Krótko i na temat: jak co roku w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie określające wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2019 roku (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r., Dz.U. z 2018 r. poz. 1794).
Od 1 stycznia 2019 r. nowe kwoty najniższej krajowej oraz najniższej stawki godzinowej wynoszą:
- 2250 złotych miesięcznie (brutto) — w przypadku minimalnego wynagrodzenia za pracę;
- 14,70 złotych (brutto, ale bez VAT-u) — za każdą godzinę świadczenia usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług.
§ 1. Od dnia 1 stycznia 2019 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 2250 zł.
§ 2. Od dnia 1 stycznia 2019 r. ustala się minimalną stawkę godzinową w wysokości 14,70 zł.
Z ciekawostek: rozporządzenie zostało opublikowane dziś, co oznacza, że rząd przekroczył ustawowy termin ogłoszenia tych kwot w publikatorze (zgodnie z art. 2 ust. 4-5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stosowny akt powinien być opublikowany najpóźniej do 15 września) — natomiast już niedługo kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę nie będzie już miała znaczenia z punktu widzenia kwalifikacji kradzieży jako wykroczenia (art. 119 kw) lub przestępstwa — bo stosowna nowelizacja kodeksu wykroczeń została już przyjęta przez Izbę Poselską.
O innych skutkach przyjęcia takiej czy innej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę pisałem w okolicznościowym tekście opublikowanym rok temu — zatem teraz ograniczę się do przypomnienia, że każdy rachunek w przypadku umowy zlecenia czy umowy o dzieło powinien określać liczbę świadczenia godzin (która w 2019 r. musi być sensownie podzielna przez 14,70 złotych).