Olight S1 mini HCRI — the queen is dead, long live the queen!

Mawiają wprawdzie, że na Nowy Rok dnia jak na barani skok, jednak okolice najkrótszego dnia w roku to najlepszy czas na testy latareczek. Err… najlepszy czas na test najlepszych latarek — bo dziś będzie kilka akapitów o tym dlaczego Olight S10 nie jest już tą naj-naj — i co sprawiło, że z tronu zrzuciła ją młodsza i mniejsza kuzynka — czyli kilka zdań o latarce Olight S1 mini HCRI.


Olight S1 mini HCRI test

Latarka Olight S1 mini HCRI to mikroskopijne źródło potężnej dawki światła (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Na początek tradycyjna garść danych technicznych latarki Olight S1 mini HCRI:

  • wymiary: 54 x 21 mm, masa 43 g (wraz z akumulatorkiem);
  • obudowa: wykonana z aluminium, klasa wodoszczelności IPX8 (powinna wytrzymać zanurzenie do 2 metrów), silny magnes w zakrętce umożliwiający przymocowanie latarki do stalowych przedmiotów;
  • źródło światła: dioda Cree XM-G3, max. 450 lumenów, temperatura barwowa światła 5500 K, kolimator o szerokiej wiązce światła;
  • zasilanie: bateria CR123, w zestawie akumulator RCR123A (650 mAh);
  • mnóstwo trybów pracy: trzy podstawowe (250/50/12 lm), turbo (450 lm, po 1 minucie przełącza się na 250 lm) oraz moon (0,5 lm), a także stroboskopowy (10 Hz);
  • klips i pasek na rękę.

Olight S1 mini HCRI test

Olight S1 mini HCRI emituje miłe dla oka, ciepłe i „szerokie” światło. Przy nim S10 przypomina szperacz (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


W praktyce Olight S1 mini HCRI to kolejna naprawdę malutka latarka o wielkich możliwościach: w trybie turbo bije na 70 metrów (mniej niż S10, ale pamiętajmy, że S1 ma znacznie szerszą strugę światła), ale nawet w najsłabszym ustawieniu zasięg światła całkowicie wystarczające wynosi 18 metrów (producent zapewnia, że w tym trybie baterii starczy na 30 godzin pracy).

Bardzo przydatny jest tryb moon, dzięki czemu można sobie z bliska oświetlić to, co dla nas aktualnie najważniejsze; z bliska, ale bez oślepiania — dość rzec, że świetnie sprawdza się on przy czytaniu mapy w ciemnościach, dyskretnym badaniu zawartości nocnego stolika, etc. etc. (I tak do pełnego rozładowania, co ma nastąpić po 15 dniach.)

(Tradycyjnie natomiast nie czuję trybu stroboskopowego, ale być może jest on przeznaczony do jakichś specjalnych technik przesłuchań — naprawdę przy tym migotaniu można oszaleć.)


Olight S1 mini HCRI test

Plenerowy, praktyczny test latareczki Olight S1 mini HCRI (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Drobna rzecz a cieszy: w zestawie otrzymujemy akumulatorek (oznaczenie RCR123A, jego pojemność to 650 mAh), który bardzo ułatwia życie (wiadomo, że baterie CR123 do najtańszych nie należą) — ale jego cechą szczególną jest to, że ładowanie nie wymaga żadnej ładowarki. Otóż wtyk micro-USB wpinamy… bezpośrednio w akumulator, dzięki czemu możemy go naładować praktycznie zawsze i wszędzie.
(Kurczę, jakiego trzeba geniuszu, żeby wymyślić tak prostą i praktyczną rzecz?)

Inną interesującą funkcjonalnością jest wyłącznik czasowy, dzięki któremu latarka może wyłączyć się sama (po 3 lub 9 minutach). Tego w praktyce jeszcze nie testowałem, ale myślę, że może być przydatne np. przy obozowaniu.


Ładowanie akumulatorka Olight RCR123A nie wymaga żadnej ładowarki — tak proste, że niebywałe, iż ktoś wreszcie na to wpadł! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Do czego można używać tak maluteńkiej latareczki jak Olight S1 mini? Właściwie to do wszystkiego, bo najwspanialszą cechą takich maleństw jest to, że można ją mieć pod ręką (w kieszeni, torebce, plecaczku) dosłownie zawsze — i użyć kiedy trzeba.

Rzecz jasna bardziej „bojowe” potrzeby lepiej zaspokaja poważniejszy sprzęt — przewagą byle czołówki nad byle latarką jest to, że mamy wolne ręce — ale na tym właśnie polega przewaga sprzętu EDC, że można go mieć przy sobie zawsze, bez wysiłku (analogicznie jak z kieszonkowym Leathermanem).


Olight S1 mini vs. Olight S10

Był czas, że latarka Olight S10 wydawała mi się niesamowicie mała — model S1 zweryfikował to przekonanie w dość radykalny sposób (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Jakie wady dostrzegłem podczas używania latarki Olight S1 mini HCRI? Dosłownie bzdureczki: raz, że przednia soczewka nie została schowana za rantem (jak w S10), więc w pewnym stopniu jest narażona na ryzyko kontaktu z otoczeniem; dwa, że sposób montażu paseczka sprawia, że zwieszając się z nadgarstka mierzy w górę, co utrudnia szybki „kowbojski” chwyt.

Poza tym to naprawdę bardzo fajna, funkcjonalna i wygodna latarka, która waży mniej-więcej tyle co sześć 5-złotówek; kosztuje wprawdzie nieco więcej, ale w tym akurat przypadku radośnie ratuje sprawę sprytny akumulatorek.
Ze swojej strony zdecydowanie polecam :-)

Disklajmer: rzeczona latareczka została przekazana przez sklep Militaria.pl.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
pytam
Gość
pytam

Używałeś jakiegoś solarforce, np popularnego l2p

Olgierd Rudak
Gość

Nie :)

Kloca miałem kiedyś na rower, ale:
– od wibracji porozkręcał się podczas jazdy,
– fikuśne ogniwo kiepsko ładowało się w specjalnej ładowarce (ładowarka ładowała, ale akumulatorek lubił z niej wyskakiwać).

Oczywiście to była jakaś tandeta za kilkadziesiąt złotych, jednak od tego momentu wiem, że do poważniejszych rzeczy tylko Petzl :)

Piotr Stanek
Gość

Sprzedałeś mi ją!
Gdybym nie był po troszę technicznym minimalistą – mam jedną latarkę, i to podobno też fajną- to bym ją kupił.

Olgierd Rudak
Gość

Jak masz dobrą i wygodną, to po co zmieniać?

Idąc w góry lub z psem na spacer w ciemność i tak zawsze wolę starą dobrą petzlowską czołówkę (o taką). Olight leży sobie w kieszeni, bo zdarza się, że zapomnę latarki albo wypadnie coś nagłego, ale jednak latarka przyczepiona do łba zawsze wygodniejsza. (No dobra, lekka latarka fajniejsza w porze przejściowej — wychodzę przy słońcu, ale potrzebuję światła sztucznego na końcówkę, wówczas może mi się nie chcieć dźwigać czołówki).
comment image