Opłata recyklingowa za foliówkę to 20 groszy (+23% VAT)

Krótko i na temat: w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie określające ostateczną wysokość opłaty recyklingowej za foliówki na 20 groszy netto za jedną sztukę (rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie stawki opłaty recyklingowej, Dz.U. z 2017 r. poz. 2389).


wysokość opłaty recyklingowej lekką torbę zakupy
Wysokość opłaty recyklingowej za tzw. lekką torbę zakupy z tworzywa sztucznego to 20 groszy za sztukę (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Dla przypomnienia: ustawowy maksymalny limit tej opłaty wynosi 1 złoty — czyli jakby na to nie patrzeć minister Szyszko poszedł na rękę.

§ 1. rozporządzenia w sprawie stawki opłaty recyklingowej
1. Rozporządzenie określa stawkę opłaty recyklingowej za lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego.
2. Stawka opłaty recyklingowej, o której mowa w ust. 1, wynosi 0,20 zł za jedną sztukę lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego.

Ciekawe, że chociaż ustawa nie określiło opłaty recyklingowej jako wartości netto/brutto (jest dochodem budżetu państwa, art. 40c ustawy o gospodarce opakowaniami) fiskus zapowiedział, że skoro foliówki są normalnym towarem — podlegającym normalnej sprzedaży — to opłata recyklingowa jest normalną ceną, zatem podlega opodatkowaniu 23% VAT-em.

Dla przypomnienia: obowiązek pobierania opłaty recyklingowej za każdą torebkę foliową dotyczyć będzie każdego przedsiębiorcy handlu detalicznego i hurtowego, zaś pobrane kwoty będą wnoszone do budżetu rokrocznie, najpóźniej do 15 marca roku następnego.

Rozporządzenie wchodzi w życie, podobnie jak sama opłata recyklingowa, już 1 stycznia 2018 r.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
15
0
komentarze są tam :-)x