsku); rejestracja przebytej trasy; ilustrowany poradnik pierwszej pomocy (po angielsku).


Olgierd Rudak

Komputery komputerami, ale papierowa płachta u mnie zawsze wygrywa: nigdy się nie wyładuje i zawsze od razu ogarniam całość tematu (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Czy aplikacja Mapy.cz może zastąpić zwykłe, papierowe mapy? Odpowiem jak przystało na liberała: co kto lubi i potrzebuje. Osobiście jednak widzę olbrzymią przewagę tradycyjnego planu — tej nieporęcznej, czasem upierdliwej w składaniu, wyrywanej z rąk na wietrze, płachty — zwłaszcza w planowaniu tras, bo już na pierwszy rzut oka widzę dokąd i którędy trzeba iść. Natomiast e-mapa zawsze oznacza mnóstwo przewijania, przesuwania, przybliżania… Co więcej papier nie potrzebuje prądu, zatem nie odmówi nam posłuszeństwa w żadnej chwili. (Ba, nawet pomiar odległości, jeśli już potrzebuję tej wiedzy (rzadko) wolę przeprowadzić tradycyjnie — linijką na kompasie.)

Reasumując: do bujania się po pagórasach mniejszych lub większych aplikacja Mapy.cz jest więcej niż dobra, bo przecież dla odnalezienia drogi powrotnej na parking nie potrzeba żadnego eTreksa.

15 comments for “Aplikacja Mapy.cz — sceptyczny test praktyczny

 1. 15 października 2017 at 10:37
 2. wojakrob
  15 października 2017 at 13:18

  Mała acz istotna korekta. Mapy można wgrać również na kartę SD, co jest bardzo istotną zaletą mając telefon z małą ilością pamięci wewnętrznej. Np. w telefonach z Windowsem nie można wgrywać HereMaps i MapWindows na karty i to ratunkiem jest Mapy.cz.

  • 15 października 2017 at 21:48

   No tak „do pamięci urządzenia” — miałem na myśli ogólnie „zgrać”. Faktycznie Mapy.cz fungują także na karcie SD.

 3. 16 października 2017 at 02:06

  Tz z tego co rozumiem maps.cz oferują globalne dane z OSM, ale przy pomocy swojego stylu mapy (wyglądu mapy).

  • 16 października 2017 at 08:59

   Są też dodatkowe dane dla turystów, których w OSM nie ma. Część zapewne Seznam.cz sam dokłada, część użytkownicy (np. zdjęcia interesujących punktów).

 4. Gregory
  18 października 2017 at 11:49

  Jaki to telefon? Widziałem dużo telefonów z Androidem ale takiego interface jeszcze nie widziałem!

  • 18 października 2017 at 12:01

   Zwykła Motorola, ale system to faktycznie właściwie nie Android lecz Lineage OS.

 5. KG
  9 czerwca 2018 at 12:53

  Czy RedNacz mógłby się pochwalić, jakich aplikacji używa na smartfonie? Citi Handlowy? Slack? Spotify? Evernote?

  • Olgierd Rudak
   10 czerwca 2018 at 21:24

   Używa? ;-) OSMand+ (teren), Mapy.cz (góry), Google Maps (nawigacja w aucie), Pogoda ICM, Przeglądarka (tak się to moje cudo nazywa). Wysyłam esemesy; sztuczna inteligencja dba, by spamerzy się do mnie nie dodzwaniali; inny program dba o to, by tapeta była w jedynie słusznym kolorze (pomarańczowy). Właściwie to wszystko :)

 6. Gerber
  1 lipca 2018 at 19:23

  Olgierd, czy znasz jakąś darmową mapę (do nawigacji, a nie smartfona z Internetem), w której ponumerowane są drogi leśne (tzw. drogi pożarowe i dojazdy pożarowe)? Ze smutkiem stwierdzam, że choć najpopularniejsza OSMapa w podglądzie internetowym ma drogi leśne ponumerowane, to po wgraniu jej do etrexa 20 wszystkie nazywają się „droga gruntowa”. Wątpię w to, że Geoportal albo Bank Danych o Lasach wyślą mi na życzenie mapy w postaci pliku IMG lub instalatora dla BaseCamp.

  • Olgierd Rudak
   1 lipca 2018 at 22:28

   Nigdy o tym nie myślałem, aczkolwiek na nawigacjach (i turystycznych GPS) się nie znam ani troszkę.

 7. amp
  21 października 2018 at 13:27

  Jedyne czego mi osobiście brak w tej znakomitej aplikacji to droga przełajowa do celu z podaniem odległości.

  • Olgierd Rudak
   21 października 2018 at 19:55

   Dwa palce w dwóch punktach pokazują odległość między nimi.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.